اخبار ویژه: رادیو دیروز – ​تبلیغ رادیو فردا برای شبکه های ماهواره ای

اخبار ویژه: رادیو دیروز – ​تبلیغ رادیو فردا برای شبکه های ماهواره ای

نوع پرداخت رادیوفردا و روایت گری این رسانه از سخنان دکتر روحانی درجهتی است که رئیس جمهور ایران را معتقد به نامطلوب بودن رسانه های خبری داخلی در نزد افکار عمومی نشان می دهد .

رادیودیروز: سخنان دکتر روحانی در جمع اصحاب رسانه به گونه ای در رادیوفردا بازتاب یافته که گویا مردم ایران از منظر رئیس دولتشان نتوانسته اند به رسانه های خبری داخلی اعتماد کنند. بدیهی است که این شیوه از گزارش و کمرنگ کردن نقش راوی اصلی که خود رادیوفرداست و پنهان کردن اغراض خود در پشت کلام  تاویل برده شده رئیس جمهور صحت خبر را مانوس تر به ذهن قرار خواهد داد.
رادیو فردا در بخشی از خبر می نویسد:
“آقای روحانی در سخنان خود که در «پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری» منتشر شده اذعان کرد که رسانه‌های داخلی «مرجع» مردم نیستند و «در کمتر جایی» اعتنا و توجه به رسانه‌های خارج از کشور در حد ایران است”
کلام آقای روحانی محمل های زیادی برای توجیه دارد.چرا منظور ایشان را به افزایش صداقت در خبر رسانی که در تمام جوامع جهانی  مورد تحسین عقلاست جهت دهی نکنیم؟ چرا او را مطالبه گر نسبت به بهبود وضع خبر رسانی جلوه ندهیم ودر عوض او را  از اساس منتقد وضع موجود معرفی کنیم؟ البته درست است که صدا و سیما در بعضی برنامه های گفتگو محور و یا بخش های مختلف خبری طبق رسالت ذاتی خود از ناتوانی های دولت مردان در قسمتهای مختلف گزارشاتی داده است ولی این بدین معنا نیست که با دولت در معرکه جنگ وارد شده باشد چه اینکه دکتر روحانی  بارها و بارها در همین صدا و سیما برای مطرح کردن دغدغه های خود با مردم حضور یافته است و این بزرگترین تایید عملی صدا و سیما بوسیله او است. رادیوفردا در خبر کوشیده تا خواننده را متقاعد کند ایرانیان منبع خبری خود را در خارج جویش می کنند. برای رد این ادعای بی سند که مستند به هیچ مرکز آماری معتبری نیست توجه رادیوفردا را به آمار مرکز صدا و سیما جلب می کنیم که همواره از معتبرترین مراکز سنجش نظرات و افکار مردم بوده است. مردم  ایران طبق گزارش مرکز پژوهش های صدا وسیما حدود۵۹ درصد اخبار خود را از بخش خبری ۲۰:۳۰کسب می کنند. ۸۱ درصد مردم ایران از اخبار تلویزیون و یا از طریق بخش های خبری در رادیو نسبت به مسایل جاری کشور و جهان مطلع می شوند. طبق این گزارش از تهران حدود ۸۴ درصد مردم این شهر بیننده بخش های مختلف خبری صدا سیما هستند. بخش های خبری ساعت ۲۱ شبکه یک، ۲۲شبکه سه و ۱۴شبکه یک بعد از ۲۰:۳۰ پربیننده ترین بخش های خبری هستند. بخش خبری ساعت ۱۴ حدود ۳۷ درصد بیننده دارد این عدد در مقایسه با آمار جعلی رادیوفردا که درمتن خبر ارائه کرده است نشان می دهد که پربیننده ترین منابع خبری مردم ایران در ادعای رادیو فردا از کمترین درصد اعتنای مردم به  بخش های خبری ایران هم کمتر است. رادیوفردا در ادعای خود بی بی سی پارسی را با ۲۰ درصد محبوبیت به عنوان یک منبع معتبر و محبوب معرفی کرده که شانزده درصد از بخش خبر ساعت۱۴ شبکه یک کمتر است. چه مقایسه ای و با چه فرمول هایی این دوستان را مجاب کرده که توهمات خود را در سایت منتقل کنند جای سوال است.
 

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: ریسک بزرگ بدترین سپاهان تاریخ برای فرار از سقوط!