اجتماعی : اخطار درباره تصاحب خانه نیازمندانی که قادر به پرداخت اقساط وام مسکن نیستند – اخبار پارسا

اجتماعی : اخطار درباره تصاحب خانه نیازمندانی که قادر به پرداخت اقساط وام مسکن نیستند – اخبار پارسا

به گزارش خبرنگار اجتماعی پارسا، سیدپرویز فتاح در نشست خبری پایان سال خود با اشاره به بودجه امداد اظهار کرد: بر اساس آخرین آماری که تا امروز به دست آمده، ۹۲ درصد از بودجه دولتی کمیته امداد در سال ۹۶ تخصیص یافته و این میزان تخصیص بودجه در بین تمام دستگاه‌های دولتی قابل توجه است و این نشان دهنده پشتیبانی از کمیته امداد است.

وی ادامه داد: البته در آخرین تماسی که امروز با آقای نوبخت داشتم ایشان ابراز امیدواری کرد که طی روزهای باقی‌مانده سال، کل بودجه ۹۶ کمیته امداد تخصیص داده شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعلام خبر پرداخت مستمری مددجویان امداد تا پایان بهمن ماه گفت: البته ما در خصوص پرداخت عیدی مددجویان امداد دغدغه داشتیم که خوشبختانه توانستیم بر اساس وعده قبلی خود، پنجشنبه گذشته عیدی تمام مستمری‌بگیران معادل یک ماه مستمری‌شان پرداخت کنیم.

فتاح با بیان اینکه عیدی مددجویان ۷ شهرستان زلزله زده کرمانشاه سه برابر سایر مستمری‌بگیران بود ابراز امیدواری کرد که مستمری اسفندماه مددجویان امداد نیز با هماهنگی سازمان هدفمندی یارانه‌ها٬ ۲۶ اسفندماه پرداخت شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)  با اشاره به اقدامات کمیته امداد برای مددجویان زلزله زده و ساخت مسکن برای آن‌ها گفت: از همان ابتدا بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تمام مددجویان زلزله زده، چادر و کانکس دریافت کردند و هیچ مددجویی بدون کانکس نیست.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : ‎روزه بردن سبب بروز بیماری و زخم معده نمی‌شود/اجازه دهند بدن در طول روزه ‌داری گرسنگی را تجربه کند

وی افزود: علاوه بر این اعلام کردیم که همه مددجویان زلزله زده وام بلاعوض دولت را دریافت کنند و ما نیز مابقی هزینه ساخت و بازسازی و تجهیز مسکن این عزیزان را از محل مدد‌های مردمی تامین خواهیم کردو هیچ جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

به گفته فتاح در زلزله کرمانشاه ۲۵۰۰ واحد مددجویان کاملاً تخریب شده و ۳۵۰۰ واحد نیز نیازمند بازسازی است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعلام افزایش ۳۰ درصدی مدد‌های مردمی در سال جاری، از افزایش ۱۴ درصدی صدقات خبر داد و افزود: بر اساس ردیف تبصره ۱۴ بودجه ۹۷، ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در نظر گرفته شده است.

وی گفت: همچنین مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال و تسهیلات مرتبط با این حوزه در نظر گرفته شده و سقف وام اشتغال نیز ۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

فتاح ادامه داد: علاوه بر این موارد مقرر شد ۵۰ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی نیز در اختیار کمیته امداد قرار گیرد تا بخشی از مشکلات مسکن مددجویان امداد مرتفع شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین از گنجاندن ردیفی مستقل در بودجه آینده معادل ۲۳۰ میلیارد تومان برای زنان سرپرست خانوار به منظور توسعه بیمه اجتماعی آن‌ها خبر داد که برای نخستین بار در کشور اتفاق می‌افتد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : گوهر علم؛ نگاهی به زندگانی امام محمدباقر (ع)

وی در ادامه این نشست با تاکید بر ضرورت شناسایی ریشه‌های فقر در جامعه، تامین هزینه‌های مسکن، درمان و … را از وظایف نظام اسلامی برشمرد و گفت: متاسفانه وقتی تامین مسکن بخشی از جامعه دچار مشکل است یا برخی‌ها به واسطه بیماری صعب العلاج قادر به پرداخت هزینه‌های درمان نیستند و یا به دلیل زندانی شدن سرپرست خانوار، از تامین هزینه‌های خود عاجزند، این بار بر دوش کمیته امداد می‌افتد.

فتاح افزود: به عنوان مثال امسال بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای تامین هزینه درمان مددجویان امداد تخصیص دادیم و ۳۵ هزار بیمار سرطانی و صعب العلاج که قادر به تامین هزینه‌های درمان خود نیستند تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: علاوه بر این ۳۵ هزار خانواده‌ای که سرپرست‌شان در زندان هستند نیز تحت پوشش امداد هستند و ۹ درصد از جامعه مددجویان امداد را کسانی تشکیل می‌دهند که به واسطه اعتیاد پدر خانواده وارد کمیته امداد شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پس بردن خانه چندین از افراد و مددجویان که قادر به پرداخت اقساط مسکن مهر یا خانه‌های ساخت بنیاد مسکن نبوده اند با تایید موضوع افزود: این یک مشکل فراگیر است و بعضا کسانی که در دولت دهم به صورت زنجیره‌ای ضامن هم شده و مسکن مهر یا وام مسکن دریافت کرده بودند امروز به هر دلیلی از پرداخت اقساط خود عاجز هستند که این رقم در مجموع حدود ۵۰۰ میلیارد تومان را شامل می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   استانها: توانمندسازی و خود اشتغالی مددجویان رویکرد اصلی کمیته امداد امام خمینی(ره) است - پارسا | پایگاه خبری

فتاح افزود: ما این موضوع را بارها به نمایندگان مجلس اعلام کردیم که با تصویب قانون، استمهال یا بخشش برای این افراد درنظر گرفته شود و حل این مشکل نیازمند ورود رسانه‌ها و پای کار آمدن دولت و مجلس است.

به گفته رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، درصد کمی از این افراد جزو مددجویان امداد بوده و کمیته امداد نیز تنها اعتباری ۱۵ میلیارد تومانی برای بازپرداخت وام معوقه مددجویان خود دارد که تنها در مواردی خاص می‌تواند مصرف شود.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره اتفاق تلخ تخریب منزل یک خانواده صاحب فرزند معلول بواسطه شهرداری ارومیه گفت: آن مساله از حوزه فعالیت ما خارج است و معلولان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی قرار دارند اما من هم دستور دادم که سریعاً مسئولان امداد استان وارد عمل شده و هر کمکی که می توانند انجام دهند؛ ولی اساساً این اقدام کار درستی نبود اما در عین حال باید قوانین رعایت شود.

پارسا/