اجتماعی : فعالیت ۱۰هزار مدرسه با جمعیت زیر ۱۰ نفر در استانهای محروم /چالش‌های مناطق مرزی

اجتماعی : فعالیت ۱۰هزار مدرسه با جمعیت زیر ۱۰ نفر در استانهای محروم /چالش‌های مناطق مرزی

وزیرآموزش و پرورش در جمع اعضای کمیته فرهنگی شورای توسعه وامنیت پایدار از فعالیت بیش از ۱۰ هزار مدرسه با جمعیت زیر ۱۰ نفر در استان‌های محروم مرزی با هدف توسعه عدالت آموزشی خبرداد.

پارسا، پیش از ظهر امروز سیدمحمدبطحایی در بیست و نهمین جلسه کمیته اجتماعی و فرهنگی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و باختر کشور در سالن کوثر اردوگاه شهید باهنر تهران با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدا و امام راحل آرزوی صحت و سلامت برای مقام معظم هدایت اظهارکرد: شهید فهمیده همواره بر تارک شهدای ایثارگر دانش آموز می درخشد و ما امیدواریم شاهد رشد شهید فهمیده در جامعه باشیم.

وی افزود: توسعه و امنیت پایدار درجامعه محقق نمی شود مگر اینکه ما آموزش و پرورش با کیفیت را در سطح جامعه داشته باشیم و این امر درمناطق  محروم ومرزی بیشتر صدق می کند.

بطحایی با اشاره به اهمیت ارائه راهکارهایی برای هم اندیش در خصوص توسعه دانست پایدار در مناطق مرزی گفت: همجواری نیمی از استان‌ها با کشورهای همسایه فرصت و تهدیداتی را در پی دارد که ناشی از تنوع قومی، فرهنگی و مذهبی است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پارسا - بابک زنجانی درخواست اعاده دادرسی کرد/درخواست توقف اجرای حکم اعدام

وزیرآموزش وپرورش اظهارکرد: تنوع قومی، مذهبی و خرده فرهنگ‌های مناطق محروم مرزی، داشتن برنامه برای تقویت توسعه پایدار را  بیش از پیش ضروری ساخته تا بتوانیم به رفع مشکلات فرهنگی و پرورشی و آموزشی دراین مناطق بپردازیم .

وی ادامه داد: نبود یک استراتژی مشترک در استان‌های مرزی و تاکیدات مقام معظم هدایت بر تقویت آموزش و پرورش و توانمند سازی دانش آموزان مناطق مرزی و راهکارهایی که در سند تحول بنیادین آمده است باعث شد تا تشکیل شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و باختر کشور در شورای امنیت ملی به تصویب برسد.

عضوکابینه تدبیر و امید تصریح کرد: پوشش تحصیلی دانش آموزان بازمانده از تحصیل، راهبردهای کاربردی برای استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه های مرزی، از جمله مسائلی است که بواسطه این شورا پیگیری می شود تا کنون اقدامات بسیار خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته است اما کافی نیست و باید بیش از پیش در این زمینه تلاش کرد.

وی از ایجاد بیش از ۱۰ هزار مدرسه در مناطق محروم مرزی با هدف توسعه عدالت آموزشی خبرداد و خاطر نشان کرد: اختصاص ردیف اعتباری ویژه مناطق مرزی، ایجاد حق مناطق مرزی برای معلمان با پشتیبانی دولت و خزانه، و تشکیل مجتمع های آموزشی درمناطق محروم  و پراکنده از جمله خدمات نظام جمهور اسلامی در استان های مرزی است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : رشد ۴۳ درصدی زنان دهیار در مدت ۳ سال/ فعالیت ۲۱۶۷ دهیار زن در روستاها

بطحایی گفت: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته همچنان با چالش های جدی در مناطق مرزی مواجه هستیم، اعتیاد – دسترسی آسان به مواد مخدر – قاچاق کالا و شغل های کاذب، حضور افراد بی هویت در مرزها، نبود انگیزه کافی در بین معلمان برای اشتغال در مناطق مرزی، حضور کم رنگ روحانیت در مناطق مرزی، و دسترسی دانش آموزان مرزی به شبکه‌های تلویزیون کشورهای همسایه از جمله چالش‌هایی است که با آن روبرو هستیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی ادامه داد: نبود فضاهای آموزشی مناسب درمناطق محروم مرزی به ویژه برای دختران باعث شده تا بسیاری از خانواده ها به علت تعصبات قومی و مذهبی از ادامه تحصیل و حضور فرزندان دخترشان در مدرسه جلوگیری کنند.

وزیرآموزش و پرورش توسعه مراکز شبانه روزی در مناطق مرزی را ضروری دانست و افزود: علیرغم آثار سوء تربیتی که ناشی از جدایی فرزندان از خانواده ها است تنها راه توسعه پوشش تحصیلی در ۹ مناطق محروم مرزی ایجاد مراکز شبانه روزی است که البته برگزاری جشنواره های فرهنگی و محلی، توسعه اردوهایی که سپاه پاسداران در این مناطق برگزاری می کنند، توسعه اماکن فرهنگی وکتابخانه‌ها و امکان ورزشی، و ایجاد مراکز مشاوره به ویژه در مناطق اهل تسنن از جمله انتظاراتی است که باید در مناطق مرزی علمیاتی شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: ایران در رسانه‌های جهان برنامه ضدایرانی محمد بن سلمان در سفر به واشنگتن/ بیزاری روسیه با چسباندن هرگونه ضمیمه به برجام

پارسا