اخبار ویژه: زیرساخت‌های مراسم اربعین باید آماده شود/ هزینه های مراسم بواسطه مردم تامین شود

سفیر ایران در عراق گفت: ما باید با نگاه سرمایه گذاری روی این مساله اربعین کار کنیم، اتوبان و جاده بزنیم و در بین مسیر صدها موکب وسیع مناسب و هتل بسازیم و لذا آماده کردن زیر ساخت ها می تواند وظیفه حکومتی در این سفر تلقی شود.

به گزارش خبرنگار دولت پارسا، ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق صبح امروز در مراسم گردهمایی دست اندرکاران مراسم اربعین حسینی با اشاره به اینکه بیش از ٣٠ سال است در حوزه عراق فعالیت کردم و این کشور، مردم و مسئولان آن را به خوبی و حتی بیشتر از ایران میشناسم، اظهارداشت: نگاه عراقی‌ها به اربعین متفاوت است، مردم عراق از شهرهای دور و نزدیک در ایام منتهی به اربعین پیاده و سواره خود را به کربلا می‌رسانند و زمانی که به کربلا رسیدند با سلامی به حضرت سیدالشهدا(ع) و چند ساعت استراحت و یا یک شب اقامت به شهر و منزل خود باز می‌گردند.

سفیر ایران در عراق تصریح کرد: از رسانه‌های عراق، مسولین و مردم آن همگی در این اربعین حضور دارند و مردم به معنای واقعی کلمه خودشان راه می افتند و موکب‌هایی را راه می‌اندازند و فردای اربعین دیگر همه چیز تمام شده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: قرارداد بی سابقه نظامی عربستان و آمریکا مخاطب خاص داشت؟!

وی افزود: دولت عراق در این برهه چه کار می‌کند، تنها کاری که دیدم انجام می دهند ایجاد امنیت و برقراری نظم است که منحصرا در اختیار دولت است.

سفیر ایران در عراق گفت: اما در ایران زائران تفاوت‌هایی دارند، از کشوری به کشور دیگر می روند، با زبان، فرهنگ و آداب اربعین از نگاه آنها آشنایی ندارد و البته کم کم این مساله در حال پیشرفت است و نیاز به گذشت زمان دارد.

مسجدی اظهار کرد: زائر ما از مرز که رد شد دنبال ماشین است که سوار شود و انتظار دارد که ستاد اربعین ماشین ها را فراهم کرده باشد، نقل و انتقال خود را از ما می خواهد به نوعی و شب هم جای استراحت، تغذیه، دارو و دیگر مسائل را انتظار دارد.

وی ادامه داد: بحث فرهنگ مهمان نوازی عراقی ها مخصوص دوران اربعین نیست در کل فرهنگ آنها اینگونه است و طبعا بهتر می شود اگر مهمان آنها زائر اباعبدالله باشد.

مشاور سابق فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: ما باید این مساله را مردمی کنیم و بحث دولتی و حکومتی نباشد. هزینه های اربعین باید بواسطه مردم تامین شود تا به معنای واقعی مردمی تلقی شود.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: آخرین تلاش شاه برای جلوگیری از سقوطش چگونه شکست خورد+ فیلم

مسجدی گفت: چرا باید زائر ما توقع داشته باشد که دولت ایران تمام هزینه سفر وی را تامین کند؟ چه کسی این حرف را با چه مصوبه ای بیان کرده است؟

وی افزود: زائر ما فرصت طلب است و حرفه‌ای و البته نه از نوع منفی آن، می گوید آمدم کربلا بروم و کاظمین، سامرا و یا نجف نروم؟ کجای اینها بحث اربعین است؟

سفیر ایران در عراق گفت: باید از خود بپرسیم که اگر این مسیر بخواهد مردمی باشد چه کار باید کرد؟

مسجدی اظهار کرد: باید مراسم اربعین را مردمی کرد ولی با دقت و مدیریت تا زائر ما سرگردان نشود. باید مردم را ترغیب کنیم که در سامرا موکب داشته باشند و سامرا را تبدیل کنیم که به یک مکان زیارتی عامه برای زائران ایرانی با خدمات مناسب. امنیت آنجا هم ایجاد شده و تامین شده است.

وی گفت: ما باید با نگاه سرمایه گذاری روی این مساله اربعین کار کنیم، اتوبان و جاده بزنیم و در بین مسیر صدها موکب های وسیع مناسب و هتل بسازیم و لذا آماده کردن زیر ساخت ها می تواند وظیفه حکومتی در این سفر تلقی شود.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: اعتراف مردی که دختر و همسرش را کشت

سفیر ایران در عراق خاطرنشان کرد: با عراقی ها در مسائل بانکی، مالی و اقتصادی مشکلات زیادی داریم و باید برای حل آنها اقدامات جدی کنیم.

مسجدی بیان کرد: باید جلوی مواد مخدر، ورود غیر قانونی و مواد غیرمجاز و برخی مسال دیگر گرفته شود. زائر باید با عزت وارد شود و به کار خود در انتها خاتمه دهد. ما باید حتما در این مساله اربعین نقش حمایتی داشته باشیم.

وی افزود: باید به نحوی کار را پیش ببریم که در سال ها آتی دیگر نیازی به ورود صدها اتوبوس از شهرداری و سپاه نداشته باشیم، می‌توان این هماهنگی‌ها را با دولت عراق داشته باشیم.