اخبار تکنولوزی : کسب رتبه برتر آزمایشگاه استانی یک شرکت دانش بنیان دانشگاه آزاد اصفهان

اخبار تکنولوزی : کسب رتبه برتر آزمایشگاه استانی یک شرکت دانش بنیان دانشگاه آزاد اصفهان

به گزارش پارسا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد واحد اصفهان، مراسم روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای نمونه استانی، با حضور دکتر علیرضا خاکی فیروز رئیس مرکز ملی تائید صلاحیت سازمان ملی استاندارد ایران، دکتر رسول زرگرپور استاندار اصفهان، مسئولان و مدیران عامل و مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی و خدماتی استان اصفهان برگزار شد.

در این مراسم از شرکت دانش‌بنیان معیار دانش پارس از شرکت‌های وابسته و مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) به عنوان یکی از دو آزمایشگاه نمونه و یکی از ۲۷ برگزیده حوزه استاندارد استان اصفهان تقدیر به عمل آمد.

دکتر مهدی نبی رئیس هیات مدیره و مدیر ارشد آزمایشگاه شرکت معیار دانش پارس در این خصوص گفت: این شرکت دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) تأسیس شد.

وی هدف اصلی از تأسیس این شرکت را تولید مواد مرجع گواهی شده (CRM) اعلام کرد و گفت: این مواد در کلیه مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی، بیمارستانی، آزمایشگاهها و صنایع مختلف در کلیه زمینه‌ها از قبیل شیمی، فیزیک، متالورژی، خواص مکانیکی، میکروبیولوژی، ابعادی، کالیبراسیون، پلیمر، به منظور کالیبراسیون و تنظیم تجهیزات اندازه‌گیری مورد نیاز بوده و بدون استفاده از آنها صحت نتایج حاصله مشخص نیست. این مواد به طور کلی وارداتی بوده و سالیانه چند صد میلیون دلار ارز جهت خرید آنها از کشور خارج می‌شود. 

نبی افزود: آزمایشگاه‌های این شرکت به عنوان یک آزمایشگاه مرجع در کشور در حوزه کنترل کیفیت فرآورده های غذایی، محصولات و فرآورده‌های کشاورزی، خوراک و فرآورده‌های دام و طیور و آبزیان، آب و پساب، خاک، هوا، مواد و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و سیالات زیستی مطرح بوده و در مدت زمان کمی که از تأسیس آن می گذرد موفق به اخذ مجوزهای مهم و ارزشمندی شده که به جرأت می‌توان گفت در بین کلیه مراکز دانشگاهی دولتی و غیردولتی کشور بی‌نظیر است، از جمله این مجوزها می‌توان به: مجوز آزمایشگاه مرجع از مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران(NACI)، مجوز آزمایشگاه مرجع و همکار از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی اصفهان، مجوز آزمایشگاه مرجع و همکار از سازمان غذا و دارو، مجوز آزمایشگاه مرجع و همکار از سازمان دامپزشکی، مجوز آزمایشگاه مرجع و همکار از سازمان بهداشت حرفه‌ای، مجوز آموزشگاه مرجع و همکار از سازمان ملی استاندارد با رتبه اول و گرید ملی، مجوز حقوقی تدوین استانداردهای ملی ایران از سازمان ملی استاندارد، عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فن‌آوریهای راهبردی اشاره کرد.

رئیس هیات مدیره و مدیر ارشد آزمایشگاه شرکت معیار دانش پارس خاطرنشان کرد:  کمک به ارتقای کیفیت فعالیت‌های آزمایشگاهی و کنترل کیفیت محصولات و فرآورده‌های مختلف، افزایش سطح آگاهی عمومی جامعه، افزایش سطح سلامت و امنیت غذایی مصرف‌کنندگان و ارتقای جایگاه آزمایشگاه‌ها و کنترل کیفیت کشور در مجامع بین‌المللی حاصل این فعالیت‌ها بوده و در نهایت به دیده‌بانی ملی از طریق فعالیت‌های آزمایشگاهی و کنترل کیفیت کمک شایانی می‌کند.

وی در پاسخ به مراجعان و مشتریان این شرکت دانش‌بنیان گفت: قراردادها، مشتریان و فعالیتهای آزمایشگاهی شرکت چهار دسته‌اند، دسته نخست مشتریانی که بنا بر الزام سازمانهای استاندارد، غذا و دارو و دامپزشکی موظف به عقد قرارداد با شرکت بوده و در فواصل زمانی مشخص باید از محصولات تولیدی خود نمونه‌برداری نموده و به آزمایشگاه شرکت جهت آنالیز ارسال کنند. گروه دوم طرحهای برون دانشگاهی که مجری آنها شرکت و یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه بوده که علاوه بر درآمدزایی مناسب برای مجریان طرح و دانشگاه، کمک شایانی به افزایش اعتبار پژوهشی دانشگاه و استادان دانشگاه کرده و منجر به ارتقای جایگاه پژوهشی دانشگاه و استادان دانشگاه می‌شود. گروه سوم پروژه‌های دانشجویان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی که نمونه‌های خود را بر اساس پروپوزال مصوب جهت انجام پایان‌نامه خود بر اساس تشخیص استادان راهنما به شرکت تحویل می‌دهند. گروه چهارم مشتریان متفرقه که با توجه به توانمندی شرکت نمونه‌های خود را جهت آنالیز به آزمایشگاه این شرکت ارسال می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: شاهد وقاحت مقامات امریکا علیه ملت ایران هستیم/ جلسه شورای امنیت فضاحت دیگری برای سیاست خارجی ترامپ بود

نبی در خصوص تاثیر این شرکت در زمینه کارآفرینی و اشتغال گفت:  در بخشهای آموزش و تدوین استاندارد به طور غیرمستقیم حدود ۶۰ نفر با شرکت همکاری می‌کنند و این در حالی است که کارکنان دائم و تمام وقت شرکت در حال اماده ۲۲ نفر بوده که به طور مستقیم با شرکت در بخشهای آزمایشگاه، آموزش، مشاوره و تدوین استاندارد همکاری دارند. کلیه کارکنان آزمایشگاه دارای مدرک کارشناسی‌ارشد و دکتری هستند و مدرک کارکنان سایر بخشها حداقل کارشناسی است.