اقتصادی : همه منتظر آخرین راهبرد رئیس

اقتصادی : همه منتظر آخرین راهبرد رئیس

انتظارها از راهبرد چهارساله سرجیو مارشیونه، رئیس گروه خودروسازی فیات کرایسلر

این‌طور که پیداست از سرجیو مارشیونه رئیس گروه خودروسازی فیات کرایسلر انتظار می‌رود تا روز جمعه هنگام اعلام راهبردهای جدید کمپانی خود برنامه‌های جدیدی را برای خودروهای الکتریکی و هیبرید اعلام کند تا سرمایه‌گذاران از این اطمینان حاصل کنند که هفتمین خودروساز بزرگ جهان بدون نیاز به هرگونه ادغامی، خواهد توانست در برابر سایر خودروسازان حرفی برای گفتن داشته باشد.

به گزارش «پارسا»،این‌طور که پیداست از سرجیو مارشیونه رئیس گروه خودروسازی فیات کرایسلر انتظار می‌رود تا روز جمعه هنگام اعلام راهبردهای جدید کمپانی خود برنامه‌های جدیدی را برای خودروهای الکتریکی و هیبرید اعلام کند تا سرمایه‌گذاران از این اطمینان حاصل کنند که هفتمین خودروساز بزرگ جهان بدون نیاز به هرگونه ادغامی، خواهد توانست در برابر سایر خودروسازان حرفی برای گفتن داشته باشد. مدیر ۶۵ساله فیات‌کرایسلر روز جمعه برنامه این گروه خودروسازی را تا سال ۲۰۲۲ اعلام خواهد کرد.

راهبردی برای شروع دهه بعد
این آخرین مشارکت مارشیونه در آینده فیات‌کرایسلر خواهد بود و او بعد از ۱۴سال تلاش و نتیجه‌گیری که افزایش چشمگیر ارزش سهام این گروه را به دنبال داشته است، بازنشسته خواهد شد. پس‌از شکست در ادغام، مارشیونه اعلام کرد مدیریت هزینه‌های تولید خودروهای پاک امری الزامی است و حالا او باید به سرمایه‌گذاران این گروه نشان دهد که با وجود سخت‌ترشدن قوانین مربوط‌به آلایندگی‌ها، رقابت تنگاتنگ مدل‌های شاسی‌بلند و همچنین نگرانی‌های مربوط‌به کسی که قرار است جانشین او شود؛ این گروه همچنان به سودآوری خود ادامه خواهد داد.
مارشیونه مدت‌ها از پیوستن به کاروان الکتریکی‌سازی خودروها پرهیز می‌کرد و می‌گفت تنها در صورتی به الکتریکی‌سازی فکر خواهد کرد که فروش خودروهای مجهز به باتری با سودآوری همراه باشد. او حتی مشتریان را تشویق می‌کرد فیات ۵۰۰e، یعنی تنها مدل الکتریکی موجود در فیات‌کرایسلر را نخرند، زیرا هر خرید این ماشین ضرری مالی را برای شرکت او به‌دنبال داشت. اما موفقیت تسلا و نیاز به کنار آمدن با قوانین سخت‌گیرانه‌ تصویب شده در زمینه آلایندگی هوا، مارشیونه را مجبور به پذیرش چیزی کرد که خود آن را «دردناک‌ترین» هزینه می‌نامد.
عقب‌تر از رقبا
آندریا پاستورلی، مدیر مالی در موسسه سرمایه‌گذاری ۸a+ اینوستمنتی در این خصوص می‌گوید: «فیات‌کرایسلر در حیطه خودروهای الکتریکی و هیبرید بسیار عقب‌تر از رقبای خود است و آن‌ها برای پر کردن این شکاف باید تمام تلاش خود را برای متقاعدکردن سرمایه‌گذاران انجام دهند.» در سال‌های اخیر رقبای آلمانی مانند فولکس‌واگن، دایملر، ب‌ام‌و و رقبای آمریکایی مانند جنرال‌موتورز و فوردموتور میلیاردها دلار را صرف سودآورکردن تولید خودروهای پاک کرده‌اند. در نتیجه فیات‌کرایسلر هم نیازمند ارائه نقشه راهی مشخص است، درست مانند تصمیمی که ولوو درخصوص حذف پرفروش‌ترین مدل دیزل خود یعنی XC60 گرفته یا تلاش این شرکت برای عرضه یک مدل تمام‌الکتریکی که به زودی راهی بازار می‌شود و همچنین ارائه مدل هیبریدی هر مدل تولیدی تا سال ۲۰۱۹. یک منبع بانکی نزدیک به فیات‌کرایسلر در این خصوص اظهار کرده است: «این روزها بخش فناوری شرکت‌ها برنده یا بازنده بودن آن‌ها را تعیین می‌کند.» مارشیونه پیشتر گفته بود که نیمی از ناوگان کلی فیات‌کرایسلر تا سال ۲۰۲۲ دارای گزینه‌های الکتریکی خواهد بود، در حالی‌که برند لوکس مازراتی با ساختن مدل‌های الکتریکی از سال ۲۰۱۹ پیشتاز برندهای فیات‌کرایسلر در زمینه الکتریکی‌سازی می‌شود. اما برنامه‌های این برند نیز مبهم‌تر و ساده‌تر از اصلی‌ترین رقبا است و برخی از سرمایه‌گذاران نگران سرمایه‌ لازم برای انجام چنین کاری هستند و باتوجه‌به نیازهای گسترده فیات‌کرایسلر نمی‌دانند چه بخشی از هزینه‌های پرداختی آن‌ها صرف این امر خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی: فرهنگ جهاد و شهادت رمز پایداری ملت در بحران‌هاست - پارسا

فقدان اهداف بلندپروازانه
مارشیونه که مکس واربرتون، تحلیل‌گر موسسه برنستین او را «موهبتی الهی برای بخش خودرو» توصیف می‌کند، سابقه‌ای درخشان در بالابردن ارزش سهام سرمایه‌گذاران فیات‌کرایسلر دارد، اما در زمینه ارائه مجموعه برنامه‌هایی جاه‌طلبانه و تحول‌آفرین چندان موفق عمل نکرده است. سودآوری فیات‌کرایسلر در اروپا به تدریج روبه بهبود است، اما این گروه همچنان باید اقداماتی جدی را برای چین انجام دهد و برند آلفا رومئو نیز که در کنار جیپ و مازراتی کانون توجه راهبرد منتشر شده در سال ۲۰۱۴ بود، همچنان باید به سودآوری برسد. پیش‌بینی قبلی مارشیونه درخصوص عرضه هشت‌مدل جدید آلفا رومئو و فروش سالانه ۴۰۰هزار دستگاه خودرو تا سال ۲۰۱۸ درست از آب درنیامد و تاکنون تنها دو مدل از این تعداد به بازار عرضه شده‌ و و تمرکز فیات کرایسلر هم به دلایل مالی عوض شده است. اما سرمایه‌گذاران از عملکرد مارشیونه در آمریکای شمالی که سه‌چهارم از کل سودآوری این گروه خودروسازی را تامین می‌کند، بسیار راضی هستند.

اقدامات مدبرانه
فیات‌کرایسلر برخی از تسهیلات تولیدی خود را برای تولید مدل‌های شاسی‌بلند و وانت‌های پیکاپ تغییر داد و در ضمن سدان‌های غیرسودآور این شرکت را نیز از خط‌تولید خارج کرد. این اقدام باعث شد که اختلاف حاشیه سود این شرکت با رقبای آمریکایی برطرف شود و امسال انتظار می‌‌‌رود که بدهی‌های این گروه نیز به همین ترتیب به پایان برسد. مارشیونه اقدامات مشابهی را نیز در اروپا آغاز کرده و در ایتالیا کارخانه‌های موجود این گروه تمرکز خود را بر تولید محصولات آلفا رومئو، جیپ و مازراتی گذاشته‌اند، در حالی‌که مدل‌های کم‌فروش فیات از دور خارج شده‌اند یا کمتر تولید می‌شوند. این اقدام به افزایش سودآوری و جلوگیری از دوره‌های بیکاری کارکنان منجر می‌شود که خصوصا با قدرت ستاندن احزاب سیاسی پوپولیست در این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: شکست داعش و نگرانی اردوگاه صهیونیستی در منطقه - پارسا