اجتماعی : جلوی تلویزیون‌های اینترنتی را بگیرید – پارسا

امروز سایت‌هایی مانند «تی‌وی پلاس»…و برخی مجلات اینترنتی مانند «تاریخ ایرانی» با برنامه‌سازی مداوم به عنوان رقیبی آزاد برای برنامه‌سازان تلویزیون فعالیت می‌کنند که باید کارهای خود را به محدودیت هزاران قانون نانوشته و نوشته‌شده تولید کنند و همچنین اکثراً از هر حامی مالی بی‌بهره‌اند؛ پس می‌توانند با تکیه بر همین آزادی و اختیار مطلق در تأمین مالی نظرات جامعه را تأمین کنند و در منظر تماشاچیان قرار بگیرند.

به گزارش گرداب، امروز سایت‌هایی مانند «تی‌وی پلاس»…و برخی مجلات اینترنتی مانند «تاریخ ایرانی» با برنامه‌سازی مداوم به عنوان رقیبی آزاد برای برنامه‌سازان تلویزیون فعالیت می‌کنند که باید کارهای خود را به محدودیت هزاران قانون نانوشته و نوشته‌شده تولید کنند و همچنین اکثراً از هر حامی مالی بی‌بهره‌اند؛ پس می‌توانند با تکیه بر همین آزادی و اختیار مطلق در تأمین مالی نظرات جامعه را تأمین کنند و در منظر تماشاچیان قرار بگیرند.

 

در طرف دیگر ماجرا، کارگروه نظارت بر فضای مجازی است که هر چند وقت یکبار تشکیل می‌شود و قرار است برای رسانه‌هایی که شبانه‌روز و لحظه‌ای به روز‌آوری می‌شوند، چند هفته یا بعضاً چند ماه یکبار تصمیم بگیرد. شاید در نگاه اول عبور فناوری از قوانین برای هر کارشناس توسعه‌گرایی مایه مباهات باشد، اما در مقام عمل، امروز شاهد اتفاقات مناسبی در عرصه‌ این شبکه‌های اینترنتی و بسترهای اینتراکتیو نیستیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: نباید از متکفل ایران از تروریسم غافل شد/ از عناصر مفید توافق کنونی استفاده خواهم کرد/ ایران دشمن مشترک آمریکا، اسرائیل و اعراب است

 

به جز تولیدات سخیف تاک‌شو که در آن مطالب مربوط به مجلات زرد به سبک‌ترین شکل آن تولید می‌شود و معرفی مجریان و گزارشگرانی که سطح فرهنگ اجتماع را تا حد تأسفباری پایین می‌کشند، برخی از این شبکه‌های تعاملی که ظاهراً مجوزهایی برای قرینه‌سازی یوتیوب داشته‌اند، به دلیل نبود نظارت کافی یا حتی تعمد- با هدف جذب مخاطب- روز به روز خط قرمزهای واضح فضای مجازی پاک داخل کشور را کمرنگ‌تر می‌کنند.

 

به بیان دیگر، به جز صحنه‌های نامطلوب جنسی، رقص و برخی از مسائل فاحش خشن که در همه دنیا دارای درجه‌بندی است، شما می‌توانید تقریباً هر چیز ممنوعه‌ای را مستقیم یا با کنایه در شبکه‌های مزبور پیدا کنید؛از کنسرت‌های خارجی گرفته، فوتوکلیپ زنان و بسیاری از فیلم‌های رسیده‌‌ای که به دلیل هتک حقوق خصوصی افراد، انتشار آن مجرمانه و قابل پیگرد است.

 

به نظر می‌رسد، توقف و قناعت نهادی ما در حوزه فناوری‌های رسانه‌ای ابتدائاً همه‌ ما را دچار انفعال و در نهایت با مسیر برگشت‌ناپذیری در حوزه فرهنگ عمومی رو‌به‌رو می‌کند، به نحوی که حتی رسانه‌های رسمی ما با اجرای برخی برنامه‌های تقلیدی از این کنشگران، متأثر از این جریان‌سازی بی‌قاعده و مهندسی نشده باشند. کشورهای پیشتاز در فناوری نیازمند توسعه مقررات و مقررات توسعه‌آفرین هستند و وجود این نظام‌ها می‌تواند تضمین کننده‌ آسیب نخوردن پایه‌های فکری و فرهنگی هر جامعه در مسیر پیشرفت باشد و الا نه‌تنها مانند امروز دچار بن‌بست در حوزه‌ رسانه‌های دولتی می‌شویم، بلکه روزی می‌رسد که در رسانه رسمی‌مان از روی دست این رسانه‌های بی‌قاعده و پلاستیکی برنامه‌سازی می‌کنیم.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: خبرگزاری آریا - سال ۲۰۱۸ چه محصولاتی بیشترین سر و صدا را به پا می کنند؟

 

دقیقاً مثل اتفاقی که در حوزه رسمیت بخشیدن به دابسمش و ادبیات نامرتب اینترنتی در صدا و سیما هم رخ داد و رسانه ‌ملی نیز در برابر جریان‌های شکل گرفته، مجبور به انفعال شد. به نظر می‌رسد، شورای عالی فضای مجازی نیازمند تجمیع ساختارهای چابک نظارت‌کننده‌ای است که بتواند با اطمینان گام‌های لازم را به سمت توسعه‌ تلویزیون‌های اینتراکتیو و خصوصی اینترنتی در فضایی امن بر دارد.