اقتصادی : مسئولیت تبعیض در ارائه خدمات برعهده عرضه‌کننده است

اقتصادی : مسئولیت تبعیض در ارائه خدمات برعهده عرضه‌کننده است

واکنش سازمان پشتیبانی در مورد عدم‌ارائه خدمات امدادی به مالکان افغان

به گزارش پارسا ، به‌تازگی خبری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد به این شرح که مالک افغان یکی از خودروهای تولید داخل در اتوبان نواب تهران با مشکل مواجه شده و برای برطرف شدن ایراد خودرو، با شرکت امدادرسان خودروساز مربوطه تماس گرفته است. اپراتور شرکت امدادرسان نیز در پاسخ توضیح داده است که خودروی امداد در ازای دریافت ۳۰هزار تومان به‌عنوان هزینه ایاب‌وذهاب برای تعمیر خودرو به محل اعزام خواهد شد. مالک خودرو پس‌از پذیرفتن این شرط، شماره پلاک خودرو را اعلام می‌کند. پس از استعلام شماره، مشخص می‌شود مالک افغان است و اپراتور با اعلام تاسف می‌گوید این شرکت از ارائه خدمات به مالکان افغان معذور است.

خدمات پس‌از فروش خودرو

خدمات پس‌از فروش خودرو

دقیقا همین اتفاق در تماس دوم نیز تکرار می‌شود. حالا این سوال مطرح است، با توجه‌به اینکه تقریبا همه مشتریان خودروهای ایرانی در داخل کشور هستند و به نایابی بازار و متقاضی خارجی برای این گروه از خودروها وجود دارد، آیا تولیدکنندگان برای ارائه خدمات پس‌از فروش خودرو و امدادرسانی تنها نسبت‌به مالکان ایرانی مسئولیت دارند؟

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: برگزاری رزمایش ترافیکی و مانور خدمات سفر در زنجان > پارسا

براساس قانون مکتوب، پاسخ این پرسش منفی است. اما نحوه برخورد و مقابله با چنین اتفاقی، موضوعی است که در پیگیری‌های «دنیای خودرو» در این زمینه، مشخص شد.

در این رابطه معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان پشتیبانی مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه براساس قانون پشتیبانی از مصرف‌کنندگان خودرو و آیین‌نامه اجرایی این قانون در زمینه دریافت خدمات پس‌از فروش و امدادرسانی، هیچ تفاوتی میان مصرف‌کنندگان وجود ندارد، گفت: «در این آیین‌نامه درمورد نوع عملکرد عرضه‌کنندگان خودرو در مقابل مصرف‌کنندگان با هر جنسیت، قومیت یا ملیتی که باشند، هیچ تفاوتی وجود ندارد.» شهرام میرآخورلو با بیان اینکه در دوران تضمین و تعهد، شرایط کاملا مشخص است، اظهار کرد: «همچنین مباحث مرتبط با امدادرسانی در دوران تضمین روشن است. معمولا امدادرسانی در این دوران رایگان است و پس از این نیز ارائه خدمات و امدادرسانی با توجه‌به بسته‌هایی که برای مشتری و مصرف‌کننده تعریف شده است، ارائه می‌شود.»

وی در ادامه با توضیح این مطلب که در فرایند امدادرسانی هیچ کدام از عرضه‌کنندگان خودرو، نباید هزینه اضافی از مشتری گرفته شود، افزود: «چنین اقداماتی بی‌شک تخلف محسوب می‌شود و درصورتی که چنین تخلفاتی به سازمان پشتیبانی منعکس شود، قطعا با آن برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - چرا قطب نمای عربستان به سمت ایران چرخید؟

میرآخورلو در پاسخ به این سوال که اگر امدادرسان در زمینه مواجهه با مشتری و مصرف‌کننده اعمال سلیقه شخصی کند و با تصمیم و اختیار خود از مشتری هزینه اخذ کرده یا درزمینه امدادرسانی به‌درستی عمل نکند، با کدام بخش برخورد می‌شود، اعلام کرد: «در چنین شرایطی با خود شرکت عرضه‌کننده برخورد می‌شود. چون عملا این مسئولیت تضامنی به‌شمار می‌رود که برعهده شرکت است. به این ترتیب وقتی یک شرکت نسبت‌به ارائه خدمات با دستگاه بالاتر از خود قرارداد می‌بندد، نسبت به این قرارداد مسئولیت دارد.»

به گفته معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان پشتیبانی، در این شرایط وقتی شرکتی می‌خواهد نیروی انسانی جذب کند، باید آمادگی داشته باشد در هر شرایط اجتماعی، امنیتی و در مقابل هر گروه از مشتری، در کیفیت و نوع ارائه خدمات تغییری ایجاد نشود. به این دلیل که هر اتفاق و هر قصوری، حتی اگر از طرف شخص امدادرسان باشد، با مسئولیت شرکت عرضه‌کننده خودرو خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی پشتیبانی از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو درمورد خدمت‌رسانی در حوزه خدمات فروش و پس‌از فروش به مصرف‌کننده از سوی عرضه‌کننده است، گفت: «آنجا در تعریف مصرف‌کننده توضیح داده شده است که مشتری، هر شخصیت حقیقی و حقوقی است که نسبت‌به خرید خودرو اقدام کند و الزاما طبق تعاریفی که درمورد دوران تضمین و تعهد وجود دارد، رفتار عرضه‌کننده باید طبق بندهای قید‌شده در آیین‌نامه باشد.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پیش‌بینی آینده صنعت خودروی جهان در ۲۰۲۰ - پارسا | پایگاه خبری

شهرام میرآخورلو در پایان تاکید کرد: « در این آیین‌نامه اجرایی برای ارائه خدمات پس‌از فروش و امدادرسانی، هیچ قید و شرطی مطرح نشده است و عرضه‌کنندگان و امدادرسانان به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند در این زمینه سلیقه‌ای عمل کنند، بلکه موظف هستند به تمام اشخاص مالک خودرو به‌طور یکسان ارائه خدمت کنند و درصورت وقوع تخلف، شرکت عرضه‌کننده مسئول است و باید پاسخگو باشد.»