افغانستان: سالیاد شهادت محمدسالم ایزدیار؛ غنی دستور شلیک به اعضای رستاخیز تغییر را داده بود

افغانستان: سالیاد شهادت محمدسالم ایزدیار؛ غنی دستور شلیک به اعضای رستاخیز تغییر را داده بود

سالیاد شهادت محمدسالم ایزدیار؛ غنی دستور شلیک به اعضای رستاخیز تغییر را داده بود

احمدضیا مسعود معاون پیشین ریاست جمهوری در مراسم گرامی‌داشت از شهادت محمدسالم ایزدیار و یارانش گفت که محمداشرف غنی دستور شلیک به جوانان رستاخیز تغییر را صادر کرده بود.

به گزارش .؛ آقای مسعود که امروز پنجشنبه (۲۴ جوزا) در مراسم گرامی‌داشت از نخستین سالیاد شهادت محمدسالم ایزدیار و شهدای جوزای ۱۳۹۶ در کابل سخن می‌گفت، آقای غنی را به دست داشتن در کشتار جوانان جنبش رستاخیز تغییر متهم کرد.

وی گفت:”این  جوانان به دستور مستقیم رییس حکومت وحدت ملی کشته شدند. رییس جمهور دستور شلیگ گلوله بالای جوانان را صادر کرده است.در حال موجود غنی نمی‌تواند که به زور شمشیر بالای مردم حکومت کند”.

او بیان داشت که اعضای جنبش رستاخیز تغییر برای دادخواهی و حق طلبی دست به اعتراض زدند اما حکومت جواب فریاد عدالت‌خواهی آنان را با گلوله داد.

معاون پیشین ریاست جمهوری گفت:” جوانانی که برای تغییر پالیسی امنیتی دادخواهی می‌کردند کشته شدند، چرا بالای جوانانی که داعیه عدالت طلبی داشتند، فیر شدند. پس از شانزده سال، اشرف غنی از طریق تقلب قدرت را بدست آورد و در حال موجود سیاست‌های قدیمی آدم کشی و استبدادی را می‌خواهد ادامه بدهد. دستور شلیک بالای جوانان کاملا وحشیانه بود. این نشان داد که در طبعیت این آدم( رییس جمهور غنی ) خشونت است.”

وی رهبران جهادی و سیاسی را نیز به کوتاهی در قبال پشتیبانی از حرکت دادخواهانه جوانانان جنبش رستاخیز تغییر متهم کرده گفت که رهبران جهادی در حالی‌که مسوول هستند اما در قبال این حادثه در خانه‌های‌شان نشستند و هیچ نوع فشاری را بالای حکومت به خاطر پاسخگویی نیاوردند.

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: سن ابتلا به اختلالات روانی شدید

وی قوه قضاییه را نیز غیرمستقل دانسته گفت که اگر افرادی که در پرونده قتل شهید سالم ایزدیار و دیگر جوانان متهم هستند، چرا الزامیت حاصل می‌کنند. وی خواستار به محاکمه کشاندن عاملان این رویداد و آقای غنی شد و از قوه قضاییه خواست که اگر در تبانی با حکومت از انجام وظیفه‌‌شان سرباز بزنند، آنان نیز باید محاکمه شوند.

آقای مسعود با اشاره به آنچه نابسامانی و بی ثباتی گفته می‌شود، تاکید کرد که تا زمانیکه مشکلات سیاسی در افغانستان از طریق یک اجماع سرتاسری و برگزاری انتخابات شفاف حل نشود، مشکلات اقتصادی و سیاسی در افغانستان حل نمی‌شود.

وی با اشاره به تقلبات گسترده در انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی گفت که مشکل سیاسی از طریق یک برگزاری انتخابات پر تقلب حل شدنی نیست. وی خاطرنشان کرد که در انتخابات سال ۲۰۰۹ داکتر عبدالله عبدالله در رقابت با آقای حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور، برنده انتخابات شده بود اما او ” کم جراتی” کرد و انصراف داد.

وی گفت که در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی نیز داکتر عبدالله عبدالله برنده بود اما بازهم او “کم جراتی” کرد و با تیم اشرف غنی مذاکره کرد.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: از سالروز ولایت حضرت زهرا(ع) و روز زن در مزار شریف تجلیل شد

او بیان داشت که بی ثباتی سیاسی در حال موجود عامل شماری از نا امنی‌ها در کشور شده است. آقای مسعود گفت:” یکی از عوامل تشدید جنگ‌ها و بی ثباتی سیاسی در کشور ما موضوع تقلبات انتخاباتی تا به حال بوده است . چون مردم نتایج مشارکت سیاسی خود را ندیدند و در انتخابات‌ها تقلب صورت گرفت از حکومت فاصله گرفتند و حتی بر ضد حکومت جنگ را شروع نمودند. اکثریت گروه های که در شمال بر ضد حکومت می جنگند آنها قبلا طالب نبودند و جنگ فعلی شان به خاطر نارضایتی شان از پروسه های سیاسی است. این گروه ها خود را در ساختار سیاسی قدرت نمی ببینند.”

وی با اشاره به کار کمیسیون انتخابات گفت که در حال موجود انتخابات افغانستان به سوی یک تقلب گسترده روان است. معاون رییس جمهور پیشین کشور گفت که اگر افغانستان یکبار دیگر شاهد برگزاری انتخابات پرتقلب باشد، ۸۰ درصد خاک کشور از کنترول دولت خارج می‌شود، ۸۰ درصد مردم زیر خط فقر زندگی خواهند کرد.
آقای مسعود بیان داشت که مردم افغانستان در موجودیت اشرف غنی در انتخابات جز تقلب چیزی دیگر بدست نخواهند آورد.

وی بیان داشت که انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ میلادی باید از سوی یک تیم بی طرف مورد نظارت و بررسی قرار بگیرد. وی از همه‌ رهبران سیاسی خواست تا دور یک محور جمع شده و با برگزاری لویه جرگه راه بدیل را تشکیل حکومت موقت است، طلب نموده، سپس به سوی برگزاری انتخابات بروند.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: پیام آفتاب - ​رییس تیفا: انتخابات پیش‌رو بسیار حساس و سرنوشت‌ساز است

اما فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در واکنش به سخنان آقای مسعود  گفت که او خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ در تیم تحول و تداوم در کنار محمد اشرف غنی بوده و اگر آقای غنی “قاتل و متقلب ” است، خود او نیز شریک آن است. وی تاکید کرد که درد مردم افغانستان یکی بوده و همه‌ رهبران سیاسی باید موضوعات ملی را در نظر بگیرد.

در همین حال، محمد یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری گفت که ۹۵ درصد از سیاسیون بیرون از نظام گردهم آمده‌اند و نسبت به قضایای افغانستان بی تفاوت نیستند.

وی تاکید کرد که سیاسیون روی چهار محور توافق نظر دارند. آقای قانونی بیان داشت” ما در انتخابات ۲۰۱۹ خواهان تغییر از طریق انتخابات شفاف هستیم. همه باور دارند که تقلب ۱۰۰۰ درصدی در حال شکل گیری است و نتیجه تقلب برای چهارمین بار در افغانستان قابل قبول نیست. همه‌ای سیاسیون اجماع دارند که سرنوشت کشور را در دست تقلب نمی‌دهند. به صورت گروهی باور داریم که هیچ گروهی به تنهایی نمی‌تواند این تغییرات را بیارود و باید همه متحد شوند”.

عبدالاحد فقیری- .