اقتصادی : توتاچی ، یک نسخه خوب برای قلب خودروها

اقتصادی : توتاچی ، یک نسخه خوب برای قلب خودروها

فن شناسی‌های خاص روغن‌موتور در گفت‌و‌گو با آرش یکتا، مدیر بازاریابی و فروش یک برند خوشنام ژاپنی

تفاوت زیادی بین کسانی است که با تعریف و تمجید مکانیک و تعویض روغنی محله، برای خودروی خود روغن موتور انتخاب می‌کنند با راننده‌های سخت‌گیری که همه مسائل فنی و شرایط تولید روغن موتور را بررسی می‌کنند و هر روغن موتوری را به‌خورد خودروی خود نمی‌دهند.

بازار روغن موتور پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. روغن‌های تقلبی اغلب در کشورهای حاشیه خلیج‌پارس و با نام و نشان برندهای معتبر روغن پر می‌شوند و در باطن چیزی به جز روغن تصفیه‌شده ندارند.

توتاچی شاید تنها روغن موتوری باشد که نمونه تقلبی آن هنوز وارد بازار نشده و با نظارت شرکت مادر در تمام کشورها، امکان تولید و فروش نمونه‌های تقلبی آن وجود ندارد. شرکت نفت اندیش یکتا به‌عنوان نماینده انحصاری توتاچی ژاپن در ایران و ناظر منطقه‌ای این شرکت،‌ باکیفیت‌ترین روغن موتور بازار ایران را از ژاپن وارد و در بازار عرضه می‌کند.

وقتی پای حرف‌های آرش یکتا، مدیر فروش و بازاریابی این برند ژاپنی می‌نشینیم و او از فن شناسی‌های خاص و انحصاری روغن موتور و نقش آن‌ها در نگهداری و مراقبت از سلامت قلب خودرو می‌گوید، ناخودآگاه وسوسه می‌شویم دراولین تعویض روغنی، توتاچی را با روغن قبلی عوض کنیم.

آرش یکتا، مدیر فروش و بازاریابی توتاچی ژاپن در ایران

آرش یکتا، مدیر فروش و بازاریابی توتاچی ژاپن در ایران

چرا از بین تمام روغن موتورهای موجود در بازار، توتاچی جزو بهترین‌هاست؟

عقیده توتاچی ژاپن و نماینده انحصاری آن در ایران بر این است که ما ارزان‌ترین روغنی را که می‌توان استفاده کرد، تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنیم. این ارزان‌ترین روغن‌موتور نکته‌ای دارد و آن کیفیت بالا،‌ طول عمر بالای موتور و شرایطی است که برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. توتاچی یک شعار هم دارد و آن «سنت در حال حرکت» است.

کیفیت روغن‌های توتاچی بالا نیست، ‌بلکه عالی است. در دنیا چند کمپانی هستند که وظیفه سنجش کیفیت را دارند،‌ ازجمله مهم‌ترین آن‌ها jis ژاپن و ‌api امریکا است که تمامی محصولات توتاچی، از این دو کمپانی رتبه A+دریافت کرده‌اند.

طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم توتاچی بهترین گزینه برای استفاده در خودروهایی است که در شرایط آب و هوایی ایران درحال تردد هستند. به‌عنوان مثال در تهران که یک شهر چهار فصل است و علاوه‌بر آن ترافیک بالا و ذرات آلاینده در هوا هم دارد،‌ توتاچی بهترین گزینه‌ای است که می‌توان برای حفاظت از موتور خودرو انتخاب کرد.

استارت خوب در هوای سرد دغدغه‌ای همیشگی است. توتاچی برای این مشکل چه راهکاری دارد؟

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: برقراری امنیت با محدودسازی موقت شبکه‌های اجتماعی

توتاچی با فن شناسی‌هایی انحصاری که در اختیار دارد، می‌تواند بهترین استارت و عملکرد را برای خودرو در هوای سرد به همراه داشته باشد. البته به شرطی که از گرید مناسب روغن استفاده شود.

در اینجا شاید بد نباشد اشاره‌ای هم به دیگر محصول این کمپانی خوش‌نام ژاپنی داشته باشیم که با یک‌بار خرید آن می‌توانید تا ۱۰۰هزارکیلومتر بدون مشکل از خودرو استفاده کنید.

باتری‌های توتاچی با دراختیار داشتن فن شناسی انحصاری تنها به این شرط که در طول استفاده بیش‌از یک‌بار دشارژ نشوند، می‌توانند تا ۱۰۰هزارکیلومتر عملکرد کاملا بی‌نقصی را از خود ارائه دهند. ضمن این‌که باید بدانید توتاچی تمام باتری‌ها را به مدت سه سال گارانتی می‌کند.

آیا استفاده از روغن موتورهای توتاچی تاثیری در میزان مصرف سوخت و استهلاک خودرو دارد؟

بی‌شک این تاثیرگذاری وجود دارد و در صورت استفاده از روغن موتورهای توتاچی بین ۴تا ۷درصد مصرف سوخت کمتر می‌شود. علت این امر کم‌کردن اصطکاک بین قطعات خودرواست که این عملکرد را می‌توان در ترافیک‌های سنگین به خوبی لمس کرد.

توتاچی از چند فن شناسی انحصاری هم بهره می‌برد. ZFM چه تاثیری بر کارکرد موتور خودرو دارد؟

ZFM یا سایش صفر مولکولی یک فن شناسی کاملا انحصاری برای توتاچی است که با کنترل مصرف روغن در شرایط آب‌وهوایی مختلف از موتور خودرو محافظت می‌کند. این فن شناسی باعث می‌شود روغن در آب‌وهوای گرم و سرد واکنش مختلفی نشان دهد و بهترین حفاظت را از اجزای داخلی موتور داشته باشد.

آیا روغن‌های توتاچی قابلیت پاک‌کنندگی موتور را هم دارند؟
بله تمامی روغن موتورهای توتاچی قابلیت پاک‌کنندگی بالایی دارند و تمامی دوده‌های چسبیده در موتور را در خود حل کرده و بدون آسیب رساندن به جت اویل‌ها، درهنگام تعویض روغن از موتور خارج می‌کنند.

شاید بهترین امتحان برای میزان پاک‌کنندگی روغن‌های توتاچی استفاده از فلش اوت این برند در دو خودروی متفاوت باشد. یکی خودرویی که از ابتدا از روغن‌های توتاچی و دیگری خودرویی که از روغن‌های دیگر استفاده کرده است.

وقتی فلش اوت توتاچی در این دو موتور ریخته شود، نتیجه کاملا حیرت‌آور است، فلش اوت که ذاتی سفید رنگ دارد بدون تغییر رنگ از موتور اول خارج می‌شود، اما در موتوری که روغن‌های دیگر را استفاده کرده، با رنگی سیاه خارج می‌شود. این تغییر رنگ حکایت از دوده‌ها و لجن‌هایی دارد که درون موتور انباشته شده و روغن موتور مصرفی نتوانسته آن‌ها را از محفظه داخلی موتور پاک کند.

فلش اوت باید بعد از چند هزار کیلومتر استفاده شود؟

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: گزارش پارسا| سازمان «سیا» دلال بزرگ مواد مخدر در افغانستان - اخبار پارسا

در خودروهایی که از ابتدا از روغن موتورهای توتاچی استفاده کرده‌اند، نیازی به استفاده از فلش اوت نیست. اما در دیگر خودروها بهتر است بعد از ۵هزارکیلومتر پیمایش حتما موتور با فلش اوت توتاچی شست‌وشو شود تا دوده‌های موجود در موتور شسته و از آن خارج شوند. فلش‌اوت توتاچی یک محصول فوق‌العاده است که تنها پس از استفاده می‌توان به فن شناسی و کارایی آن پی برد.

بسیاری از افراد معتقدند در خودروهای آلمانی و اروپایی باید از روغن اروپایی ا ستفاده شود، ‌با این نظر موافقید؟

هیچ قانونی وجود ندارد که باید برای خودروی ژاپنی از روغن ژاپنی و برای خودروی آلمانی از روغن آلمانی استفاده کرد. مهم استانداردهای بین‌المللی است که توتاچی تمامی این استانداردها را دارد.

مطمئنا اگر توتاچی استاندارد لازم را نداشت، بنز،‌ ب‌ام‌و، پورشه و مازراتی به ما گواهینامه نمی‌دادند. محصولات توتاچی بالاترین استاندارد پورشه و سه‌استاندارد از مرسدس‌بنز را دارند که تمامی این موارد حکایت از کیفیت بالای توتاچی دارد. علاوه‌بر این دو برند، فولکس واگن، مازراتی و ب‌ام‌و هم توتاچی را به مشتریان خود پیشنهاد داده‌اند. ضمن اینکه توتاچی اصلی‌ترین تامین‌کننده روغن موتور در محصولات تویوتا است و این کمپانی محصولاتی انحصاری را برای آن تولید کرده است.

شاید لازم باشد به باورهای مدیرعامل نفت اندیش یکتا و قرابت زیادی که با باورها و اعتقادات نیشی کوساکو مدیرعامل توتاچی ژاپن دارد نیز اشاره کنیم. ما بر این باوریم وقتی مردم ایران هزینه‌ای پرداخت می‌کنند، باید بهترین محصول را دریافت کنند و نباید علاوه‌بر پرداخت هزینه بالا برای روغن، از روغنی در خودرویشان استفاده کنند که در آینده مجبور به پرداخت هزینه‌های تعمیرات هم بشوند.

مدیران ارشد شرکت نفت اندیش یکتا پس‌از ۲۵سال فعالیت در صنعت مهندسی نفت به این فکر افتادند که بخش بازرگانی نفت اندیش یکتا را راه‌اندازی کنند.

در این بین مطالعات کاملی روی بازار انجام شد و در نهایت از بین سه‌برند برتر دنیا و انجام آزمایش‌های متنوع در ایران و خارج از کشور، مدیران نفت اندیش یکتا به این نتیجه رسیدند که بهترین گزینه برای ایران، توتاچی ژاپن است. این درحالی است که دو برند دیگری که تحت آزمایش قرارگرفتند، اروپایی و امریکایی بودند.

درحال‌موجود نفت اندیش یکتا نماینده انحصاری و رسمی توتاچی است و کلیه خریدها به‌صورت مستقیم از ژاپن انجام می‌شود. ضمن اینکه نفت اندیش یکتا، ناظر منطقه‌ای توتاچی نیز هست و بر روند واردات و فروش محصولات توتاچی در منطقه خاورمیانه نظارت دارد. بر همین اساس هیچ محصولی از توتاچی بدون نظارت ما به ایران وارد نخواهد شد و خریداران با خیال راحت می‌توانند از محصولات این برند در ایران استفاده کنند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : حضور بانک‌پاسارگاد در کنار ورزش ملی کشور،خالصانه و صادقانه است

آیا محصولات توتاچی هم مانند بسیاری از برندها در منطقه امارات تولید می‌شود؟

در امارات کارخانه‌هایی هستندکه ۱۰روغن را بسته‌بندی و تولید می‌کنند. روغن کاملا یکسان که با بسته‌بندی شرکت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. به عنوان مثال کلیه محصولات توتاچی از روغن پایه ۴و ۵تولید می‌شود و ۸۰درصد محصولات نیز مواد سنتتیک است. این درحالی است که درمنطقه خاورمیانه و افریقا نمی‌توان محصولی با روغن پایه ۴و ۵تولید کرد. چون پالایشگاه‌های این منطقه امکان تولید چنین محصولی را ندارند.

به‌همین‌خاطر به خریداران توصیه می‌کنم از روغن‌هایی که اطمینانی به آن ندارند، استفاده نکنند. چون کارخانه‌هایی که در امارات روغن موتور تولید می‌کنند، وضعیت بسیار فاجعه‌باری دارند. در این کارخانه‌ها بشکه‌های روغن سوخته از یک در وارد می‌شوند و پس از مخلوط شدن با پارافین و اسیدهای مختلف، وقتی تغییر رنگ دادند بسته‌بندی و وارد بازار می‌شوند.

مصرف محصولات توتاچی تاثیری در کاهش هزینه‌های تعمیراتی هم دارد؟

مهم‌ترین دغدغه مدیران شرکت نفت اندیش یکتا که اقدام به اخذ نمایندگی و واردات این برند از روغن موتور کردند، کاهش هزینه‌های تعمیراتی مردم بوده است. شاید این نکته برای خوانندگان شما جالب باشد که استفاده از روغن موتورهای توتاچی عمر مفید موتور را حداقل سه‌برابر افزایش می‌دهند.

ضمن اینکه توتاچی برخلاف دیگر کمپانی‌های ساخت روغن موتور، به‌شدت حامی محیط‌زیست بوده و محصولات توتاچی هیچ ضرری برای محیط‌زیست ندارند و حتی سوخته آنها نیز طبق اعلام سازمان JIS ژاپن هیچ ضرری ندارد.

از انحصار توتاچی در استفاده از برخی فن شناسی‌ها گفتید. توتاچی از چه فناوری‌های خاصی در تولید محصولات خود استفاده می‌کند؟

یکی از بهترین ویژگی‌های توتاچی استفاده از فن شناسی ZFM یا سایش صفر مولکولی است. توتاچی از این فن شناسی در روانکارهای خود استفاده می‌کند و اصطکاک بین قطعات موتور را از بین می‌برد. این فن شناسی از اتلاف انرژی،‌ تولید گرما و استهلاک موتور به‌ویژه در ترافیک و شرایط سخت جلوگیری می‌کند و ۵سال است که تنها در اختیار توتاچی است .

روغن موتور توتاچی را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

تمامی تاپ‌سرویس‌های خوب تهران محصولات ما را ارائه می‌کنند. ضمن اینکه درحال‌موجود عاملیت‌های مجاز توتاچی در استان‌های اصفهان،‌ شیراز،‌ خراسان رضوی،‌ بندرعباس، ‌سیستان و بلوچستان و ایلام درحال فعالیت هستند و تا پایان سال آینده نمایندگی‌های توتاچی در تمامی استان‌های کشور فعال خواهند شد.