افغانستان: برق کابل تا آخر هفته جاری وصل می‌شود

افغانستان: برق کابل تا آخر هفته جاری وصل می‌شود

 طالبان در یک‌ماه اخیر این دومین باراست که برق وارداتی کابل از ازبیکستان را قطع کرده اند. دو هفته قبل طالبان در منطقه دشت کیله گی«ولایت بغلان» یک پایه برق را انفجار داده بودند که منجر به تاریکی و بی برقی چند روزه کابل انجامید.

شنبه هفته جاری ۲۵ حمل افراد گروه طالبان یک پایه برق وارداتی از ازبیکستان را در منطقه دوشی ولایت بغلان منهدم کرده اند که تا کنون پایتخت در تاریکی بسر می‌برد.

وحیدالله توحیدی سخنگوی ریاست برشنا به پارسا گفت که دیروز کار ترمیم پایه‌های آسیب دیده از سوی متخصصین این شرکت آغاز شده است و بخش از آن ترمیم شده که حدود ۲۵۰ میگاوات برق به پایتخت وصل شده است.

به گفته سخنگوی برشنا «احتمالا» کار ترمیمم و وصل کامل برق به کابل سه روز طول بکشد.

در همین حال سمیع الدین ناظر عضو شورای ولایتی بغلان از فعالیت گروه طالبان در ولسوالی‌های این ولایت ابراز نگرانی کرده و می‌گوید افراد مسلح غیر مسوول عامل اصلی ناامنی و تنش‌ها در این ولایت می‌باشد.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: بلند پروازی های طالبان کاهش یافته است/ حملات تروریستی دو رویی طالبان را نشان می دهد

به باور ‌آقای ناظر دولت از جمع آوری سلاح‌های که نزد افراد خود سر است عاجز بوده است و همین امر سبب ناامنی و حتی منجر به تخریب پایه‌‌های برق شده است.

سمیع‌الدین ناظر می‌گوید: «امنیت در ولسوالی تاله و برفک،دهنه غوری و دوشی مدت هاست تحت تهدید طالبان قرار دارد و افراد این گروه با نیروهای امنیتی درگیر اند آسیب اصلی را مردم غیر نظامی می‌بیند.»

آقای ناظر می‌افزاید ناامنی ها در بیشتر ساحات مرکزی و دهنه غوری متمرکز است که اثرات منفی آن تقریبا در همه‌ی جغرافیایی بغلان  را در بر می‌گیرد. بیشتر مردم از ناامنی راه های مواصلاتی نگران اند.

کابل به بیش از ۵۰۰ میگاوات برق نیاز دارد که بخشی عظیمی آن از سوی ازبیکستان و بخشی دیگری آن از سوی کشور تاجکستان خریداری شده است.

تحرک طالبان در ولایات شمالی کشور در حالی بیشتر شده است که نگرانی‌ها ازحضور و جابجای گروه تروریستی داعش در شمال کشور نیز بیشتر شده است.

شهروندان کابل از نبود برق در پایتخت دولت را مورد سرزنش قرار می‌دهند موج انتقاد‌ها از عدم پالیسی دولت در قبال طالبان نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: واکنش‌ها در پشتیبانی از طنزپرداز مشهور افغانستان؛ عابد ما لبخند ما!

نجیب آلله که فلزکار است می‌گوید نبود برق در پایتخت کار او را نیز فلج کرده است به باور نجیب دولت نباید با طالبان مدارا کند.

نجیب می‌گوید:« منهدم کردن پایه‌های برق از سوی طالبان دشمنی این گروه با مردم افغانستان را ثابت می‌کند و صلح با این گروه کار اشتباه است».

برق کابل از روز شنبه هفته جاری قطع است و بخش عظیم از شهر در نبود برق بسر می‌برند که نبود برق می‌تواند بخش تولیدی و اقتصادی را با مشکل کامل مواجه کند.

امید یکی دیگر از کسانی است که در مرکز شهر مطبعه دارد می‌گوید از روز شنبه تا کنون نه تنها که هیج درآمدی از مطبعه اش بدست نیاورده است که بدلیل نبود برق بخش زیادی از مشتریانش را نیز از دست داده است.

امید می‌گوید: بهتر است دولت مناطق تحت حاکمیت طالبان که پایه برق وارداتی کابل از آنجا عبور کرده را این گروه را سرکوب کند یا با بزرگان آن مناطق گفتگو کند تا آن‌ها مانع تخریب پایه‌های برق از سوی طالبان شوند.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: بهره‌برداری از آزمایشگاه حفاظت از نباتات در هرات

سریال قطع برق از سوی طالبان در چند اخیر تبدیل به یک امر مرسوم برای دولت شده است. هراز چندگاهی طالبان کابل را برای چند روز در تاریکی مطلق حرکت می‌دهند.