افغانستان: شش هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در انتظار درمان هستند

افغانستان: شش هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در انتظار درمان هستند

شش هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در انتظار درمان هستند

مسوولان در جمعیت هلال احمر افغانی می‌گویند که شش هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در کشور، انتظار می‌کشند تا نوبت درمان آنان فرا رسید.

به گزارش .؛ نیلاب مبارز سکرترجنرال جمعیت هلال احمر امروز سه‌شنبه (۲۸ حمل) در یک نشست خبری در کابل از افزایش توان و ظرفیت این نهاد در درمان بیماران سوراخ قلب خبر داد.

خانم مبارز گفت که پیش از این سالانه یک هزار کودک مبتلا به بیماری سراخ قلب از سوی جمعیت هلال احمر در داخل و خارج کشور درمان می‌شدند اما این میزان هم اکنون به یک هزار و دوصد کودک در سال رسیده است.

وی گفت که در جریان سالیان گذشته جمعیت هلال احمر توانسته بیش از ۸ هزار کودک را که  به بیماری سوراخ قلب مبتلا بودند، درمان کند، اما هنوز هم شماری زیادی از کودکان افغانستان از این بیماری رنج می‌برند.

به گفته وی هم اکنون بیش از ۶ هزار کودک مصاب به بیماری سوراخ قلب که ثبت بیماران جمعیت هلال احمر شده اند انتظار درمان امراض‌شان را می‌کشند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: دفاع از حرم را به کار و درآمد خوب ترجیح دادند - اخبار پارسا

خانم مبارز، کشورهای هند، چین و آلمان را از جمله کشورهای خواند که در درمان بیماران مبتلا به بیماری سوراخ قلب و سایر امراض با جمعیت هلال احمر همکاری می‌کنند.

وی با اشاره به همکاری‌های طبی کشور چین با جمعیت هلال احمر بیان داشت که از یک سال به این طرف بنیاد صلیب سرخ جمهوری خلق چین با جمعیت هلال احمر افغانی همکاری‌های خود را آغاز نموده و قرار است تعداد ۱۰۰ تن از بیماران مبتلا به سوراخ قلب پس از انتقال دوره ای به این کشور زیر درمان قرار بگیرند.

به گفته وی پس از آغاز همکاری‌های چین با جمعیت هلال احمر، ۲۱ کودک مبتلا به این بیماری سال گذشته به این کشوراعزام و درمان شده اند و قرار است در جریان امسال نیز ۷۹ کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در سه دور به چین فرستاده شده و زیر درمان قرار گیرند.

در دومین دور اعزام بیماران سوراخ قلب که امروز آغاز شد، قرار است ۲۵ کودک همراه با یک تن از اعضای خانواده‌شان به ایالت سینگیانگ چین فرستاده شده و درمان شوند.

پیشنهاد ویژه :   اخبار اصفهان: مدد های والدین به مدارس داوطلبانه اما ضروری/نوسازی مدارس نیازمند مدد خیرین

در همین حال سونک شو پینگ سکرتر جنرال بنیاد صلیب سرخ چین، درمان این بیماران را بواسطه کشورش آغاز روند همکاری‌های طبی بین دو کشور خوانده و از گسترش این برنامه در آینده نزدیک خبر داد.

گفتنی است که بیماری سوراخ قلب یکی از بیماری‌های کشنده در بین کودکان است که امکان درمان آن برای خانواده‌های بی بضاعت مقدور نیست، جمعیت هلال احمر تنها نهاد خیریه ای است که درمان این مرض مهلک را در دستور کار خود قرار داده است.

به تازگی این جمعیت بنای یک مرکز درمان بیماری سوراخ قلب را در کابل گذاشته که این مرکز نیز به دلیل مصارف هنگفتی که در خریداری تجهیزات طبی نیازمند است تاکنون بهره برداری نشده است.

عبدالجلیل سروش- .