اقتصادی : عبده تبریزی:فروش۳۵۰هزارسکه در یک روز،نتیجه کاهش سودبانکی است

اقتصادی : عبده تبریزی:فروش۳۵۰هزارسکه در یک روز،نتیجه کاهش سودبانکی است

عبده تبریزی:فروش۳۵۰هزارسکه در یک روز،نتیجه کاهش سودبانکی است

پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰

کد مطلب: ۵۶۷۰۵

 

 

Share/Save/Bookmark

 

پارسا: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد فقر در کشور ما در یک دهه اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

به گزارش پارسا، روزنامه آرمان به نقل از حسین عبده تبریزی از کارشناسان اقتصادی کشور نوشت:عمده دلیل این اتفاق به رویکرد نادرست دولت‌های نهم و دهم به اقتصاد بر می‌گردد که باعث شد اقتصاد کشور به لبه پرتگاه برود. ممنوعیت‌ها و سیاست‌های نادرست اتخاذ شده در دولت‌های نهم و دهم وضعیتی را به وجود آورد که باعث شد شکاف عمده‌ای میان درآمد و هزینه شهروندان ایجاد شود. این اتفاق به‌گونه‌ای علت و معلول تمایل به مهاجرت ایرانیان به کشور‌های دیگر برای کار و سرمایه‌گذاری است؛ اتفاقی که خود منجر می‌شود فقر در کشور عمیق شده و توسعه به تعویق بیفتد.

۲۰‌میلیارد دلار خروج سرمایه

وی گفت: در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین بازگرداندن سرمایه ایرانیانی که به هر دلیل از کشور مهاجرت کرده‌اند، شده است. نمی‌توان عنوان کرد در این زمینه موفقیتی حاصل نشده است، اما همچنان حجم بالایی از سرمایه ایرانیان در کشور‌های دیگر در گردش است و اعلام خطر‌دهنده آنکه تمایل به مهاجرت برای کار کردن و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور همچنان زیاد است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : چیزی از پلی اکریل باقی نمانده است

این تحلیلگر مسائل اقتصادی عنوان کرد: اطلاعاتی که دارم نشان می‌دهد ۱.۵میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند که این عدد ترسناکی است. خروج نیروهای کارشناسی و ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می‌زند و یکی از دلایل تهیدست شدن ایرانیان، مهاجرت نیروهای نخبه است.

عبده تبریزی با اشاره به اینکه درحال اماده پولی درایران نیست که امیدوار باشیم به رشد مثبت سرمایه‌گذاری منجر می‌شود، ادامه داد: علاوه براین آمارهایی هست که نشان می‌دهد از ۸۵ میلیارددلاردرآمد ارزی ایران ۴۵‌میلیارد برای واردات اختصاص یافته است و اگر ارزش قاچاق را نیز ۲۰‌میلیارد دلار فرض کنیم به نظر می‌رسد ۲۰‌میلیارد دلار خروج سرمایه داشته‌ایم. در چنین شرایطی معلوم است که اقتصاد ایران با رشدهای پست مواجه می‌شود و ایرانیان فقیر‌تر می‌شوند.

عبده تبریزی ادامه داد: یکی از دلایل کندشدن جریان گردش سرمایه وجود ۲/۵‌میلیون واحد مسکونی است که ارزش آنها به قیت بازار ۱۷۰ میلیارددلار است. کدام سیاست‌ها بود که راه رابرای سرمایه‌گذاری دراین بخش درشرایط کاهش قدرت خرید جامعه هموار می‌کرد. فسادی که در داستان میان سازندگان و نهادهای مدیریت شهری رخ می‌داد و سازندگان را مجبور می‌کردتراکم خریداری کنند را باید پیگیری کرد. برپایه کدام سیاست بود که خانه سازان خانه‌های ۱۵ سال ساخت را تخریب کردند تا به جای خانه سه طبقه خانه شش طبقه بسازند؟ چگونه است که سازمان مالیاتی نتوانست ازکسانی که سود‌های بزرگ از بخش مسکن بردند مالیات بگیرد. درشرایطی که ایران به هردلار ی که دربخش مسکن به خواب رفته است نیازدارد و نمی‌تواند ازآنها استفاده کند این طبیعی است که فقر در ایران گسترش یابد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: حسرتی برای نابغه‌ها؛ بهترین بازیکنانی که لیگ قهرمانان را نبرده‌اند

او در پاسخ به بحثی که یکی از جامعه شناسان مطرح کرد و گفت کاهش ارزش پول ملی در ایران موجب گسترش شمار فقیران شده است، گفت: با توجه به اینکه خروج سرمایه درایران روند فزاینده دارد اگر دلار را ارزان نگه داریم به سود ثروتمندان و به زیان تهیدستان عمل کرده‌ایم.

عبده تبریزی گفت: الان نظام بانکی ایران واقعا یک نقطه ضعف بنیادین است و می‌تواند امنیت ملی را با آسیب جدی مواجه کند. عبده تبریزی گفت:تاکنون سابقه نداشته است که دریک روز ۳۵۰‌هزار سکه دادو ستد شود و این نشان می‌دهد وقتی نرخ سود بانک‌ها با دستور کاهش یابند نقدینگی به بازارهای دیگر کوچ می‌کند. من تاکید می‌کنم ادامه سیاست‌های فعلی حاکم برسرنوشت کشور به توسعه فقر در ایران دامن خواهد زد. الان روزگار پنج دهک تهیدست جامعه بسیار غم انگیراست و باید برای جلوگیری از اینکه دهک‌های فقیر بیشتر شوند، فکر اساسی شود.

 

۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۱:۰۳:۴۰

این از همان افاضات شما در چند ماه گذشته است که مردم را نسبت به سپرده گذاری در بانکها مردد ساختید (۱۳۲۲۹۵)

 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : فروش اعتباری خودروسازان، رقیب بازار شد

عباس

Germany

۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۲:۱۳:۵۱

مرد ناحسابی تکلیف خودتو مشخص کن
بالاخره سود و بیارن پست یا ببرن بالا (۱۳۲۲۹۶)

 

سپرده گذار

۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۲:۳۳:۲۸

این آقایان به اصطلاح اقتصاد دان باتصمیمات اشتباه خود اقتصاد رابه این دورانداخته اند من خودم بارها درهمین سایت فریاد زدم بازی با سود بسیار خطرناک است ولی کو گوش شنوا حتی برای این آقایان دلیل آوردم که در دولت نهم و دهم به یکباره سودها را پست آوردند و دیدیم که چه شد حالا این دولت راه بدتر را رفته و نابسامانی وحشتناکی در بازار راه انداخته که صدای بانیان طرح کم کردن سود ازجمله همین آقا هم درآمده است (۱۳۲۲۹۸)

 

سپرده گذار بازنشسته

۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۲:۵۴:۲۵

آقای محترم همه سپرده گزاران ازشما ناراحت ودلخورند.همین شمابودید که ازپایین آمدن سودبانکی دفاع میکردید وباعث شدید اکثرمردم سرمایه خودراازبانک خارج کنند وبه راه دیگری بروندوشدچیزی که نمی بایست میشد.حالا دیدیدکه مردم ازشما به اصطلاح کارشناسان اقتصادی بهتر مشکلات را میدانستندولی گوش شنواِیی دربانک مرکزی نبود؟راه حل آنست که مجددا سودبانکی افزایش یابد تاسکه ها ودلارها بوسیله مردم فروخته شود وسرمایه ها به بانکها برگرددواوضاع اقتصادی به حال اول برگرددانشاالله. (۱۳۲۳۰۰)