افغانستان: ترامپ و کیم در مسیر تکرار گذشته؟

افغانستان: ترامپ و کیم در مسیر تکرار گذشته؟

کره شمالی روز شنبه اعلام کرد که در کمتر از دو هفته آینده سایت آزمایش های هسته ای خود را از بین خواهد برد تا در رویدادی جالب برای دیدار برنامه ریزی شده در ماه آینده با رئیس جمهور دونالد ترامپ آماده شود.

در بیانیه ای که در رسانه های رسمی کره شمالی منتشر شد، وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که تمام تونل های آزمایشات هسته ای خود را منفجر خواهد کرد و همچنین امکانات و تجهیزات تحقیقاتی نیز حذف خواهند شد.

کیم پیش از این در ملاقات ماه گذشته خود با رئیس جمهور کره جنوبی مون جائه این از برنامه برای تعطیل کردن سایت آزمایش های هسته ای کشورش تا پایان ماه مه صحبت کرده بود. کارشناسان می گویند بستن این سایت ها بسیار مهم و گامی کارساز در جهت خلع سلاح هسته ای است.

ترامپ روز شنبه در توییتی از این حرکت رهبر کره شمالی تشکر کرد: «کره شمالی اعلام کرده که در ماه جاری پیش از نشست بزرگ ۱۲ژوئن، سایت آزمایش هسته ای خود را از بین خواهد برد. متشکرم، حرکت بسیار هوشمندانه و خوشایندی است.» در بیانیه کره شمالی آمده است که «آنها ارتباط و گفت وگوی نزدیک با همسایگان و جامعه بین المللی را ادامه خواهند داد تا صلح و ثبات در شبه جزیزه کره و در سراسر جهان باقی شود.» پس از اجلاس مشترک دو کره، دفتر مون اعلام کرد که شمالی ها مایل هستند تا این پروسه با حضور کارشناسان بین المللی انجام شود اما در بیانیه کره شمالی چیزی درباره حضور کارشناسان در سایت گفته نشده است.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: سایه‌ی سنگین انتخابات بر روند توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیکی

در طول اجلاس سران دو کره در منطقه روستایی بین مرز دو کشور، مون و کیم وعده دادند که به سمت «خلع سلاح کامل هسته ای» در شبه جزیره کره حرکت خواهند کرد اما جدول زمانی در این باره تعیین نشد. کره شمالی بارها پیش از این گفته بود که برنامه هسته ای خود مادامی که ۲۸ هزار سرباز آمریکایی در کره جنوبی و ژاپن حضور داشته باشند ادامه می دهد. بعضی از کارشناسان باور دارند که کیم ممکن است به دنبال معامله ای باشد که در آن در برابر کاهش حضور نظامی ایالات متحده در منطقه، موشک های دوربرد و میان برد خود را رها کند اما موشک های کوتاه بردش را باقی کند. این مساله ترامپ را راضی می کند اما می تواند اتجاد میان واشنگتن و سئول را تضعیف کند.

کیم اعلام کرد که نیروی هسته ای خود را در ماه دسامبر کامل کرده است و به دنبال آن قوی ترین آزمایش هسته ای این کشور انجام شد و از موشک هایی رونمایی شد که برای رسیدن به خاک ایالات متحده طراحی شده بودند. آدام مونت، کارشناس ارشد دفاعی در فدراسیون دانشمندان آمریکایی معتقد است: «حالا که کره شمالی اصول توافق را پذیرفته است، مذاکره کنندگان آمریکایی باید استانداردهای هر گونه توافقی که به دست خواهد آمد را باقی کنند. حالا برای کیم جون اون دشوارتر خواهد بود تا با حضور کارشناسان بیزاری کند.»

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: ارسال نسخه ترمیم شده «روسری آبی» به جشنواره مالاتیا

کره شمالی پیش از این نیز از جهان ضروری بود تا شاهد انهدام تاسیسات هسته ای آنها باشند. در ژوئن ۲۰۰۸، خبرگزاری های بین المللی اجازه پیدا کردند تا تخریب یک برج خنک کننده در سایت راکتور نایگونبیون را پوشش دهند. درست یک سال پس از آنکه کره شمالی با ایالات متحده و چهار کشور دیگر به توافقی مبنی بر غیرفعال کردن تاسیسات هسته ای خود در برابر دریافت بسته کمکی ۴۰۰ میلیون دلاری رسید. اما در سپتامبر ۲۰۰۸، شمالی ها اعلام کردند که با بازگرداندن پلوتونیوم به مجتمع خود فعالیت هایشان را از سر می گیرند چرا که واشنگتن وعده های خود مبنی بر حذف نام این کشور از فهرست حامیان تروریسم را برآورده نکرده است.

دولت جورج دبیلیو بوش کره شمالی را از لیست مذکور در اکتبر ۲۰۰۸ حذف کرد پس از اینکه کره شمالی موافقت کرد که همچنان نیروگاه هسته ای خود را از کار بیندازد. با این حال، تلاش نهایی بوش برای نابود شدن کامل قرارداد در ماه دسامبر گرفته شد و در زمانی که کره شمالی از پذیرش روش های تایید شده ایالات متحده خودداری کرد. در نهایت کره شمالی در ماه می سال ۲۰۰۹ آزمایش دوم هسته ای خود را انجام داد.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: غیب‌پرور: از هر مسجد دو یا سه بسیجی به کمک اولیا و کادر آموزشی مدارس می‌روند