اقتصادی : برترین تیترهای اقتصادی روزنامه‌ها در ۲۰ اسفند ۹۶

اقتصادی : برترین تیترهای اقتصادی روزنامه‌ها در ۲۰ اسفند ۹۶

برترین تیترهای اقتصادی روزنامه‌ها در تاریخ یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ به انتخاب گروه اقتصاد پارسا به شرح زیر ارائه می‌شود.

منشأ «صف» در اقتصاد ایران

روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر یک خود ریشه‌های شکل‌گیری صف در اقتصاد ایران را بررسی کرده است. این روزنامه نوشته است: شروط شدن عرضه دلار از تراکم صف‌ها مقابل صرافی‌ها کاست. این موضوع بهانه‌ای برای طرح یک پرسش شد؛ چرا اقتصاد ایران در دوره‌های مختلف «صف» را در حوزه متعدد تجربه کرده است؟ درواقع چرا «ایستگاه‌های عرضه» و «صف تقاضا» پدیده‌هایی پرتناوب در اقتصاد ایران هستند؟ می‌توان گفت عامل زایش این پدیده‌ها در اقتصاد ایران نحوه مداخله‌ سیاست‌گذاران در قیمت‌گذاری است. مداخله‌ای که اگرچه باهدف بهبود در متغیرهایی نظیر تورم و بیکاری اتفاق می‌افتد، اما بررسی‌های آماری حکایت از سوء اثر جانبی این سیاست در عین دست‌نیافتن به اهداف سیاست‌گذاران در روند مداخله در قیمت دارد.

هرم معکوس ورشکستگی

سرمقاله امروز دنیای اقتصاد به قلم حمید قنبری به موضوع ورشکستگی از منظر حقوقی اشاره دارد. ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ‌کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیر سازنده و بلکه مخرب است.

تزریق ۲۲ میلیارد دلار به بازار ارز

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : ۱۶۰۰میلیارد تومان اسکناس نو توزیع می شود

روزنامه تعادل تیتر یک خود را به موضوع سفته‌بازی در بازار ارز اختصاص داده است. محسن شمشیری نوشته است: بر اساس برآوردهای کارشناسان بازار ارز، بانک مرکزی تا پایان دی‌ماه ۹۶ معادل ۱۷میلیارد دلار تزریق ارز به بازار داشته و در صورتی که قرار باشد نرخ دلار در سطح ۴۶۰۰ تومان تثبیت شود، لازم است که ۵ میلیارد دلار دیگر به بازار ارز تزریق شود. به عبارت دیگر رقم تزریق ارز به بازار در سال ۹۶ حدود ۲۲میلیارد دلار برآورد می‌شود که تقریباً دو برابر رقم ۱۲میلیارد دلاری تزریق ارز به بازار در سال ۹۵ و بیش از ۸۳ درصد رشد داشته است.

بدیل جدایی

سرمقاله امروز تعادل نیز به قلم مجید اعزازی به موضوع تغییر در ساختار دولت و وزارت خانه اختصاص دارد. در شرایطی که اقتصاد کشور پس از سال‌ها بی‌تدبیری و تحمل ممنوعیت‌های شدید بین‌المللی، رشد تقریباً مناسبی را تجربه می‌کند اما در برابر تکانه‌های بیرونی هنوز آسیب‌پذیری بالایی دارد، بار دیگر زمزمه تغییر چارت و ساختار دولت به گوش می‌رسد. این در حالی است که رشد استوار و پیوسته اقتصادی مستلزم اصلاح سیاست‌های اقتصادی و بهبود شرایط نهادی حاکم بر فضای اقتصادی کشور است. در همین چارچوب، پیش از این در سرمقاله روزنامه تعادل در ۲۱ آبان ۹۶ تصریح کرده بودم که در شرایط کنونی هزینه فرصت تغییر چارت دولت، دست‌کم از دست رفتن فرصت‌ها برای اصلاح ساختار اقتصاد ایران است. بی‌گمان، آنچه منجر به بروز برخی ابرچالش‌ها در کشور شده است، نه چارت تشکیلاتی و سخت‌افزار که نرم‌افزار مدیریتی و اقتصاد کشور است.

مردم توان خرید مسکن ندارند

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : ۲۰۰ هزار میلیارد دلار خانه با بهره‌برداری صفر - پارسا | پایگاه خبری

روزنامه کسب و کار کسب‌وکار در گزارشی به قلم احسان سلطانی عوامل تأثیرگذار بر بازار مسکن در سال ۹۷ را بررسی کرده است.  دوره ۹۲-۱۳۸۰، بدون هیچ شک و تردیدی دوران طلایی دست‌اندرکاران زمین و مسکن در ایران به شمار می‌رود. از کل پنج پیک پرقدرت رشد قیمت‌های زمین و مسکن تاریخ کشور، سه پیک در این دوازده سال واقع شد که احتمال وقوع آن در آینده بعید است. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، طی دوره بیست‌ساله ۹۲-۱۳۷۳ بهای زمین، مسکن و اجاره‌بهای مسکن (متوسط تهران) و میزان تورم از رشد متوسط سالانه به ترتیب ۲۶٫۳، ۲۴٫۲، ۲۲٫۸ و ۱۹٫۶ درصد برخوردار بود که به مفهوم افزایش ۳، ۲٫۲ و ۱٫۷ برابری به ترتیب بهای زمین، مسکن و اجاره‌بها نسبت به رشد کلی قیمت‌ها و خدمات در کشور است.

دلایل نامشخص استیضاح

سرمقاله روزنامه کسب و کار به قلم مسعود مهاجر هم به تحلیل دلایل استیضاح وزیر راه و شهرسازی پرداخته است. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی قرار است بار دیگر در برابر نمایندگان مجلس قرار گیرد، به سؤالات آنان پاسخ دهد و از آنان برای چندمین بار رأی اعتماد بگیرد. در دوره کوتاه ریاست‌جمهوری کنونی، نامحتمل به نظر می‌رسد که دلیل اصلی استیضاح برخلاف آنچه در متن امضاشده از سوی نمایندگان آمده، کم‌کاری یا اهمال وزیر در انجام مسئولیت‌هایش باشد، همان‌گونه که در جریان استیضاح و برکناری آقای دکتر خرم از وزیران پیشین این بخش نیز نبود.

دوران پسانفتی

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : سبز کمرنگ بازار سهام - صبحانه آنلاین

روزنامه اعتماد نیز در گزارشی به قلم مریم نبی پور موضوع درآمدهای نفتی و کاهش سهم نفت در پروژه‌های عمرانی را بررسی کرده است. این روزنامه نوشته است: اقتصاد ایران وارد دوران پسانفتی شده است؛ دورانی که مثل چهار دهه قبل، درآمدهای نفتی نقش حداکثری را در توسعه کشور ندارد. درآمدهای نفتی در خوشبینانه‌ترین حالت کفاف هزینه‌های جاری دولت را می‌دهند. در این میان چیزی برای اجرای پروژه‌های عمرانی باقی نمی‌ماند. حال سؤال اینجاست که در دوران پسانفتی اولویت‌های دولت برای نگه داشتن کیفیت موجود زندگی مردم چیست؟ چه راهکارهایی دارد تا با به دست آوردن منابع جدید روند توسعه کشور را ادامه دهد؟ چه تغییری در میان بازیگران اقتصادی اتفاق خواهد افتاد؟

پایان دلالان پهنای باند

روزنامه شهروند در تیتر یک خود نشست خبری وزیر ارتباطات را پوشش داده است. وزیر دهه شصتی روحانی شیوه متفاوتی برای برگزاری نشست خبری خود انتخاب کرد و دیروز نخستین نشست آنلاین را در سطح مدیران کلان ایرانی برگزار کرد. او با کمی تأخیر ساعت ١٢ ظهر روز گذشته در شبکه ویدیو آپارات موجود شد و به پرسش خبرنگاران به صورت زنده پاسخ داد. آذری جهرمی در این نشست به موضوعات مختلفی اشاره کرد از رشد ۶٠‌درصدی استفاده ایرانی‌ها از سایت‌های داخلی و حذف دلالان پهنای باند و مشکل وزارتخانه برای رفع نقاط کور آنتن‌دهی گرفته تا بکارگیری دهه شصتی‌ها در وزارتخانه‌اش و کاهش ١٠ساله میانگین سنی کارکنان وزارت ارتباطات.