اقتصادی : تب و تاب دلار – پارسا

اقتصادی : تب و تاب دلار – پارسا

پارسا، روزنامه اعتماد در گزارشی با تیتر “به وقت دلار” نوشته که قیمت ارزهای پرطرفدار در بازار، روز گذشته روند افزایشی خود را باقی کرد و دلار وارد فاز جدیدی از قیمت شد. در ادامه این گزارشی آمده است: ساعت یازده و ده دقیقه صبح دیروز هر اسکناس یک دلاری از ۵ هزار و ٢۵٠ تومان شنبه شب به ۵ هزار و ٣۶٠ تومان افزایش یافت.

این روند ادامه یافت به گونه‌ای که تنها ٣۵ دقیقه بعد، قیمت دلار ٨٠ تومان بالا رفت و در ساعت یازده و ۴۵ دقیقه به ۵ هزار و ۴۴٠ تومان رسید. ساعت به یک و نیم بعدازظهر که رسید دلار به یکباره جهش کرد و در فاز قیمتی ۵ هزار و ۵٨٠ تومان قرار گرفت. در واقع به فاصله یک ساعت و ۴۵ دقیقه قیمت دلار ١۴٠ تومان بالا رفت و در نهایت راس ساعت ٢ و ٣٠ دقیقه بعدازظهر قیمت آن به ۵ هزار و ۶١٠ تومان رسید.

دقایق که می‌گذشت هم صف تقاضا برای خرید دلار یا ارزهای پرطرفداری چون یورو و درهم افزایش می‌یافت و هم بر قیمت این ارزها افزوده می‌شد. در بخش دیگری از این این گزارش آمده که اگر تا هفته گذشته از اقتصاددانان پرسیده می‌شد که دلیل افزایش قیمت ارز در بازار چیست؟ پاسخ می‌دادند که چون دولت از سال ٩٣ قیمت دلار را ثابت نگه داشته و قیمت واقعی آن را سرکوب کرده، آثار آن سیاست امروز بر اقتصاد نمایان شده و انواع ارز به قیمت واقعی خود در برابر ریال رسیده است.

دلار تا کجا گران می‌شود!؟

در بخشی از گزارش روزنامه عصر ایرانیان ذکر شده که دلار تا مرز ۷ هزار تومانی کشیده می‌شود و در ادامه نوشت: در بحران کنونی بازهم کارشناسان اخطار می‌دهند که دولت باید به موضوع به صورت جدی ورود پیدا کند و البته همین کارشناسان می‌گویند که گرانی‌ها بواسطه خود دولت انجام می‌شود. سیدجواد حسینی‌کیا، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با «عصر ایرانیان» گفت:قبلا هم گفته‌ام که دلار در صورت تداوم بی توجهی دولت به ۷ هزار تومان هم می‌رسد و این بحران باید مدیریت شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ضرورت برنامه ریزی به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی در محلات - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی با اشاره به بی تدبیری دولت افزود: بی تدبیری دولت موجب گرانی‌ها کنونی شده و باعث شده بسیاری از کالاها و اجناس هم گران شوند. نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی‌تصریح کرد: گرانی دلار در سالی که به نام پشتیبانی از کالای ایرانی نامگذاری شده روی هزینه تمام شده کالای ایرانی تاثیر گذاشته و شرایط به نفع کالای ایرانی نیست. وی تأکید کرد: تمام این شرایط سبب گرانی کالای ایرانی می‌شود و مردم دیگر به سراغ کالای ایرانی نمی‌روند. چون خرید آن مقرون به صرفه نیست.

صعود تاریخی دلار

پارسا نیز با تیتر بالا نوشت: دلار همچنان می‌تازد؛ به‌طوری‌که دیروز در نرخ‌های پنج‌هزار و ۶٠٠ و پنج‌هزار و٨٠٠ تومان خرید و فروش شد. اما این تمام ماجرا نبود؛ طبق معمولی با روند افزایشی نرخ دلار، صرافی‌ها بار دیگر نرخ دلار را از روی تابلوی معاملات خود حذف کردند و باز هم تأکید کردند که دلار نداریم. بازار ارزی که مقامات بانک مرکزی بارها از ساماندهی آن سخن گفته بودند و اواخر سال گذشته وعده آرامش آن را داده بودند، در سال جدید و در تعطیلات نوروز بی‌سروصدا سرکش‌تر شده و گویا قرار نیست رام شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: سریال فحاشی‌های «اکبر پونز» به حجت الاسلام رئیسی و جوابیه دندان‌شکن نادر طالب زاده

دلاری که بانک مرکزی مدعی بود افسار آن را از ابتدای دولت یازدهم در دست گرفته و تلاش زیادی برای آن داشته است، اما افسارش در دولت دوازدهم و اواخر سال گذشته از دست این نهاد پولی و بانکی رها شده و از نرخ پنج‌هزارتومان هم عبور کرده و دیروز در چهارراه استانبول در نرخ‌های پنج‌هزار و۶٠٠ تا پنج‌هزارو٨٠٠ تومان در نوسان بود.

البته تاخت قیمت‌ها تنها در نرخ ارز خلاصه نشد بلکه قیمت انواع سکه نیز به‌دلیل آنچه که افزایش قیمت دلار نامیده شد، برای اولین‌بار در طول تاریخ به نرخ‌های بی‌سابقه‌ای رسید و بنا به گفته‌های محمد کشتی‌آرای، رکورد جدیدی را به ثبت رساند. به‌طوری‌که قیمت سکه در بازار آزاد به نرخ‌های یک‌میلیون‌و٩٠٠هزار تومان و تا دو ‌میلیون تومان هم رسید.

تقاضای مشکوک دلار

روزنامه شهروند نیز در این مورد نوشت: دلار دیروز در بازار گردوخاک کرد و قیمت‌ها به سرعت و لحظه به لحظه تغییر کرد. تا آن‌جا که نرخ‌ها در چهارراه استانبول تا ۵‌هزار و ٩٠٠ تومان پیشروی کرد. کارشناسان بازارهای مالی درباره این تقاضای عجیب می‌گویند؛ نوسان دلار دلیل اقتصادی ندارد و بازار بیشتر تحت‌تأثیر رخدادهای سیاسی و تصمیم ترامپ درباره برجام است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : دلار، سرگردان میان "یلن" و "ترامپ"

آنها می‌گویند بسیاری از سرمایه‌داران، سرمایه خود را به دلار تبدیل کرده تا از ایران خارج کنند و البته ناصر موسوی‌لارگانی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به محدودیت قانونی خروج ارز به «شهروند» می‌گوید: صرافی‌های غیرمجاز درحال خارج‌کردن ارزهای کشور هستند. او تأکید می‌کند: به‌ زودی بحرانی که موسسات مالی غیرمجاز برای ایران درست کرده‌اند، صرافی‌های غیرمجاز درست می‌کنند و جمع‌کردن این بحران بسیار هزینه‌بردار خواهد بود. او تاکید می‌کند دست‌های پنهانی که پیش‌تر در مؤسسات مالی غیرمجاز بحران‌آفرینی کرده بودند، حالا در بازار ارز و از کانال صرافی‌های غیرمجاز بحران‌سازی می‌کنند.