افغانستان: آغاز خطرناک جنگ سرد

افغانستان: آغاز خطرناک جنگ سرد

صرف نظر از آثار یورش امریکا و بریتانیا و فرانسه به سوریه و به دور از دلایل واهی ای که این کشورها برای یورش به سوریه آوردند و ادعا کردند که حکومت سوریه از سلاح شیمیایی علیه مخالفان در شهر دومای سوریه استفاده کرده است

همچنین صرف نظر از نامعقول بودن و غیر منطقی بودن اقدام استفاده از سلاح شیمیایی که از سوی همه محکوم است، آن چه در دوما روی داد، پیروزی قاطعی علیه تروریسم بود که سبب شد آنها را در کاروان های امن بعد از این که پرچم تسلیم بالا گرفتند خارج کنند. فارغ از همه اینها، آن چه روی داد به معنای بازگشت جنگ سرد میان روسیه و پیمان غربی است. به ویژه که حالا روشن شده سوریه عرصه ای برای رویارویی قدرت های بزرگ است که بهار عربی شوم آن را به این وضعیت رسانده است. در حالی که ملت سوریه هزینه ناپختگی و ماجراجویی های سیاستمداران ناپخته ای را می دهد که سفر را بیش از هر چیز دوست دارند و در پناهگاه های امن خود در خارج به اسم اپوزسیون مقیم هستند.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: پیام آفتاب - در زندان‌های عربستان و امارات در عدن به زنان مهاجر تجاوز می‌شود

می ترسم بگویم: آن چه می گذرد، اعلام خطر به واقعه ای خطرناک است که فقط محدود به سوریه نخواهد بود، در حالی که خطر کل منطقه را تهدید می کند و هیچ کس نمی داند عرصه درگیری در صورتی که جنگ سرد با ضرباتی که وارد می کند ادامه یابد چه آینده ای را رقم خواهد زد. طرف های درگیر به ویژه ماجراجوها به هیچ وجه خصومت را کنار نگذاشته اند در حالی که حداقل در حد مردمی این رفتارها محکوم شده است!

آن چه شبهات را افزایش می دهد، این است که حملات خصمانه علیه سوریه زمانی انجام می شود که هنوز کمیته تحقیق بین المللی کار خود را آغاز نکرده است تا حقیقت را در اراضی دوما کشف کند و بداند که حقیقتی که در پشت استفاده از سلاح های شیمیایی بوده چیست. زمانی باید به این مساله بیشتر شک کرد که یاد یورش فضاحت بار و خجالت آور امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ می افتیم که بعدا روشن شد سراسر ادعاهای مطرح شده برای انجام این یورش تعمدا دروغ بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی: همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق آغاز شد

پرسش مشروعی که در این جا مطرح می شود بهانه زمان یورش به سوریه است، زمان یورش به گونه ای انتخاب شده بود که ساعاتی قبل از نشست اتحادیه عرب باشد که بنا بود در آن درباره چگونگی برافراشته شدن پرچم صلح در سوریه بحث شود، به هیچ وجه فکر نمی کنم که چنین یورش خصمانه ای حتی بین کسانی که طرفدار یورش به سوریه هستند، مورد استقبال قرار بگیرد و تصور هم نمی شود به سود هیچ کدام از قضایای مشروع بوده باشد. شکی نیست که خطر بزرگی همه ما را تهدید می کند، دیگر مثل کبک سر در زیر برف فرو بردن کافی است، ما نظاره گر جنگ سرد موشکی بالای سر خود و بالای سرزمین هایمان هستیم!

کلام آخر این که «قرار نیست از جایی که اکنون به سر می بریم درس بگیریم بلکه باید از چیزی درس بگیریم که قرار است به سمت آن هدایت شویم!»