افغانستان: حکومت مطالعات فنی در مورد ساخت بندها در ۵ حوزه آبی را آغاز می‌کند/ شش کارخانه نساجی کشور بازسازی می‌شود

افغانستان: حکومت مطالعات فنی در مورد ساخت بندها در ۵ حوزه آبی را آغاز می‌کند/ شش کارخانه نساجی کشور بازسازی می‌شود

وزیر مالیه که امروز دوشنبه(۲۷ حمل) در نشست استماعیه مجلس نمایندگان در مورد دست‌آوردها و برنامه‌های این وزارت موجود شده بود، از برنامه حکومت برای ایجاد بندهای برق و آب‌گردان روی پنج حوزه آبی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، اکلیل حکیمی گفت که یک شرکت مشورتی برای مطالعه فنی این بندها استخدام می‌شود و به زودی کار تدارکاتی آن آغاز خواهد شد.

قرار است این بندها روی دریای هلمند، هریرود، کابل، آمو و شمال ساخته شود و به همین هدف، وزارت‌‌های انرژی و آب، مالیه و کمیسیون ملی تدارکات تصمیم گرفته‌اند که یک شرکت مشورتی را برای مطالعه‌ فنی این بند‌ها استخدام کند.

آقای حکیمی گفت که این مطالعه‌ها تا پنج سال دیگر تکمیل خواهد شد.

وی در عین حال در مورد جذب مدد‌های بین‌المللی برای تمویل برنامه‌های ملی و انکشافی دارای اولویت گفت: در سال گذشته وزارت مالیه برای تمویل برنامه‌های ملی و انکشافی دارای اولویت توانست تا ۱٫۲ میلیارد دالر آمریکایی، ۴۹۷ میلیون یورو، ۳۷ میلیون دالر کانادایی و در ربع اول سال ۲۰۱۸، مبلغ ۱٫۲ میلیارد دالر آمریکایی مدد‌های جامعه جهانی را جلب نماید.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: پیام آفتاب - قوانین سخت و ظالمانه ای که آلبرت انیشتین برای همسر خود تعیین کرده بود

وزیر مالیه در مورد جمع‌آوری عواید ملی نیز خاطرنشان کرد: در سند بودجه ملی سال ۱۳۹۷ برای جمع‌آوری عواید ملی، ۱۶۹٫۵ میلیارد افغانی و از سوی صندوی بین‌المللی پول ۱۷۲ میلیارد افغانی هدف تعیین گردیده است، که خوش‌بختانه وزارت مالیه توانسته است الی ۲۶ حمل سال جاری ۴۷٫۵ میلیارد افغانی عواید را جمع آوری نماید که در مقایسه با  اواخر ماه حمل سال گذشته، دو میلیارد افغانی(۴ درصد) افزایش را نشان می‌دهد.

او به نمایندگان مجلس اطمینان داد که وزارت مالیه به نمایندگی از حکومت، آمادگی کامل را برای برگزاری کنفرانس ژنو که به تاریخ ۲۷ و ۲۸ نوامبر سال جاری برگزار می‌گردد، داشته و مذاکرات با شرکای انکشافی جریان دارد.

اکلیل حکیمی در بخش دیگر صحبت‌های خود در مورد سفر اخیرش به ازبکستان گزارش داد و گفت: انتظار می‌رود با قرضه‌های درازمدت ازبکستان، شش کارخانه‌ نساجی کشور به ویژه کارخانه‌های نساجی گلبهار و بست هلمند تا شش ماه دیگر بازسازی شود.

وی گفت که در گام نخست با این قرضه‌ها و بودجه حکومت، کار بازسازی کارخانه‌ گلبهار و بست هلمند را آغاز می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: دانش: هویت های قومی چیزی برای خرید و فروش نیست/ از هویت ها برای مقاصد سیاسی هزینه نشود - خبرگزاری خامه پرس

از سوی دیگر، به گفته وزیر مالیه، به هدف توسعه‌ روابط بازرگانی کابل ـ تاشکند، راه‌آهن حیرتان با مدد فنی مهندسان ازبکی به هرات ادامه می‌یابد و راه آهن خواف ـ هرات نیز تا دو ماه دیگر از سوی رییسان جمهور افغانستان و ایران گشایش خواهد یافت.

وی هم‌چنین از برگزاری یک نشست بزرگ اقتصادی در مورد افغانستان در شهر ابوظبی امارات متحده عربی تا سه ماه دیگر خبر داد و گفت که این نشست به هدف افزایش سرمایه‌گذاری‌ها روی همه پروژه‌های اقتصادی به شمول معادن برگزار می‌شود و در آن، سرمایه‌گذارانی از کشور‌های گوناگون شرکت خواهند کرد.