اقتصادی : حراج سکه، نوشداروی بعد از مرگ سهراب – پارسا

اقتصادی : حراج سکه، نوشداروی بعد از مرگ سهراب – پارسا

به گزارش پارسا، یک تحلیلگر بازار سرمایه می گوید مهندسی ایجاد حباب در بازارها و به ویژه بازار طلا با همکاری و هماهنگی برخی رسانه ها انجام می شود درحالی که رسانه ها می توانند با تحلیل های درست خریداران خرد و آنهایی را که سرمایه بسیار محدودی دارند به درستی هدایت کنند و هشدارهای لازم را در مورد حبابی بودن بازار ارائه دهند اما متاسفانه این هشدارها به درستی داده نمی شود و عده ای کثیر با سرمایه محدود، سود عده ای اندک با سرمایه نامحدود را تامین می کنند.

حباب ۲۰۰ هزار تومانی سکه در هفته گذشته

امیرحسین شریعتی درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی  پارسا ،اظهار کرد: قیمت سکه تا پنج شنبه هفته گذشته حدود ۲۰۰ هزار تومان از ارزش طلایش بیشتر بود که این غیر طبیعی است چرا که کارمزد سکه از ۵تا۲۰ هزار تومان نباید بیشتر باشد.

وی افزود:این به آن معناست که نرخ سکه تا هفته گذشته با حباب ۲۰۰ هزارتومانی همراه بوده و البته این پیش بینی وجود داشت که این حباب ماندگار نخواهد بود.

بازارسازها در تلاش برای ایجاد تعادل در قیمت ها

تحلیلگر بازارسرمایه با بیان اینکه خرید و فروش اغلب کالاها باید از طریق بورس انجام شود، عنوان کرد: در بورس کالا یا سایر بازارها به طور متداول بازار سازها وجود دارند که تحت شرایطی به بازار وارد می شوند و تلاش می کنند که درقیمت سهام یا دارایی های قابل معامله تعادل ایجاد کنند.

شریعتی خاطر نشان کرد: بازارسازها  تلاش می کند تا ضریب نفوذ سفته بازی در بازارها به حداقل برسد .

وی با بیان اینکه در کشور ما بخش اعظم اقتصاد در دست بخش های دولتی است، تصریح کرد: در کشورهایی که بخش خصوصی در آنها حضورپر رنگ دارد بخش خصوصی بازارسازی می کند اما در کشور ما که اقتصاد دولتی است این دولت است که برای بازار سازی مداخله می کند .

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : ثبات وابسته نرخ دلار در بازار

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره دلایل ایجاد حباب های قیمتی در بازار عنوان کرد:‌ علت کلی ایجاد حباب در بازارها مهندسی مالی است؛ باید گفت به طور متداول در بازارها دو دسته از افراد حضور دارند نخست افرادی که  سرمایه محدود دارند و در مقابل عده ای هم سرمایه کلان دارند .

وی ادامه داد:مهندسی مالی برای ایجاد حباب به این گونه است که ابتدا افرادی که سرمایه های نجومی دارند و تعداد آنها از انگشتان دست کمتر است شروع به خرید سکه می کنند و صفی ایجاد می کنند و زمانی که قیمت ها بالا رفت و صف خرید افرادی که سرمایه محدود دارند شکل گرفت شروع به فروش سکه هایی می کنند که در گذشته با قیمت پائین خریداری کرده اند.

شریعتی عنوان کرد:‌ طبیعی است کسانی که در این دوره خرید می کنند زیان می بینند و سود افرادی که سرمایه کلان دارند از محل زیان افرادی است که اکنون به خرید اقدام می کنند ؛ البته این روند مختص به امروز و دیروز نیست و در بازارهای بورس و سایر بازارها نیز به وجود می آید.

تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد:‌در مورد سهام شرکت های بورسی نیز چند شرکت با هم شروع به خرید سهام یک شرکت می کنند و پس از بالارفتن قیمت سهام آن شرکت در بالاترین قیمت سهام خریداری شده را به فروش می رسانند و این رسانه ها هستند که می توانند از این شرایط کنونی جلوگیری کنند .

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: باید صدای وحدت ایران به دنیا مخابره شود

رپرتاژهای خبری منافع عده ای محدود را تامین می کند

وی ادامه داد:‌نگاهی به اعلام قیمتی اخبار در چند ماه گذشته نشان می دهد اخبار سراسری به نحو مدیریت شده ای نوسان قیمت سکه و طلا را در بخش های خبری پوشش داده اند و متاسفانه این تحلیل ها و اخبار پشتیبانی کننده ایجاد حباب در بازارهاست درحالی که می توانند اعلام کنند که قیمت ها افزایش یافته اما حباب است و بهتر است مردم در چنین شرایطی به خرید اقدام نکنند .

شریعتی گفت :‌این نحوه پوشش اخبار نوعی رپرتاژ خبری است و البته افرادی که می خواهند این جریان رسانه های به آنها کمک کند آنقدر قدرت دارند که رسانه های مهم را برای رسیدن به اهداف خود هم جهت می کنند .

تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید براینکه ‌بانک مرکزی با عرضه سکه در تلاش است حباب سکه را بشکند ، تصریح کرد:‌‌ در خیلی از موارد رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز به این حباب دامن می زند و با مصاحبه های دو پهلو شرایط اقلیمی و روانی ایجاد می کند به طور مثال می گوید به دلیل پایان یافتن ماه محرم و صفر تقاضا افزایش یافته و با پشتیبانی های نه چندان اشکار و دو پهلو موجب ایجاد حباب بیشتر در بازار سکه و طلا می شود .

شریعتی تاکید کرد:‌ایجاد حباب موجب می شود که عده کثیری با سرمایه های خرد وارد بازار شوند و زیان ببینند و عده خیلی محدود با سرمایه های نجومی از محل زیان آنها نفع ببینند .

مداخله بانک مرکزی به موقع نبود

وی بابیان اینکه مداخله بانک مرکزی در بازار سکه به موقع نبوده است، اظهار کرد:‌ باید مبنایی وجود داشته باشد و وقتی قیمت از حد معمولی به طور مثال ۷تا ۸ درصد بیشتر شد بانک مرکزی وارد شود و با عرضه سکه از ایجاد حباب بیشتر جلوگیری کنند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: برشی از تاریخ/ ۲۱۸ خریدن یک گاری هندوانه برای زندانیان بوسیله آیت‌الله خامنه‌ای

شریعتی خاطرنشان کرد:‌اگربازار به رویه خود کار کند هیچ گاه دارای این وضع  نمی شود اما دست اندازی ،ارتباط و رانت ها موجب می شود که عده ای در این بازار زیان ببینند.

وی گفت :‌حراج سکه بر تنظیم بازار موثر خواهد بود و موجب کاهش قیمت و ثبات بازار خواهد شد.

گزارش فروش سکه در حراج فوق العاده

براساس این گزارش مسعود سلیمانی مدیرعامل بانک کارگشایی از فروش ۱۶۳۰ نیم سکه و ۸۸۰ سکه تمام در دومین حراجی این بانک خبر داده و افزوده است: در حراجی دومین روز حراج بالاترین نرخ برای نیم سکه ۶۷۱ هزار تومان و پست ترین ۶۶۱ هزار تومان بود.

وی ادامه داد: همچنین بالاترین نرخ برای سکه تمام یک میلیون و ۳۴۸ هزار تومان و پست ترین رقم نیز یک میلیون و ۳۳۵ هزار تومان بوده است.

وی استقبال خریداران را مناسب ارزیابی کرد و می گوید: با توجه به اینکه حراج دیروز خارج از چارچوب تعیین شده و به صورت فوق العاده بوده است، اما میزان استقبال مطلوب بود.

سلیمانی با بیان اینکه، بانک مرکزی قیمت پایه برای تمام سکه را همانند روز اول یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان و همچنین برای نیم سکه ۵۸۰ هزار تومان تعیین کرد که البته خریدار برای قیمت نهایی تا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت می کرد، اظهار داشت: نرخ سکه تمام بهار آزادی در حراج دیروز یک میلیون و ۲۸۸ هزار تومان و نیم بهار ۶۴۵ هزار تومان است.