اخبار ویژه: صدور مجوز در مسئله آب فریدن کافی نیست/ضرورت استمرار مطالبه گری مردم تا اجرای کامل طرح

اخبار ویژه: صدور مجوز در مسئله آب فریدن کافی نیست/ضرورت استمرار مطالبه گری مردم تا اجرای کامل طرح

به گزارش پارسا از شهرستان فریدن، حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر داران که در مسجد صاحب زمان (عج) این شهر برگزار شد؛ با اشاره به تصویب مجوز طرح تامین آب شرب فریدن از منابع پایدار، اظهار داشت: مجوز تامین آب آشامیدنی این شهرستان و برخی ازقسمت های شهرستان های همجوار ازمنابع پایدارصادرشده است که بر اساس آن سالانه ۵/۶میلیون مترمکعب آب ازخروجی تونل چشمه لنگان برداشت می شود اما وقتی مردم توانستند در منازل خود ازآب آشامیدنی سالم و پایدار استفاده کنند می توان گفت کار به سرانجام رسیده است.

وی بابیان این که سالانه ۴۰۰میلیون مترمکعب آب ازحوزه آبریزاستان به سمت کارون روانه می شود، اضافه کرد: تامین آب ازمنابع پایداربا تخصیص اعتبار۱۰۰میلیارد تومانی باید تا سال۹۷ اجرایی شود چراکه بیش از۱۵۰هزارنفر ازجمعیت باختر استان ازآن بهره مند خواهند شد و این جمعیت کمی نیست.

امام جمعه داران با قدردانی از تلاش و تحرک کلیه مسئولان شهرستان، نماینده مردم در مجلس، فرماندار، مدیران ادارات مرتبط در استان و شهرستان ، فعالان ستاد نماز جمعه،  جوانان، نخبگان و رسانه ها در جهت تحقق این مطالبه دیرین ، افزود: صدور مجوز تامین آب شرب از منابع پایدار گام اول است و این طرح زمانی به سرانجام خواهد رسید که تامین اعتبار شده و جهت استفاده مردم اجرایی شود.

وی ادامه داد: صدور مجوز و رها کردن کار برای ما غیر قابل قبول است و در این راه هیچ بهانه ای را نمی پذیریم.

نماینده ولی فقیه در فریدن با اشاره به انتشار برخی مسائل نظیر احتمال عدم موافقت با اعتبار این طرح تصریح کرد: این طرح به اندازه کافی دچار وقفه شده به طوری که قرار بود تا پایان سال ۹۵ اجرایی شود و طولانی شدن بیش از این جایز نیست.

وی افزود: علاوه بر بحث آب شرب مسئله مهم دیگر سیاست استان راجع مجوزهای آب در بخش کشاورزی است.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: نحوه آغاز مبارزات سیدصادق حجازی با رژیم پهلوی در سال ۱۳۴۱/ افشای فعالیت کمونیست‌ها بوسیله سیدصادق حجازی در همدان/ فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی حجازی در دوران پهلوی

امام جمعه داران ادامه داد: در حالی که ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از استان برای تامین نیازهای غیر شرب و در اولویت چندم استان های دیگر خارج می شود سوء مدیریت مدیران استانی موجب بروز مشکلات  عدیده ای در شهرستان های باختر شده است.

وی خطاب به مسئولان استانی اخطار داد: با وجود چنین مشکلاتی در بخش آب؛ استان چرا  برخی حوضه های آب ریز خود را پس داد و چرا اقدام عاجل و عملی در بحث کنترل برداشت های بی رویه آب در مسیر رودخانه ها و منابع آبی و نیز چاه های غیر مجاز انجام نمی دهد؟

حجت الاسلام سیاوشی با اشاره به اعتراض های شدید مردمی در این بخش به خصوص در بین مردم فریدن، تصریح کرد: چه کسی به شما اجازه داده است در این شرایط آب را پیش فروش کنید؟

وی ادامه داد: در شرایطی که مردم باختر استان از آب شرب سالم و پایدار محرومند چرا باید برخی کارخانجاتی که دریایی از آب را می بلعد  و بخش شرب و کشاورزی را با کمبود مواجه می کند در استان استقرار یابد؟

امام جمعه داران تصریح کرد: این مسائل برای ما سوال است و باید به آن ها پاسخ دهید.

نماینده ولی فقیه در داران با اشاره به برخورداری برخی نقاط استان و نیز برخی شهرستان های همجوار از امتیاز محرومیت و دریافت ۲ درصد سهم درآمد های نفتی، اظهار داشت: چگونه است که فریدن با وجود این همه مشکلات، کمبودها، خلاء ها و محرومیت ها برخوردار محسوب می شود؟

وی افزود: سهم فریدن از ۸ هزار کارخانه صنعتی اطراف استان چیست و چه کسی پاسخگوی موج عظیم بیکاری و مهاجرت در این منطقه است؟

امام جمعه داران با اشاره به اتفاقات هفته اخیر شهرستان با محوریت مسئله آب؛ افزود: وحدت مردم، همیاری مسئولان و  وجود روحیه انقلابی و مطالبه گری موجب شد بحث آب به نتیجه برسد.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی

سیاوشی با بیان این که اختلافات سلیقه ای، جناحی و فکری نباید وحدت مردم را خدشه دار نماید، افزود: در این که مشکلات مردم و خلاء های موجود باید برطرف شود هیچ تردید و اختلافی نیست.

وی با اشاره به برخی تحرکات مبنی بر مصادره نمودن این موفقیت و شخصی سازی آن تصریح کرد: آب  با وحدت مردم و روحیه انقلابی و مطالبه گری آنان به ثمر نشست و کسی نباید در این بین با ایجاد تنش ، تخریب و رقابت وحدت مردم در راستای مطالبات برحقشان را خدشه دار کند.

امام جمعه داران با اشاره به حضور فعال و چشمگیر جوانان و نخبگان  و فعالیت هدفمند آنان در فضای مجازی گفت: هیچ کس حق ندارد مردم را از آشکار ساختن ضروری ها و انتظاراتشان بترساند.

وی تاکید کرد: حرکت مردم در قالب کمپین مجازی ” آب سالم حق مسلم ماست” را تایید و پشتیبانی می کنیم.

حجت الاسلام سیاوشی ادامه داد: نظام ، نظام مردمی است و طرح مشکلات و روحیه مطالبه گری از ویژگی های خوب جامعه انقلابی، مدرن و پویا است.

امام جمعه داران در ادامه با اشاره به برخی سخنان مبنی بر این که مشکلات مردم در نماز جمعه مطرح نشود؛ تصریح کرد:

کسی حق ندارد جلوی بیان مشکلات مردم را بگیرد و ایراد خطبه در راستای اجرای عدالت، برقراری توازن و رفع تبعیض ها مهم ترین رسالت این قرارگاه است  که با قوت استمرار می یابد.

سیاوشی با بیان این که هر جا لازم بوده تذکر داده شده است و هرجا که لازم بوده پشتیبانی کرده ایم، افزود: وظیفه بنده پشتیبانی قاطع و اعلان همکاری و همراهی با مردم و مسئولان است.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: شواهدی بر آمادگی رژیم صهیونیستی برای یورش به غزه - اخبار پارسا

امام جمعه داران در ادامه با قدردانی از فعالان عرصه مجازی و نیز فعالیت متمرکز مردم در قالب کمپین گفت: اقداماتی نظیر این موجب می شود که مسئولان استانی از مردم  شهرستان ها حساب ببرند.

وی تصریح کرد: یک زمانی سیاست بسیاری از مدیران و مسئولان این بود که با کمترین بهانه بین مردم این منطقه اختلاف بیندازند تا حق مردم را به مناطق دیگر ببرند اما امروز در سایه وحدت و همدلی مردم و انعکاس مطالبه گری صریح آنان به استان؛ بسیاری از حقایق روشن شد.

امام جمعه داران با اشاره به تماس مسئولان استانی با وی در خصوص ممانعت از حرکت و واکنش های اعتراض آمیز مردمی گفت: مردم هر کاری کنند و هر مطالبه ای داشته باشند ما  از آنان اعلام پشتیبانی می کنیم و تمام قصور و کوتاهی را به گردن مدیران و سیاست های تبعیض آمیز و  وعده های عملی نشده استان می اندازیم.

وی افزود: مشکلی که باید ۲ سال گذشته حل می شده و مجوزی که باید آن موقع صادر می شده در پی همین حرکت مردم در بازه ای کوتاه حل شد و این یعنی آن زمان هم می شد این مشکل برطرف شود ولی شما نخواستید.

امام جمعه داران در پایان با مروری بر مشکلات مردم در بخش های دیگر شامل محرومیت، معیشت، کشاورزی، صنعت و اشتغال افزود: انسجام و مطالبه گری مردم نباید از بین برود  تا در سایه آن تمام تبعیض ها و حقوق ضایع شده این مردم باید به آن ها برگردد.

پارسا، در پی اتفاقات یک هفته اخیر و موج اعتراض های گسترده مردمی در فریدن در خصوص مشکلات آب؛  ۲ روز گذشته  با اعلام رسمی مسئولان شهرستان ؛ طرح تامین آب شرب فریدن از منابع پایدار که دچار وقفه ۲ ساله شده بود به تصویب قطعی رسید.