اقتصادی : برترین تیترهای اقتصادی روزنامه‌ها در۱۴ فروردین ۹۷

اقتصادی : برترین تیترهای اقتصادی روزنامه‌ها در۱۴ فروردین ۹۷

پارسا، علی میرزاخانی در سرمقاله امروز روزنامه دنیای‌اقتصاد با تیتر “راه و بیراهه پشتیبانی از کالای ایرانی” پیرامون نامگذاری سال نوشت: «پشتیبانی از کالای ایرانی» به‌عنوان شعار سال ۱۳۹۷ چگونه تحقق می‌یابد؟ دستگاه‌های دولتی همراه با مجلس و نهادهای عمومی دیگر معمولا در مواجهه با شعارهای سال به دو شیوه کلیشه‌ای و ناکارآمد متوسل می‌شوند. یک شیوه مرسوم،  مصاحبه و همایش و نصب بنر و انواع تبلیغات همراه با صدور دستورات اداری است.  

گروه دیگری از بوروکرات‌ها و قانون‌گذاران هم هستند که به این شیوه منتقد هستند و آن را ماندن در مرحله شعار و حرف توصیف می‌کنند؛ اما شیوه جایگزین اینان هم توسل به راهکارهای دم‌دستی و ساده‌اندیشانه همچون توزیع امتیازات مختلف شامل وام ارزان، زمین مجانی یا دلار ارزان در کنار ممنوع‌سازی بخشنامه‌ای واردات کالای خارجی یا بلندتر کردن دیوار تعرفه‌ای است که احتمالا از هفته آینده کلید خواهد خورد.  

گویی دو راه بیشتر نیست یا شعارزدگی یا عمل‌زدگی. البته اقدام عملی و حرکت اجرایی بلاتردید لازم است؛ اما به شرطی که روی ریل منتهی به مقصد و هدف تعیین شده انجام شود؛ چراکه اگر حرکت روی این ریل صورت نگیرد چه بسا سرنشینان را از مقصد دورتر کند و اتفاقا در این رویکرد، سرعت بیشتر، باعث فاصله‌گیری سریع‌تر از مقصد می‌شود.  آیا بهتر نیست امسال شیوه‌های امتحان پس‌داده و ناموفق را تکرار نکنیم و راهی متفاوت‌تر را در پیش بگیریم؟ برای این منظور، منطق حکم می‌کند که ابتدا به سه سوال مشخص پاسخ دهیم: اول اینکه علت عقب‌نشینی مستمر کالای ایرانی در برابر کالای خارجی چه بوده است؟ دوم اینکه سیاست‌های اقتصادی پشتیبان کالای ایرانی اعم از سیاست پولی، سیاست مالی، سیاست ارزی و سیاست تجاری چه سیاست‌هایی هستند و نسبت این سیاست‌ها با هم چگونه است؟ و بالاخره سوم اینکه آیا الگوی مشخص و موفقی در پشتیبانی از کالای ملی می‌توان یافت؟

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : حذف بخشی از کانون های ریزگرد در خوزستان/ منتفی شدن ساخت ۱۵ سد در کشور

مسیر شاخص ها در سال ۹۷

همچنین دنیای اقتصاد در تیتر اول خود موضوع پیش بینی اوضاع شاخص های اقتصادی در سال جاری را دستمایه تهیه گزارش قرار داده که در آن به بررسی شاخص هایی مانند تورم، نرخ ارز و رشد اقتصادی می پردازد. در بخشی از این گزارش آمده است: طی چند ماه اخیر موسسات معتبر و نهادهایی چون صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی پیش‌بینی‌هایی را در مورد آینده اقتصاد جهان و کشورهای مختلف ارائه کردند. صندوق بین‌المللی پول درخصوص ایران نیز در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی خود از آینده اقتصاد ایران را منتشر کرد. این نهاد رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را ۸/ ۳ درصد و تورم را ۱/ ۱۰ درصد پیش‌بینی و بر ضرورت اصلاحات ساختاری، خصوصا در بخش مالی تاکید کرد. همچنین پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش تورم و دورقمی شدن آن به شرط افزایش قیمت حامل‌های انرژی بود.

طبق نظرات ارائه شده ۴۶ درصد اقتصاددانان رشد اقتصادی در سال ۹۷ را یک تا ۳ درصد پیش‌بینی کرده و ۴۳ درصد نیز دامنه ۳ تا ۵ درصد را محتمل ارزیابی کردند. در پاسخ به سوال دوم نیز ۴۹ درصد کارشناسان، تورم را در دامنه ۱۲ تا ۱۵ درصد و به ترتیب ۲۷ و ۲۴ درصد از کارشناسان نیز تورم را در بازه ۱۰ تا ۱۲درصد و بیش از ۱۵ درصد پیش‌بینی کرده‌اند. همچنین در پاسخ به سوال سوم نیز حدود ۴۵ درصد کارشناسان قیمت ارز را بیش از ۵۵۰۰ تومان و ۹۴ درصد بیش از ۵ هزار تومان پیش‌بینی کرده‌اند. ارزیابی کارشناسان از نحوه انتخاب و عملکرد تیم اقتصادی دولت نیز در مجموع با میانگین ۴ از ۱۰ نسبت به سال گذشته حدود ۲ واحد کاهش یافت.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : کاهش ۲۵ درصدی طلاق با ارائه خدمات مشاوره در استان اصفهان

راهکارهای عملی جایگزین دستورات کاغذی

روزنامه سیاست روز با تیتر “راهکارهای عملی جایگزین دستورات کاغذی” در پی راهیابی برای تحقق نامگذاری سال دست به قلم شد و نوشت: روند اقدامات متولیان در سال‌های اخیر به خوبی نمایانگر آن بوده که متولیان حرکتهای نمادین خوبی در مواجه با سیاست ابلاغی در پیش می‌گیرند و این باور را ایجاد می‌کنند که اتفاقات مطلوبی در انتظار تحقق این سیاست‌ها و شعارهاست.

در راستای تقویت تولید داخلی، ایجاد اشتغال و رونق تولید در کشور امسال از سوی مقام معظم هدایت سال “پشتیبانی از کالای ایرانی” نام‌گذاری شده است. نگاهی به شعارهای ۲۰ سال گذشته؛ اهمیت و توجه به موضوع اقتصاد را به خوبی نشان می‌دهد و حکایت از این مساله دارد که با حل شدن این معضل در کشور؛ بخش زیادی از مشکلات کشور حل خواهد شد.  

سال ۹۷ در حالی سال پشتیبانی از کالای ایرانی نام گرفته که صنایع و بنگاه‌های تولیدی کشور در طول سال‌های اخیر به مراتب بیش از سایر بخش‌ها دچار مشکلات و نوسان بوده‌اند و هرچند متولیان کوشیدند با برنامه‌ریزی و تصمیماتی این مشکلات را اندکی حل کنند اما این مهم هیچ‌گاه میسر نشد و تنها به راه‌حل‌های کاغذی معطوف شد.  

از آذرماه سال ۸۸ که قانون هدفمندی یارانه‌ها به شکلی ناقص و با تمرکز بر مساله پرداخت یارانه‌ها آغاز شد؛ تولید روز به روز با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کرد تا اینکه در نهایت کار به جایی رسید که بسیاری از کارخانجات قدیمی که تعداد کارگران قابل توجهی با اشتغال در آنها، کسب روزی می‌کردند مجبور شدند تا با اعلام ورشکستگی؛ امید این کارگران را نامید کنند تا بلکه متولیان و دست‌اندرکاران به خود آیند و کاری کنند.  

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : وزیر کار: قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت - پارسا

دو ابرچالش تولید داخلی

روزنامه فرهیختگان نیز برای تبیین بهتر نامگذاری سال با تنی چند از صاحب نظران عرصه اقتصادی مصاحبه‌ای داشته که در بخشی از این گزارش آمده است:  کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تولید کالاهای ایرانی در کشور به دلایل متعددی تضعیف شده و در صورت ادامه این روند، تولیدکنندگان توان تولید و رقابت خود را چه در بازار داخلی و چه در عرصه‌های بین‌المللی از دست می‌دهند. واردات بی‌رویه کالاهای خارجی، افزایش قیمت تولیدات داخلی، برتری کیفی برخی کالاهای خارجی نسبت به نمونه داخلی آن، بی‌اعتمادی تولیدکننده به دولت و بی‌اعتمادی مردم به تولیدکننده، نبود فرهنگ خرید کالای ایران و صدها دلیل و برهان دیگر، موانعی است که در سال‌های اخیر، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به اقتصاد و صنعت کشور وارد کرده است.

«کالای ایرانی زمانی می‌تواند مقبول باشد که کیفیت داشته باشد. علت عدم اقبال مردم به دلیل کیفیت است. متاسفانه طی ۲۰ سال گذشته کیفیت کالاهای ایرانی روزبه‌روز کاهش یافته و همین عامل باعث شده است موقعیت‌های خوبی را در صادرات از دست بدهیم. هیچ‌وقت کاری برای بالا بردن کیفیت کالاهای ایرانی انجام نگرفته است. این فرهنگ و انگیزه که کیفیت کالا بالا برود وجود ندارد.»

مدیرعامل شرکت نوش ایران تصریح کرد: «دولت تدبیر و امید تولیدگرا نیست و هیچ‌حمایتی از تولید نکرده است. این دولت در سیاست تولیدی بدترین نوع سیاست از بدو انقلاب را اتخاذ کرده است. در نتیجه تولید از رونق افتاده است و طبیعتا نیازهای مردم از طریق واردات انجام می‌گیرد. اگر امسال کالای ایرانی را پشتیبانی نکنیم اوضاع کشور وارد بحران خواهد شد.»