اقتصادی : با کاهش درآمدهای ارزی روبرو می‌شویم؟

اقتصادی : با کاهش درآمدهای ارزی روبرو می‌شویم؟

پارسا، پویا جبل عاملی در سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد تحت عنوان “استراتژی ارزی بدون برجام” با اشاره به احتمال بروز مشکلات ارزی پس از خروج آمریکا از برجام نوشت: خروج آمریکا از برجام با احتمال کاهش درآمدهای ارزی کشور همراه است.

سیاست ارزی مطلوب باید بر مبنای این سناریو طراحی شود. ما نیازمند سیاست ارزی‌ هستیم که قادر باشد مصارف ارزی را با توجه به صادرات نفتی به زیر یک میلیون بشکه تا پایان سال مدیریت کند. هر چند مقامات به‌درستی اشاره کرده‌اند که فرجام برجام هنوز مشخص نیست، اما از هم‌اکنون باید استراتژی ارزی بدون برجام را ترسیم کرد.

دو هدف باید برای این استراتژی در نظر گرفت: اول تامین نیازهای اضطراری جامعه و دوم تضمین بستری برای عموم برای تامین نیازهای ارزی خود. در این چارچوب، هدف‌گذاری قیمت ارز به‌دلیل شوک در درآمدهای ارزی نمی‌تواند و نباید اولویت سیاست‌گذار قرار گیرد؛ در غیر این صورت می‌تواند منجر به اتخاذ تصمیم‌های موقت و ایذایی شود که در نهایت به تحلیل رفتن ذخایر می‌انجامد؛ اما چه بستر ارزی می‌تواند این دو هدف را تامین کند؟

وضعیت سفید در بازارها

همچنین در گزارش تیتر اول این روزنامه آمده است: «شروعی آرام» بهترین توصیف معاملات این هفته بازارهای داخلی بود. جایی که شاخص کل بورس با افزایش ۲۰۰ واحدی یک گام دیگر به کانال ۹۴ هزار نزدیک شد. قیمت سکه پس از سه روز افزایشی با چرخش مسیر مواجه شد و نرخ دلار برای سومین روز پیاپی در یک کانال نوسان کرد. به نظر می‌رسد پس از اعلام نهایی تصمیم ترامپ، اکنون سرمایه‌گذاران با تصویر روشن‌تری به دادوستد می‌پردازند و شایعه‌پراکنی سفته‌بازان بدون خریدار مانده است.

پیشنهاد ویژه :   اخبار تکنولوزی: هواوی پی ۲۰ در تصاویر واقعی به نمایش درآمد

در این میان، بازار سهام برای چهار روز متوالی شاهد افزایش نماگر اصلی خود بود. هرچند پشتیبانی سهامداران حقوقی یکی از موانع افت قیمت‌ها محسوب می‌شود، اما به طور واضح فشار فروش‌ها در معاملات دیروز کاهش یافت که نشان از فروکش هیجان دارد.

همچنین، پشتیبانی همه‌جانبه جامعه جهانی از برجام عامل دیگری برای امیدواری سهامداران محسوب می‌شود. در نهایت نیز پیش‌خور شدن بخش مهمی از اثرات منفی تصمیم ترامپ باعث شد تا روز سبز دیگری در تالار شیشه‌ای ثبت شود. در سوی دیگر، معامله‌گران بازارهای ارز و سکه فاصله قیمت‌های کنونی را با بالاترین سطوح انتظاری اندک می‌دانند و در نتیجه انگیزه چندانی برای صعود بیشتر قیمت‌ها به چشم نمی‌خورد. در این میان، نگرانی از تشدید عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده در بازار آزاد نیز مانعی جدی در برابر صعود قیمت‌ها است.

دلواپسی عجیب نمایندگان برای خودروهای خارجی

قیمت مدل‌های مختلف خودرو در بازار در روزهای اخیر به دلیل دلال‌بازی‌ بین هشت تا ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است. اما نمایندگان مجلس با هدف بررسی دلایل تغییر تعرفه واردات خودرو معاونان وزیر صنعت را به مجلس فراخوانده‌اند تا دلایل ایجاد مشکل برای واردکنندگان خودرو را بررسی کنند. شاید در خلال این نشست، نیم‌نگاهی هم به افزایش قیمت خودرو داشته باشند اما محور اصلی مورد نظر آنها تعرفه واردات است و در دستور کار جلسه کمیسیون صنایع مجلس که روز یکشنبه برگزار می‌شود هم پرداختن به اختلالات ناشی از تغییرات تعرفه‌ای در دستور کار قرار گرفته است. این در حالی است که تغییر تعرفه واردات خودرو برای اقشار مختلف جامعه اهمیت خاصی ندارد. به اعتقاد فعالان صنعت خودرو، تغییرات تعرفه واردات حتی در بازار خودروهای وارداتی هم تأثیرگذار نیست زیرا خریداران خودروهای وارداتی اقشار مرفهی هستند که نوسانات ایجادشده در قیمت این خودروها، برایشان اهمیت چندانی ندارد

دور باطل دخالت‌ها در قیمت گذاری

روزنامه اعتماد هم درگزارشی با اشاره به قیمت گذاری خودرو نوشت: مجلسی‌ها به دنبال افزایش قیمت خودرو در بازار دست به کار شده، وزیر و دو مدیرعامل خودروساز جاده مخصوص را به مجلس فراخواندند تا شاید فتح بابی در اوضاع و احوال افزایش قیمت داخلی سازها شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : تولید ریل ملی همچنان در پرده‌ای از ابهام/گره کور ریل داخلی در دولت دوازدهم باز می‌شود؟

ماجرای افزایش قیمت خودرو و ورود مجلس به این بازار همچون دورباطلی شده است که هر ساله روی می‌دهد و نتیجه این دور باطل هم همیشه یکسان بوده است. مجلسی‌ها از خودروسازان داخلی می‌خواهند تا قیمت‌ها را به روال سابق بازگردانند تا شورای رقابت با توجه به فرمول‌های خاصش اجازه افزایش محدود قیمت‌ها را با توجه به آیکون‌های مورد نظرش بدهد.

این روالی است که هر سال تکرار می‌شود و باز هم مجلسی‌ها و خودروسازها با همراهی وزیر به مجلس می‌روند تا همان چانه‌زنی همیشگی را بر سر سود و زیان‌شان انجام دهند و باز هم این مجلسی‌ها هستند که با سمبه پر زورتری که نگاهی به خریداران دارد خودروسازان را که متهم به پشتیبانی‌های دولتی هستند متقاعد به کاهش قیمت‌های مقطعی می‌کند. و حالا باز هم به دنبال افزایش قیمت برخی از محصولات ایران خودرو و سایپا مدیران این دو شرکت به همراه وزیر صنعت برای روز سه شنبه به کمیسیون صنعت مجلس احضار شدند.