افغانستان: پیام آفتاب – چین: مخالف اقدام نظامی علیه سوریه هستیم / یورش آمریکا با هدف احیای تروریست‌ها صورت گرفت

افغانستان: پیام آفتاب – چین: مخالف اقدام نظامی علیه سوریه هستیم / یورش آمریکا با هدف احیای تروریست‌ها صورت گرفت

چین: مخالف اقدام نظامی علیه سوریه هستیم / یورش آمریکا با هدف احیای تروریست‌ها صورت گرفت

«ما جایو شو» نماینده دایم چین در سازمان ملل تصریح کرد «یورش نظامی اخیر آمریکا و متحدانش به سوریه باعث نگرانی گسترده در سطح جهان شده‌است».
آمریکا و متحدانش بامداد شنبه از هوا و دریا با ۱۰۳ موشک به اهدافی در خاک سوریه یورش کردند.
روسیه اعلام کرد که ۷۱ موشک شلیک شده در هوا منهدم شده‌است.
سوریه هم تأکید کرد که اگرچه این یورش موشکی با هدف تقویت روحیه و احیای تروریست‌های شکست خورده صورت گرفت اما تنها عزم دولت، ارتش و مردم سوریه را در مبارزه با تروریست‌ها مضاعف کرد.
نماینده دایم چین در سازمان ملل گفت: کشورش مخالف تحرکات نظامی علیه سوریه است و این را «مخل صلح و امنیت کل منطقه» می‌داند.
پیش از او «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته بود پکن مخالف اقدام نظامی بدون مأموریت سازمان ملل در سوریه است و از کشورهای ذی‌ربط ضروری بود «به منشور سازمان ملل احترام بگذارند».
نماینده دایم چین در سازمان ملل گفت همه باید در شرایطی که به سوریه یورش شده‌است و با توجه به حساسیت اوضاع از خود «خویشتنداری و آرامش» نشان دهند.
‘ما جایو شو’ هفته گذشته هم در جلسه شورای امنیت که به درخواست روسیه برگزار شده بود خاطر نشان کرد «منطقه هم‌اکنون در تقاطع جنگ و صلح قرار دارد».
وی تأکید کرد چین از همه جوانب ذی‌ربط می‌خواهد خویشتندار بوده و دست به اقدامی نزند که اوضاع را بحرانی تر کند و باید برای حل مسئله به دنبال گفت و گوهای صلح آمیز بود.
نماینده دایم چین در سازمان ملل با اشاره به یورش آمریکا، فرانسه و انگلستان به سوریه گفت اکنون وقت آن است «همه وحدت و اجماع نظر داشته باشند و از هر تلاشی برای جلوگیری از جنگ فروگذار نکنند».
وی تصریح کرد اولویت این است همه به تحقیقات جامع و بی طرفانه دربارهٔ ادعای یورش شیمیایی به دوما در سوریه احترام بگذارند و منتظر باشند تا نتیجه این تحقیقات روشن شود.
‘ما جایو شو’ گفت: هر اقدام نظامی که بر اساس مأموریت شورای امنیت نباشد و منشور این سازمان را تخطی کند در واقع «خلاف مقررات و نرم‌های بین‌المللی است» و نظم بین‌المللی را مخدوش می‌کند.
وی با اشاره به اینکه «حق حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه» باید مورد احترام قرار گیرد گفت: چین هرگز راه حل سوریه را نظامی نمی‌داند و بر حل بحران با رهیافت سیاسی تأکید می‌ورزد.
نماینده دایم چین در سازمان ملل تأکید کرد در این شرایط این سازمان ملل است باید تصمیم گیرنده باشد و باید بر سیاستمداری تکیه ورزید و اجازه داد تا سازمان ملل با اقتدار موضوع را فیصله دهد.
او با بیان اینکه «اقتدار سازمان ملل و شورای امنیت به صلح و ثبات در سوریه و کل خاورمیانه پیوند خورده‌است» گفت: اعتبار این نهاد بین‌المللی به این موضوعات بستگی دارد.
نماینده چین گفت کشورش هر تلاش سازنده ای را انجام می‌دهد تا صلح و ثبات در خاورمیانه و سراسر جهان مورد حراست قرار گیرد.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: مهاجرین در ایران بدون ابطال کارت آمایش می توانند به افغانستان بازگردند