اجتماعی : جوانان بیماری که بازی‌های رایانه‌ای را به واقعیت تبدیل کردند! – پارسا

فهرستی از جوانانی که تحت تاثیر بازی های خشنی همچون GTA و Call Of Duty خشونت را به بالاترین حد رسانده‌ و بعضا قتل‌های بزرگی را شکل داده‌اند ارائه شده است.

به گزارش گرداب، بازی‌های رایانه‌ای یکی از بهترین و لذت‌بخش ترین سرگرمی‌ها برای پر کردن اوقات فراغت کودکان و حتی گاهی اوقات بزرگسالان است. امروزه با گسترش فضای مجازی و اینترنت بازی‌های رایانه بیش از هر زمان دیگری توسعه یافته‌اند.

اما در این میان عده ای نیز هستند که به دلیل درک پست خود از زندگی و یا به دلیل خشونت و یا افسردگی بیش از حد، این بازی ها که ماهیتی جز سرگرمی ندارند را گاها واقعی و حقیقی پنداشته و بر پایه این بازی‌ها دست به اعمالی می‌زنند که در عرف و قانون از این اعمال با عنوان جرم و جنایت نام برده می‌شود.

در ادامه این گزارش، ۱۰ جنایت بزرگ که بر پایه بازی‌های خشونت آمیز رایانه ای شکل گرفته اند را مشاهده می‌کنید :

حادثه « New Hyde Park » نیویورک

در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۸ گروهی از نوجوانان در پارک نیو هاید از یک مرد زورگیری می‌کنند و او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند سپس در حالی که بر اثر استفاده الکل در حالت طبیعی نبودند به یک زن تجاوز می‌کنند و ابتدا قصد داشتند که ماشین او را بدزدند اما زمانی که در انجام این عمل ضعیف بودند و با پلیس مواجه شدند از صحنه حادثه گریختند. زمانی که این ۳ نوجوان دستگیر شدند اعلام کردند که این عملشان تحت تاثیر بازی « سرقت بزرگ از شهر » یا همان بازی معروف « جی‌تی‌ای » بوده است.

نوجوانی که انجام بازی‌های رایانه ای برای او ممنوع شده بود

در سال ۲۰۱۳ ، یک نوجوان ۱۴ ساله به دلیل خشونتی که در مدرسه بر پایه بازی‌های رایانه ای نشان داده بود، توبیخ شد و پدر و مادر وی کنسول بازی او را گرفتند و انجام این بازی های خشونت بار را برای وی ممنوع کردند. این نوجوان ۱۴ ساله که کنسول بازی خود را همه هدفش برای زندگی می‌دانست شبانه اسلحه پدرش را برداشت و در حالی که والدینش خواب بودند به آنها شلیک کرد. خوشبختانه پدر و مادر این نوجوان جان سالم به دربردند اما این نوجوان ۱۴ ساله به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : سامانه اشتغال روستایی فعال نشد - اخبار پارسا

نوجوانی که هم‌کلاسی خود را با چاقو کشت

در سال ۲۰۱۲ و در یکی از مدارس استرالیا جنایت بزرگی بواسطه کودکی خردسال شکل گرفت. این کودک تحت تاثیر بازی‌های رایانه ای با چاقو به همکلاسی‌های خود تجاوز و چندین از آنها را مجروح کرد و یکی از آنها را نیز به قتل رساند. زمانی که پلیس پیگیر ماجرا شد، این موضوع کشف شد که این کودک برای افزایش امتیاز هم‌سالان خود را با چاقو مجروح و به قتل رسانده است. این درک، چیزی بود که بازی های رایانه ای خشن به کودک خردسال قاتل داده بودند.

به قتل رساندن یک پلیس تحت تاثیر بازی جی‌تی‌ای

در ۷ جولای ۲۰۰۳ یک نوجوان اقدام به سرقت یک خودرو میکند. زمانی که بازداشت می‌شود در اداره پلیس ناگهان به رئیس پلیس تجاوز می‌کند و در یک چشم به هم زدن اسلحه او را میگیرد و سه تیر به سمت وی شلیک می‌کند که یکی از این تیرها به سر وی اصابت می‌کند و باعث قتل این رئیس پلیس می‌شود. این حوان اقدام وحشیانه خود را تحت تاثیر یکی از مراحل بازی جی‌تی‌ای عنوان می‌کند.

جوانی که بازی رایانه ای خود را به پدر و مادرش ترجیح داد !

در سال ۲۰۰۷ پدر و مادر یک جوان یکی از بازی های محبوب او یعنی هیلو ۳ را از وی گرفتند تا شاید از خشونتی که تمام وجود این نوجوان را گرفته بود، اندکی کم شود. اما گویا این اقدام راه حل مناسبی نبود. نوجوان یک شب اسلحه پدرش را که بسیار شبیه به اسلحه اصلی بازی ذکر شده بود را برداشت و به پدر مادر خود تجاوز کرد، مادرش را کشت و پدرش را نیز تا آخر عمر خانه نشین کرد. سپس با بازی محبوب خود یعنی هیلو ۳ از خانه فرار کرد ! این نوجوان به ۲۳ سال حبس محکوم شد.

جوانی که با یک شاتگان بازی رایانه ای محبوب خود را در واقعیت انجام داد !

در ۱۹ فوریه ۱۹۹۷ جوانی با تاثیر از بازی‌های رایانه ای با یک اسلحه شاتگان وارد مدرسه خود شد. او دو نفر را با اسلحه کشت و دو نفر دیگر را نیز مجروح کرد، سپس قصد کشتن خود را داشت که موفق نشد. پلیس اعلام کرد که او تنها نبوده و دو نفر دیگر نیز به او نحوه استفاده از اسلحه شاتگان را آموزش داده بودند. پس از دستگیری این نوجوان، او اعلام کرد که در زمان حادثه تحت تاثیر بازی بسیار خشن « دوم » بوده است. این نوجوان به ۲۰۰ سال حبس محکوم شد!

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: جزئیات و نحوه درج سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶

یکی از مرگبارترین تیراندازی‌های آمریکا تحت تاثیر بازی های RPG

بازی های در سبک آر پی جی همیشه جزو بازی های بسیار خشن محسوب می‌شوند که محتوای بسیار غیرقابل تحملی دارند. در ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۶ یک جوان تحت تاثیر بازی های آر پی جی هرج و مرج بزرگی به راه انداخت. او در خیابان خارج از دانشگاه داوسن واقع در مونترئال ۱۹ نفر را به گلوله بست و سپس خودکشی کرد. پس از این حادثه دوستان وی اعتراف کردند که او قصد داشته بازی های آرپی‌جی را در واقعیت عملی کند.

۲۷ کشته در اثر بازی کال آو دوتی !

در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲، یک جوان که در مدرسه سندی هوک آمریکا درس می‌خواند تحت تاثیر بازی معروف کال آو دیوتی اسلحه مادرش را برداشت، او ابتدا مادر خود را کشت سپس به سمت مدرسه خود رفت و کشتاری بزرگ به راه انداخت. وی ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال را کشت و با این آمار تبدیل به تنها جوانی شد که ۲۷ نفر را در یک روز قتل عام کرد.

حادثه معروف دبیرستان کلمباین

این اتفاق که بسیار معروف است در تازیخ ۲۰ آوریل ۱۹۹۹ رخ داد. در طی این قتل عام دو جوان وارد دبیرستان کلمباین شدند و ۱۳ نفر را به قتل رساندند، سپس خودشان را نیز کشتند. از ان زمان تا کنون دلایل بسیاری برای این کار خشونت بار این دو جوان ذکر شده است که یکی از مهمترین آنها علاقه آن دو به بازی بسیار خشن « دوم » بوده است. تا حدی که یکی از آنها بازی‌ای بر پایه دوم اختراع کرده بود و در نهایت نیز جان خود و ۱۳ نفر دیگر را برای واقعیت بخشیدن به این بازی گرفتند.

قتل عامل در نروژ تحت تاثیر بازی کال آو دیوتی !

فرد آخر این لیست کسی نیست جز Anders Breivik، کسی که تحت تاثیر بازی Call Of Duty: Modern Warfare 2 بزرگترین قتل عام تیراندازی جهان را یک تنه عملی کرد. او در ۲۲ جولای ۲۰۱۱ به یک کمپ سیاسی در نروژ تجاوز کرد و جان ۶۹ نفر را گرفت. سپس با بمب گذاری در یک ساختمان نیز ۸ نفر دیگر را به قتل رساند و در نهایت ۷۷ نفر را کشت. این قاتل بزرگ در بازجویی های خود اعلام کرد که از بازی کال آو دیوتی به عنوان یک وسیله برای افزایش مهارت تیراندازی استفاده کرده است تا بتواند به هدف خود نزدیک شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : فحاشی کلاهبردار به مالباختگان، باعث دستگیری اش شد

 

کلام آخر …

کلام آخر اینکه صرف بازی کردن بازی های رایانه ای حوادث دلخراش فوق را رقم نمی‌زند بلکه عدم آشنایی ما از ماهیت یک بازی و عدم اطلاع خانواده‌ها باعث می‌شود که خانواده های ما نتوانند نشخیص دهند کدام بازی مناسب کودک ماست، به همین دلیل کنسول بازی را با انواع و اقسام بازی ها در مقابل کودکمان قرار می‌دهیم و بدون هیچگونه آموزش کودکی که هنوز ذهنش به طور کامل شکل نگرفته است را با دنیایی از خشونت تنها می‌گذاریم .

بهتر است برای کودکان خود رده سنی قائل شویم و برای هر سنی گروهی از بازی ها را ممنوع نماییم، چرا که هضم برخی از بازی‌های رایانه ای برای کودکان ما بسیار سنگین هستند و خواه ناخواه شخصیت فرزندانمان به سمت ابراز خشونت و پرخاشگری هدایت می‌شود. در صورتی که فلسفه بازی های رایانه ای بهبودی عملکرد ذهن و فعالیت های فکری در کنار تجربه ساعات لذت بخش و جذاب و هیجان انگیز است. چه بهتر که فرزندانمان را به بازی های فکری و معمایی عادت دهیم تا آینده کشورمان را جوانانی با هوش ، با استعداد و توانا به دست بگیرند نه جوانانی مهاجم و خشن که کنترلی بر روی رفتار و کردار خود ندارند.

در انتها با ذکر دو حدیث گرانبها از امیرالمونین علی علیه السلام درباره خشم، مطلب را به پایان می‌بریم. امام علیه السلام می‌فرمایند : ” خشم هم نشین بسیار بدى است: عیب ها را آشکار، بدى ها را نزدیک و خوبى ها را دور مى کند. ” (غررالحکم، ج۳، ص ۲۵۷) . همچنین ایشان می‌فرمایند : ” تواناترین مردم در تشخیص درست کسى است که خشمگین نشود. ” (غررالحکم، ج۲، ص۴۰۸)