اخبار ویژه: دیده بان – پارسا|

اخبار ویژه: دیده بان – پارسا|

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است و نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم تاکید کرد که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند.

پارسا، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های پارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

تبادل آتش بین نیروهای عراقی و کردها

بی بی سی» بحران کرکوک؛ ‘تبادل آتش توپخانه’ بین نیروهای عراقی و کردها

رادیو فردا» گزارش‌ها از «تبادل آتش» اطراف کرکوک؛ بیانیه عبادی در مورد «همکاری» با پیش‌مرگه‌ها

رادیو فردا» آمریکا از «همه طرف‌ها» در عراق خواست از افزایش تنش‌ها دوری کنند

العربیه» نیروهای عراقی پیشروی به سمت چاه‌های نفت کرکوک را آغاز کردند

آناتولی» ارتش عراق عملیات نظامی خود در کرکوک را آغاز کرد

اسپوتنیک» نخست وزیر عراق دستور تجاوز به کرکوک را صادر کرد

براساس تازه‌ترین گزارشها از کرکوک در شمال عراق نیروهای دولتی این کشور و نیروهای کرد وابسته به اقلیم کردستان در مناطقی از خارج از این شهر با یکدیگر درگیریهایی داشته‌اند.درهمین رابطه گزارشها به نقل از دولت اقلیم کردستان عراق حاکی از تبادل آتش توپخانه بین نیروهای دوطرف در جنوب کرکوک است.مقام‌های کرد می‌گویند که نیروهای عراقی با “کمک شبه نظامیان شیعه” از جنوب به سوی کرکوک روانند.همزمان تلویزیون دولتی عراق گزارش کرده است که نیروهای دولت موفق شده‌اند که مناطق زیادی از جمله میادین نفتی را به کنترل خود درآورند. اما نیروهای کرد این ادعا را رد کرده‌اند.پیشتر گزارشها حاکی از آن بود که نیروهای عراقی به سوی مواضع تحت کنترل کردها در کرکوک پیش می‌روند. مقام‌های امنیتی کرد می‌گویند که هدف نیروهای دولتی بازپس‌گیری میدان‌های نفتی و یک پایگاه هوایی است.دولت عراق می‌گوید که هدفش محافظت از پایگاه‌ها و تاسیسات دولت فدرال است. آنها می‌گویند که با پیشمرگه‌های کرد “همکاری” خواهند کرد.

 

سیاست‌مدار ضد مهاجرت در دو قدمی پیروزی

بی بی سی» انتخابات اتریش؛ سیاست‌مدار ضد مهاجرت در دو قدمی پیروزی

نتایج اولیه حاکی از این است که حزب محافظه‌کار “مردم” اتریش برنده انتخابات این کشور است. رهبر این حزب ۳۱ ساله است و صدراعظم کشور خواهد شد.در صورت تحقق پیش‌بینی‌ها سباستین کورتس جوانترین رئیس دولت در جهان خواهد شد.پیش‌بینی می‌شود که حزب مردم بیش از ۳۱ درصد از آرا را به دست آورد. هنوز مشخص نیست که جایگاه دوم به حزب سوسیال دموکرات می‌رسد یا به حزب راست‌گرای “آزادی”.از آنجا که حزب مردم نمی‌تواند اکثریت را در پارلمان داشته باشد، باید با یکی از احزاب دیگر دولت ائتلافی تشکیل دهد. بعید نیست که آقای کورتس به سمت حزب آزادی برود که ضد مهاجرت است.او در جمع هواداران گفت: “وقت تغییر در کشور فرا رسیده است. امروز وظیفه اصلی ما تغییرات در کشور است. و من از همه کسانی که امکان تغییر را فراهم آوردند تشکر می‌کنم.”آقای کورتس گفته که بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و “مشتاق کار کردن برای اتریش” است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: چرا آیت‌الله بروجردی مانع اعدام"نواب صفوی" نشد/سرباز آیت‌الله خامنه‌ای هستم

 

اعتراف مقامات آمریکایی درباره برجام

بی بی سی» تیلرسون: ماندن در برجام به نفع آمریکا است

صدای آمریکا» نیکی هیلی: ایالات متحده آمریکا فعلا در توافق برجام باقی می ماند

یورونیوز» وزیر خارجه آمریکا: واشنگتن در تلاش است در برجام بماند

دویچه وله» تیلرسون: ماندن در برجام به سود منافع ملی آمریکاست

رادیو فردا» هیلی: آمریکا فعلاً در برجام می‌ماند اما خواهان پاسخی متناسب به رفتارهای ایران است

رادیو زمانه» تیلرسون: باقی‌ماندن در برجام به نفع امنیت ملی آمریکا است

دو روز بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای (برجام) را تأیید نمی‌کند، مقام‌های ارشد آمریکایی در مصاحبه‌های امروز خود تأکید کرده‌اند که آمریکا از برجام خارج نشده و به دنبال “رفع نقایص” آن است.رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است و نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم تاکید کرد که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند و امیدوار است که “وضعیت بهبود پیدا کند”.آقای تیلرسون به سی‌ان‌ان گفت که آمریکا به دنبال آن است که با ماندن در برجام و همکاری با دوستان و متحدانش “نقایص” این توافق هسته‌ای را برطرف کند و افزود این تغییرات ممکن است در “توافق ثانویه” منعکس شود.در این مصاحبه از وزیر خارجه آمریکا سوال شد که آیا او با نظر جیمز متیس، وزیر دفاع، موافق است که گفته بود کنگره نباید در وضع ممنوعیت علیه ایران شتاب کند چون به گفته آقای متیس این کار به معنای خروج آمریکا از برجام خواهد بود.آقای تیلرسون در پاسخ به این سوال گفت: “من با این نظر موافقم و فکر می‌کنم که رئیس جمهور هم موافق باشد.”

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: دهقان:۵۳۰ هزار میلیارد تومان وام بانک‌ها را سال گذشته همان ۴ درصدی‌ها گرفتند

 

فرار داعش با کمک سپر انسانی

بی بی سی» ‘شماری از اعضای خارجی داعش با کمک سپر انسانی از رقه گریختند’

گزارش‌ها از شهر رقه در سوریه حاکی است که برخی از پیکارجویان خارجی گروه موسوم به (داعش) توانسته‌اند طی شب گذشته این شهر را ترک کنند.به گفته یکی از مقامات محلی آنها برای فرار از رقه از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.این درحالی است که ائتلاف به هدایت آمریکا روز گذشته اعلام کرد که به هیچ یک از اعضای خارجی داعش اجازه خروج از رقه را نمی‌دهد و این پیکارجویان یا باید خود را تسلیم کنند یا بمیرند.این ائتلاف همچنین گفته بود که هنوز انتظار درگیری‌های سنگین در چند روز آینده وجود دارد.براساس توافقی که با میانجیگری رهبران محلی به اجرا درآمد، به پیکارجویان سوری داعش اجازه داده شده تا این شهر را ترک کنند.

 

دست و پا زدن نتانیاهو درآب گل آلود

بی بی سی» تداوم واکنش‌ها به تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره توافق اتمی؛ نتانیاهو نسبت به اصلاح نشدن برجام اعلام خطر داد

صدای آمریکا» نتانیاهو سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام را شجاعانه خواند

دو روز پس از سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق اتمی با ایران، واکنش‌ها در داخل و خارج ایالات متحده به این سخنان ادامه دارد.پرزیدنت ترامپ ضمن اینکه پایبندی کامل ایران به توافق اتمی موسوم به برجام را تایید نکرد، از کنگره خواستار بازنگری در نقایص به توصیف او بی‌شمار این توافق شده است. با این حال دولت پرزیدنت ترامپ، فعلا توافق را رعایت خواهد کرد با این اعلام خطر که اگر کنگره و متحدان آمریکا نقایص را رفع نکنند، او با استفاده از اختیارات خود، آمریکا را از توافق خارج می‌کند.بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه ۲۳ مهر کابینه آن کشور از تصمیم پرزیدنت ترامپ استقبال کرد.او گفت: «کاملا روشن است اگر این توافق بازنگری شود اما تغییری در آن داده نشود، ایران ظرف چند سال یک زرادخانه اتمی خواهد داشت.»

 

مذاکره برای بحران کره در مسکو

رادیو زمانه» نمایندگان کره شمالی و کره جنوبی به مسکو می‌روند

هیأت‌هایی از کره شمالی و کره جنوبی به روسیه سفر می‌کنند تا درباره بحران شبه‌جزیره کره به مذاکره بپردازند. اگرچه این دو کشور به مذاکره مستقیم با یکدیگر نخواهند پرداخت.بحران پیش‌آمده بر اثر آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در مسکو به بحث گذاشته می‌شود.رسانه‌های روسی یکشنبه ۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر به نقل از والنتینا ماتفی‌ینکو، سخنگوی مجلس اعلی روسیه گفتند که مسئله برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای و موشکی کره شمالی و بحران متعاقب آن دوشنبه ۲۴ اکتبر در مسکو با نمایندگان دو کشور همسایه شبه‌جزیره کره مطرح خواهد شد.همچنین مسکو از دو کشور خواهد خواست تا فرصت پیش‌آمده را برای گفت‌و‌گوی مستقیم دوجانبه از دست ندهند.هرچند پیوتر تولستوی، معاون رئیس مجلس سفلی روسیه همراه با یک نماینده اعزامی کره شمالی که نامش فاش نشده، یکشنبه به راشاتودی گفتند که مذاکره مستقیم بین پیونگ‌یانگ و سئول انجام نخواهد شد.نماینده کره شمالی گفته که ادامه مانورهای نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی پیش‌شرط‌های چنین گفت‌و‌گویی را از میان برده است.کره شمالی این مانورها را تمرینی برای تجاوز به این کشور می‌داند.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: تذکر نمایندگان به وزیر اقتصاد علت کسر مبالغی از وام ازدواج تحت عناوین مختلف در بعضی بانک‌ها چیست؟

 

افشاگری جان کری از درخواست عربستان

العالم»وزیر خارجه سابق آمریکا در یک سخنرانی فاش کرد که رهبران عربستان، مصر و اسرائیل در آن زمان از واشنگتن می‌خواستند که به ایران تجاوز نظامی کنیم.

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا روز پنج شنبه در یک سخنرانی درباره اقدام دونالد ترامپ برای تایید عدم پایبندی ایران به برجام مدعی شد: وقتی که من مذاکره با وزیر خارجه ایران برای توافق را آغاز کردم و در سپتامبر ۲۰۱۳ پشت میز مذاکره نشستم ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ۲ ماه دوره گریز داشت، آنها ۱۲ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشتند و از ۵ هزار سانتریفیوژ به ۱۹ هزار سانتریفیوژ فعال رسیده بودند.وی در ادامه افزود: ما با هر رئیس جمهور و رهبر کشور دیگری که ملاقات می کردیم، از جمله حسنی مبارک رئیس جمهور مصر، ملک عبدالله پادشاه عربستان، نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، همه آنها ما را ترغیب می‌کردند تا به ایران تجاوز کنیم. باراک اوباما نیز درخواستهای شخصی مکتوب زیادی به دستش می‌رسید تا به ایران تجاوز کنیم.وی افزود: اما امروز ما حدود ۱۳۰ بازرس داریم که در ایران حضور دارند و هر اتفاقی که در تاسیسات هسته‌ای ایران می افتد را ثبت می‌کنند. آقای ترامپ فقط به آسمان نگاه می‌کند و می‌گوید که می‌خواهم توافق را لغو کنم؛ می‌گوید توافق را دوست ندارم چرا که به مردم گفته است این بدترین توافق است.