افغانستان: پیام آفتاب – اجلاس سران عرب با صدور بیانیه ضد ایرانی پایان یافت

افغانستان: پیام آفتاب – اجلاس سران عرب با صدور بیانیه ضد ایرانی پایان یافت

اجلاس سران عرب با صدور بیانیه ضد ایرانی پایان یافت

این اتحادیه با تکرار اتهام‌های واهی علیه ایران، خواستار ارسال نکردن موشک به حوثی‌های یمن شد و تهران را به نادیده بردن قوانین بین‌المللی متهم کرد.
در متن این بیانیه که از سوی عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان قرائت شده، آمده‌است: این اتحادیه از ادعای مالکیت جزایر تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی پشتیبانی می‌کند و از ایران می‌خواهد به درخواست امارات برای گفت و گو در این خصوص یا ارجاع موضوع به محاکم بین‌المللی پاسخ مثبت دهد.
در بخشی دیگری از این بیانیه آمده‌است: اتحادیه عرب صلح را تنها انتخاب برای حل مسئله فلسطین می‌داند و طرح کشورهای عربی در این زمینه پابرجاست.
این بیانیه خواستار حل مسالمت آمیز بحران سوریه شد اما در عین حال استفاده دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه غیر نظامیان را محکوم کرد.
کشورهای عربی همچنین از حل مسالمت آمیز بحران در یمن استقبال و از گفت وگوهای ملی در این کشور پشتیبانی می‌کنند.
نشست سران اتحادیه عرب یورش حوثی‌ها به شهرهای عربستان را محکوم کرد و حملات ائتلاف عربی به یمن را قانونی اعلام کرد.
این بیانیه با رد شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطی، قدس را جز جدایی ناپذیر از فلسطین دانست و اعلام کرد: فلسطین موضوع اصلی جهان عرب است و بر هویت عربی قدس شرقی اشغال شده به عنوان پایتخت دولت فلسطین تأکید می‌کنیم.
همچنین از صلح کامل و دائم در خاورمیانه به عنوان یک انتخاب راهبردی مبتنی بر طرح صلح عربی که در نشست اتحادیه عرب در سال ۲۰۰۲ بیروت مطرح شد، پشتیبانی می‌کنیم.
این طرح همچنان جامع‌ترین طرحی است که بر اساس آن پناهجویان فلسطینی به کشور خود بازمی‌گردند و رژیم اسراییل مورد شناسایی کشورهای عربی قرار می‌گیرد. سران اتحادیه عرب به اجرای بندهای این طرح خود را ملزم می‌دانند.
این اتحادیه، اقدام آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسراییل را باطل و غیرقانونی می‌داند و با هر اقدامی برای تغییر وضعیت آن مخالف است.
همچنین از اقدامات بحرین برای ایجاد صلح و ثبات و جلوگیری از مداخله خارجی پشتیبانی می‌کند.
تأکید بر امنیت و تمامیت ارضی عراق حلقه مهمی از امنیت ملی کشورهای عربی است و پشتیبانی کامل خود از تلاش‌های عراق برای مقابله با گروه‌های تروریستی را به عمل می‌آوریم.
این بیانیه با اعلام همبستگی با لبنان از امنیت و تمامیت ارضی این کشور در مقابل اقدامات اسراییل پشتیبانی می‌کند.
همچنین نشست ظهران، نامه ای از امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دریافت کرد که خواستار توسعه روابط با کشورهای عربی شده‌است.
در این نشست اعلام شد: ملک سلمان پادشاه عربستان مدد‌های ماهیانه به فلسطین را از هفت و نیم به ۲۰ میلیون دالر افزایش می‌دهد.
نشست بعدی سران اتحادیه عرب به میزبانی تونس و در زمینه فرهنگی خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: پیوند پایدار افراط‌گرایی و استعمار