افغانستان: شهروندان مناطق مرزی علیه تحرکات نظامیان پاکستان مسلح شوند

افغانستان: شهروندان مناطق مرزی علیه تحرکات نظامیان پاکستان مسلح شوند

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا، فضل‌هادی مسلم یار در نشست امروز مجلس سنا گفت که ایستادگی مردم ولسوالی زازی ولایت خوست در برابر تخطی مرزی نظامیان پاکستان، جواب دندان شکن به آن کشور بود.
آقای مسلم‌یار از دولت خواست که مردم ولسوالی زازی و به ویژه منطقه‌ی میدان ولایت خوست و تمامی مردم مناطق مرزی را برای جلوگیری از تحرکات نظامیان پاکستانی در چوکات نیروهای امنیتی مسلح سازد تا مردم از خود از سرحدات دفاع کنند.
دو روز پیش نظامیان پاکستانی با عبور از نقطه‌ی صفری در ولسوالی زازی میدان ولایت خوست وارد خاک افغانستان شده که با مقاومت نیروهای امنیتی و مردم محل مواجه شدند.
لطیف ژوندی، سناتور ولایت خوست نیز از حکومت مرکزی خواست که سلاح و مهمات در اختیار مردم محل قرار دهد تا از سرحدات دفاع کنند.
به گفته‌ی وی در درگیری دو روز پیش مردم محل با کلاشینکوف از این ولسوالی دفاع کردند.
سناتوران بر جلوگیری از ادامه‌ی تحرکات نظامیان پاکستانی، از امریکا و نیروهای ناتو خواستند که در این راستا با دولت افغانستان همکای کنند.
فضل‌هادی مسلم یار نیز گفت که دولت امریکا «بر بنیاد پیمان امنیتی افغانستان و امریکا، مسوولیت دارد نیروهای امنیتی افغانستان را در مقابله با تجاوزات خارجی پشتیبانی کنند؛ و حالا اگر پشتیبانی نظامی نمی‌کند باید از مجاری دیپلماتیک بر پاکستان فشار بیشتر وارد سازد.»
سناتوران از حکومت افغانستان می‌خواهند که به دلیل یورش‌ی اخیر نظامیان پاکستان به منطقه‌ی مرزی در ولایت خوست به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت نامه درج کند.
محی الدین منصف یک عضو مجلس سنا در این خصوص گفت که تجاوز آشکار نظامیان پاکستانی مغایر با اصول بین المللی، اصول اسلامی و حسن همجواری است و حکومت افغانستان باید از مجاری دیپلماتیک به ویژه از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان رسیدگی به این مسأله شود.
آقای منصف تأکید کرد که دولت افغانستان باید از جامعه‌ی بین المللی بخواهد که به منظور ختم مداخلات پاکستان، بالای این کشور تعزیرات وضع کنند.
به نوشته ی سایت پارسا، نظامیان پاکستان روز یکشنبه، پس از آن با نیروهای امنیتی افغان و مردم محلی در ولسوالی زازی میدان درگیر شدند که از نقطه صفری به داخل خاک افغانستان وارد شده بودند.
در این درگیری یک سرباز مرزی افغانستان و پنج نظامی پاکستان کشته شده و هفت نظامی پاکستانی زخمی شدند.
پس از این درگیری مسولان سرحدی دو کشور اعلام آتش بس کردند ولی گفته می‌شود روز گذشته نظامیان پاکستان بار دیگر بر نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی «دند پتان» ولایت پکتیا آتش باری کرده که این آتش‌باری تلفاتی در پی نداشته است.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: عمران خان از سیاست آمریکا در افغانستان انتقاد کرد

سه شنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۰