اجتماعی : آمادگی بهزیستی برای دریافت فطریه/استقرار صندوق‌ها در محل‌های برگزاری نمازعیدفطر

اجتماعی : آمادگی بهزیستی برای دریافت فطریه/استقرار صندوق‌ها در محل‌های برگزاری نمازعیدفطر

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی برای دریافت فطریه گفت: سامانه فطر آنلاین، شماره حساب ۹۰۱۹۰ بانک ملت، سامانه اپ، صندوق‌های جمع‌آوری فطریه، خدمات نوین و سامانه مشارکت‌ها، روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی در روز عید فطر هستند.

پارسا، محمدعلی کوزه‌گر در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه در سال گذشته ۱۶.۵ میلیارد تومان کمک نقدی در قالب فطریه در سازمان بهزیستی جمع آوری شده است تصریح کرد: میزان فطریه غیرنقدی این سازمان نیز نزدیک به ۹۵.۶ میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی برای دریافت فطریه تصریح کرد: سامانه فطر آنلاین، شماره حساب ۹۰۱۹۰ بانک ملت، سامانه اپ، صندوق‌های جمع‌آوری فطریه، خدمات نوین و سامانه مشارکت‌ها، روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: سامانه فطر آنلاین به منظور هدایت وجوهات شرعی در عید سعید فطر و با همکاری بانک صادرات راه‌اندازی شده است. همچین سامانه اپ با کد دستوری *۷۳۳*۳۰۰# از دیگر روش‌های جذب این کمک‌ها است.

به گفته وی نزدیک به ۲۰ هزار صندوق جمع‌آوری فطریه نیز در مراکز سازمان بهزیستی در محل‌های برگزاری نماز عید فطر مستقر شده است.

کوزه‌گر در ادامه با اشاره به اقدام سازمان بهزیستی برای جلب مشارکت‌های مردمی از طریق خدمات نوین بانکداری نیز تصریح کرد: هدف این اقدام جلب مشارکت‌های نقدی از طریق خدمات نوین بانکداری اعم از دستگاه‌های خودپرداز، درگاه‌های اینترنتی، تلفن بانک و … است. تعداد بانک‌های طرف همکاری طرف بهزیستی نیز ۱۸ بانک دولتی و خصوصی است. همچنین سامانه مشارکت‌های به آدرس اینترنتی MOSHAREKAT. BEHZISTI.IR میزبان مشارکت‌های مردم است.

کوزه‌گر با بیان اینکه در بخشی از استان‌ها، ائمه جمعه اجازه استقرار صندوق زکات فطریه را به سازمان بهزیستی نمی‌دهند، گفت: در برخی از استان‌ها نظیر پارس، گیلان و … اجازه استقرار صندوق زکات فطریه فقط به کمیته امداد داده شده است در حالی که این اقدام محدود کردن انتخاب مردم است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شریعتی به من گفت:کاش صراحت آل احمد را داشتم!

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به اینکه در بسیاری از استان‌ها نیز ائمه جمعه در حال همکاری با سازمان بهزیستی‌اند افزود: امیدواریم تا با همکاری بیشتر ائمه جمعه جلوی کار خیر گرفته نشود. کمیته امداد اعتقاد دارد که براساس مصوبه شورای عالی زکات، فقط این نهاد است که حق جمع‌آوری زکات فطریه را دارد.

کوزه‌گر در ادامه با بیان اینکه سازمان بهزیستی با مدیریت یکپارچه جمع‌آوری زکات مخالف نیست، اما باید سهم بهزیستی نیز پرداخت شود، تصریح کرد: این سهم تاکنون داده نشده است. به نظر می‌رسد زمانی که قانون شورای عالی زکات نوشته می‌شد، سازمان بهزیستی غایب بوده است این در حالی است که براساس فتوای مقام معظم هدایت در سال ۸۷ اجازه جمع‌آوری زکات به سازمان بهزیستی داده شده است. باید تلاش کنیم تا قانون زکات اصلاح شود،‌ چرا که مددجویان سازمان بهزیستی از نیازمندترین اقشار جامعه هستند.

وی با اشاره به وجود ۶۴ هزار پشت نوبتی برای دریافت خدمات از سازمان بهزیستی گفت: پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیازمند شناسایی شده بواسطه بهزیستی وجود دارد. جبران آسیب‌های اجتماعی بدون مشارکت جمعی امکان ندارد و یکی از نمادهای این خیر جمعی فطریه است. تعداد مددجویان سازمان بهزیستی به طور دقیق پنج میلیون و ۱۵۳ هزار و ۱۹۵ مددجو است که در قالب دو میلیون و ۲۰۷ هزار و ۹۶۱ خانوار هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد مددجویان معلول این سازمان یک میلیون و ۳۱۹ هزار و ۴۳۰ نفر هستند اظهار کرد: از این تعداد ۲۲۶ هزار و ۴۴۹ نفر دارای معلولیت شدیدند. همچنین نزدیک به ۴۰ درصد از این معلولان ذهنی و نزدیک به ۳۰ درصد نیز معلول جسمی – حرکتی هستند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - ایران تهدید جنگ عربستان را جدی گرفته است

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور در ادامه گفت: ۳۴ هزار  مددجوی معلول در قالب کمک هزینه تحصیلی تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که ۱۳۱۶ نفر از این تعداد نیز دانشجویان معلول نیازمند کمک هزینه تحصیلی هستند.

کوزه‌گر با بیان اینکه ۶۱۰ هزار و ۲۱۵ نفر از افراد تحت پوشش این سازمان سالمند هستند، اظهار کرد: همچنین ۴۵ هزار و ۶۷۶ چند قلو نیز تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند.

وی در ادامه از پوشش ۷۴ هزار و ۲۲۷ دانش‌آموز نیازمند بواسطه سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: ۱۲ هزار و ۹۷۲ دانشجو تحت پوشش این سازمان هستند. همچنین ۳۴ شیرخوار گاه نیز در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور از وجود ۶۴ هزار پشت نوبتی برای دریافت خدمات سازمان بهزیستی خبر داد و افزود: میزان کل مشارکت‌های سال گذشته سازمان بهزیستی چه در بخش نقدی و غیرنقدی و چه در بخش دولتی و غیردولتی، ۷۲۹ میلیارد تومان بوده است که از این میزان ۱۸۸ میلیارد تومان کمک نقدی و مابقی آن به شکل غیرنقدی و خدماتی بوده است.

به گفته کوزه‌گر نزدیک به ۴۸۰۰ مرکز خیریه در سراسر کشور مشغول به فعالیت است که ۴۲۷ میلیارد تومان کمک مردمی در مراکز غیردولتی و ۳۰۲ میلیارد در مراکز دولتی جمع آوری شده است. همچنین ۱۳۵ میلیارد تومان به مراکز خیریه کمک‌های مردمی تعلق گرفته است.

وی با اشاره به مصادیق هزینه‌کرد مشارکت‌های نقدی عام سازمان بهزیستی نیز، افزود: کمک به تامین و تعمیر مسکن معلولان و مددجویان سازمان بهزیستی، کمک به توانمندسازی شغلی معلولان و مددجویان، کمک به تامین هزینه معاش و غذای آن‌ها و … تنها بخشی از این مصادیق است. براساس اعتبارات اختصاص یافته از سوی سازمان بهزیستی و کمک‌های مردمی نیز هر ساله به مددجویان کمک هزینه ازدواج و جهیزیه در حدود مبلغ یک میلیون تومان اختصاص می‌یابد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : "شهید حججی" تاریخ‌ساز شد/ ثبت بی‌نظیرترین تشییع شهید مدافع‌حرم در تهران - پارسا | پایگاه خبری

به گفته کوزه‌گر در سال ۹۶، اعتباری به مبلغ ۵۹ میلیارد ریال جهت تامین کمک هزینه و ازدواج جامعه هدف سازمان بهزیستی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به فعالیت ۴۸ هزار و ۲۸۶ نفر به شکل داوطلبانه با سازمان بهزیستی نیست، تصریح کرد: از دیگر سرفصل‌های ستاد مسکن معاونت مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی، کمک به تامین مسکن خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول با مشارکت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، انجمن خیرین مسکن‌ساز و سازمان ملی زمین و مسکن است.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تعمیر مسکن ۲۰ هزار خانوار روستایی با کمک و مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اظهارکرد: شناسایی ۲۰۰ هزار خانوار فاقد مسکن تحت پوشش، آغاز عملیات اهدا و یا خرید مسکن برای ۱۳۳ هزار و ۴۹۸ خانوار تحت پوشش، شناسایی ۱۳ هزار و ۹۰۳ خانوار دارای حداقل دو عضو معلول تحت پوشش فاقد مسکن و واگذاری ۸۰ هزار و ۵۰۳ واحد مسکونی به خانوارهای تحت پوشش از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی و برنامه‌های ستاد مسکن مددجویان بوده است.

کوزه‌گر با بیان اینکه ۵۹ هزار و ۱۳۶ واحد مسکونی از ابتدای دولت یازدهم به خانوارهای تحت پوشش واگذار شده است، تصریح کرد: از مجموع این تعداد واحدهای واگذار شده، ۳۲۸۴  واحد به خانوارهای حداقل دارای دو عضو معلول و ۳۸۶۰ واحد مسکونی به خانوارهای روستایی تحت پوشش واگذار شده است.

پارسا