افغانستان: نخست وزیر پاکستان خواستار برکناری ژنرال عبدالرازق شده است

افغانستان: نخست وزیر پاکستان خواستار برکناری ژنرال عبدالرازق شده است

نخست وزیر پاکستان خواستار برکناری ژنرال عبدالرازق شده است

برخی نمایندگان مجلس ادعا دارند که نخست وزیر پاکستان در سفر اخیرش به کابل از رییس جمهور غنی ضروری است، ژنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار را برکنار کند.

به گزارش .؛ نمایندگان در نشست امروز دوشنبه (۲۷ حمل) مجلس تاکید کردند که این خواست نخست وزیر پاکستان مغایر با اصول بین المللی و مداخله جویانه است.

آنان از حکومت افغانستان خواستند که به هیچ وجه ممکن چنین درخواست صدر اعظم پاکستان را نپذیرد.

شکیبا هاشمی یک عضو مجلس در این مورد گفت: “نخست وزیر پاکستان در سفر یک هفته پیش خود به کابل، شش مورد پیشنهاد را به حکومت افغانستان سپرده است که برکناری ژنرال رازق یکی از این پیشنهادات است”.

خانم هاشمی افزود که برای برکناری ژنرال رازق دست‌هایی از درون و بیرون کار می‌کند و حکومت هم اکنون او را به دلیل برگزاری نشست چند ماه قبل قندهار، زیر فشار قرار داده است.

به گفته او، خاقان عباسی به دلیلی که ژنرال عبدالرازق مانع بزرگی بر سر پروژه‌های پاکستان در ولایت قندهار است، خواستار برکناری او شده است.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: رادیو بانوان؛ زنان از بلندی‌های پامیر حرف می‌زنند

این نماینده مردم قندهار در مجلس اعلام خطر داد در صورتیکه حکومت ژنرال عبدالرازق را برکنار کند، مردم و بزرگان اقوام قندهار در برابرش خواهند ایستاد و مانع برکناری ژنرال عبدالرازق خواهند شد.

خانم هاشمی تصریح کرد که ژنرال عبدالرازق توانسته است امنیت مربوط را در قندهار برقرار سازد و در برابر مداخلات پاکستان ایستادگی کند و مردم قندهار نیز از او پشتیبانی می‌کنند.

آصفه شاداب دیگر عضو مجلس نیز خاطر نشان کرد که شرط هیات پاکستانی (برکناری ژنرال رازق) برای همکاری با حکومت افغانستان مغایر اصول بین المللی است.

خانم شاداب بیان داشت که مشارکت استخباراتی با پاکستان از دید مردم افغانستان کاملا مردود است و آن را نمی پذیرد؛ باید رییس جمهور متوجه این امر باشد.

عبدال الله محمدی دیگر عضو مجلس نیز یاد آور شد که سیاست‌های پاکستان همواره فریب کارانه بوده است و صدراعظم آن کشور این بار نیز با درخواست برکناری ژنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار در پی فریب دولت افغانستان بوده است.

با این وجود عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان نیز حضور ژنرال عبدالرازق را در ولایت قندهار سدی در برابر استراتژی پاکستان عنوان کرد و گفت: “پاکستان خوب شناخته که جنرال رازق مانع سقوط ولایات جنوب و جنوب باختر می‌شود و از همین رو خواستار برکناری او شده است”.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: تلاش ایران برای پشتیبانی از آموزش کودکان افغانستانی ستودنی است

آقای ابراهیمی تصریح کرد که حتا وجود ژنرال رازق بالای اوضاع امنیتی ولایت‌های همجوار قندهار تأثیر مثبت دارد و حکومت نباید تصمیم برکناری او را بگیرد.

رییس مجلس خاطرنشان کرد که این گونه ژنرال‌ها باید در سطح کشور تقدیر شودند نه اینکه به دستور یک کشور بیگانه برکنار شوند.

این در حالی است که گفته می شود، اخیراً مناسبات ژنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار با حکومت مرکزی نیز دچار تشدد شده و شایعاتی مطرح شده است که حکومت در پی برکنار این فرمانده نامدار می‌باشد.

عبدالله امینی- .