اخبار ویژه: ۳۰۰ محیط‌بان در سال جاری جذب سازمان محیط زیست می‌شوند

اخبار ویژه: ۳۰۰ محیط‌بان در سال جاری جذب سازمان محیط زیست می‌شوند

به گزارش گروه اجتماعی پارسا از محیط زیست، کریم شافعی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: با توجه به ۷ هزار پست خالی در محیط زیست کشور پیگیر مجوز استخدام هستیم که در صورت توافق با سازمان استخدامی مجوز استخدام در سال جاری را می‌گیریم.

وی افزود: آگهی استخدام ۲۰۰ کارشناس ارشد و دکتری طی ۲ ماه آینده بواسطه سازمان سنجش منتشر می‌شود، همچنین مجوز استخدام ۳۰۰ محیط‌بان گرفته‌شده است که امیدوارم در سال جاری آزمون استخدامی آن برگزار شود.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: دانشکده محیط زیست نیز در این راستا به دانشکده محیط زیست و محیط‌بانی تبدیل می‌شود چراکه طبق مصوبه شورای عالی اداری وزارتخانه‌ها نمی‌توانند فارغ‌التحصیل داشته باشند.

وی افزود: با این گام می‌توانیم نیروی موردنیاز را مانند دانشگاه‌های نظامی در حوزه محیط زیست تقویت کنیم.

شافعی با اشاره به پسماند قزوین خاطرنشان کرد: با تلاش مشترک وزارت کشور و محیط زیست تهران مجلس امسال در تبصره ۶ برای پسماند هزار میلیارد تومان پیش‌بینی​ کرد.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: کنفرانس بین المللی کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی در هزاره سوم (با مشارکت دانشگاه فنی گرجستان)

وی افزود: این میزان قانون جدید است که یک درصد فروش واحدهایی است که تولید پسماند می‌کنند، اگر بتوانیم برای تمام استان‌ها طرح جامع طراحی کنیم پسماند متداول، صنعتی و خطرناک را مدیریت کنیم می‌توانیم بگوییم که ظرف ۲ سال آینده معضل پسماند در کشور حل می‌شود.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: در حوزه پساب از استانداری و شرکت آب منطقه‌ای مدد می‌خواهیم، پساب برای محیط زیست خطرناک است اما در صورت فرآوری برای محیط زیست مفید است.

وی در ادامه با اشاره به لایحه محیط‌بانان تصریح کرد: این لایحه هفته گذشته در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار گرفت، کمیسیون‌های فرعی تأیید کردند و جواب نهایی را کمیسیون قضایی می‌دهد و امیدواریم که تصویب شود.

شافعی بیان کرد: بیمه تکمیلی محیط‌بانان نیز در قالب لایحه به دولت داده‌شده است، این لایحه در قالب جبران خسارت در دستور کار وزیران قرار دارد، قانون فعلی اجازه نمی‌دهد که از محل منابع جاری برای بیمه تکمیلی پول پرداخت شود که طبق پیشنهاد ما خواستیم که از محل منابع جاری برای بیمه تکمیلی هزینه شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - حوزه های جدید برای همکاری ایران و هند/ آیا ایران و هند می توانند ورق را برگردانند؟

وی اظهار کرد: محیط زیست صرفاً مربوط به سازمان محیط زیست نیست، این سازمان متولی بهینه‌سازی زندگی برای انسان، گیاهان و حیوانات است که سایر دستگاه‌های اجرایی باید در این امر مدد کنند .

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: ما در محیط زیست پول‌داریم اما باید برنامه مناسب وجود داشته باشد، باید طرح جامع مدیریت آب، خاک و هوا داشته باشیم که برای آن اعتبارات در نظر گرفته شود.

وی افزود: این جمله که پول‌نداریم خطاست اگر برنامه مناسب و بهینه نسبت به وضعیت موجود باشد اعتبار در نظر گرفته می‌شود در این میان باید از اعتبارات استانی نیز استفاده کنیم.

شافعی تصریح کرد: محیط زیست برای حل مشکلات و برنامه‌ریزی مناسب باید با دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کند به این طرح‌ها در صورت تصویب اعتبار اختصاص داده می‌شود، برنامه‌های‌ طراحی‌شده باید دقیق و سریع باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: موضوع ریز گردها را دستور کار خود قرار دهید، در سال جاری ۱۵۰ میلیون دلار برای گردوغبار خوزستان گرفتیم، ۲۰۰ میلیون دلار در حوزه آبخیزداری منابع طبیعی تخصیص کرد که از صندوق​ توسعه ملی است که پول نقد است.

پیشنهاد ویژه :   استانها: ترافیک سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه/ تردد کند در خروجی‌های تهران