اقتصادی : پارسا | راهکار محافظت از پوست در مقابل آفتاب

اقتصادی : پارسا | راهکار محافظت از پوست در مقابل آفتاب

به گزارش پارسا به نقل از “ایت دیس نات دت”، پرتوهای فرابنفش در دو دسته UVA و UVB با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، اما این موجب کاهش خطری نمی شود که برای سلامت ما ایجاد می کنند. مواد غذایی حاوی برخی مواد مغذی مانند ویتامین C و لیکوپن می توانند به محافظت از بدن در برابر پرتو فرابنفش مدد کنند که در ادامه فهرستی از آنها ارائه شده است.

انگور

پلی فنول های موجود در انگور به محافظت از بدن انسان در برابر پرتوهای مضر خورشید مدد می کنند. بنابر نتایج مطالعه ای که در نشریه Journal of Agricultural and Food Chemistry منتشر شد، پلی فنول های موجود در انگور ترکیبات مضر ناشی از قرار ستاندن در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید را مهار می کنند.

فلفل قرمز شیرین

مطالعه ای که در نشریه Photochemical and Photobiology منتشر شد، نشان داد که بتا کاروتن – یک رنگدانه گیاهی و پیش سازی برای ویتامین A – در برابر آفتاب سوختگی اثر محافظتی ایجاد می کند. فلفل های قرمز شیرین از بهترین منابع غذایی برای بتا کاروتن هستند و در هر ۱۰۰ گرم از این محصول ۴۲,۸۹۱ میکروگرم بتا کاروتن وجود دارد.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یکی دیگر از منابع خوب برای بتاکاروتن است. تنها یک فنجان سیب زمینی شیرین پخته حاوی ۳۰,۹۷۶ میکروگرم از این ماده مغذی است. برای پخت سیب زمینی شیرین می توانید از روغن زیتون استفاده کنید. چربی های غیر اشباع سالم موجود در این روغن به جذب بهتر ویتامین های محلول در چربی موجود در سیب زمینی شیرین، مانند ویتامین A، مدد می کند.

روغن زیتون

روغن زیتون نیز از فواید محافظتی طبیعی در برابر نور خورشید برخوردار است. مطالعه ای که در در سال ۲۰۰۹ در نشریه Molecules منتشر شد، نشان داد که این روغن حاوی اسکوالن است که این ترکیب از خواص آنتی اکسیدانی سود می برد و مانع از مرگ سلول های پوست در نتیجه استرس اکسیداتیو می شود. قرار ستاندن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند به شکل گیری استرس اکسیداتیو منجر شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به اظهارات نتانیاهو - پارسا

دانه های آفتابگردان

دانه های آفتابگردان منبع خوبی برای ویتامین E هستند که این ماده مغذی به محافظت از پوست مدد می کند. مطالعه ای که در نشریه Molecules منتشر شد، نشان داد که ویتامین E در برابر تومورهای ناشی از آسیب پرتو فرانبفش اثر محافظتی ایجاد می کند.

توت فرنگی

توت فرنگی را به روش های مختلف قابل مصرف است و این میوه مغذی می تواند در برابر آسیب خورشید از شما محافظت کند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در نشریه International Journal of Molecular Sciences منتشر شد، نشان داد که خواص آنتی اکسیدانی چشمگیر توت فرنگی و همچنین محتوای آنتوسیانین ها و ویتامین های این میوه اثری محافظتی بر سلول های پوست در برابر آسیب ناشی از UVA دارد.

آووکادو

آووکادو سرشار از ویتامین E است که یک ماده مغذی ضروری برای پیشگیری از آسیب ناشی از نور خورشید به پوست و هیدارته نگه داشتن بزرگترین اندام بدن انسان محسوب می شود.

ماهی سالمون

ماهی های سالمون که در حیات وحش شکار می شوند منبعی عالی برای اسیدهای چرب امگا-۳ هستند. این ماده مغذی توانایی خود برای تقویت ایمنی پوست در برابر نور خورشید را نشان داده است. پژوهشگران در دانشگاه منچستر طی یک مطالعه دریافتند که مصرف اسیدهای چرب امگا-۳ در سرکوب سیستم ایمنی ناشی از قرار ستاندن در معرض نور خورشید که توانایی بدن برای مقابله با سرطان پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، نقش دارد.

شکلات تلخ

مطالعه ای که در نشریه Journal of Cosmetic Dermatology منتشر شد، نشان داد که مصرف منظم شکلات تلخ که سرشار از فلاونول ها است اثر محافظتی قابل توجهی را در برابر پرتوهای فرانبفش ایجاد می کند. برای کسب بهترین نتایج بهتر است از شکلات های تلخ که حداقل ۷۰ درصد کاکائو دارند، استفاده شود.

انار

پرتوهای فرانبفش B به طور ویژه با برخی اختلالات پوستی، مانند سرطان ها و پیری زودرس پیوند خورده اند. بنابر نتایج مطالعه ای که در نشریه Experimental Dermatology منتشر شد، انار میوه ای سرشار از آنتوسیانین ها، تانن ها، و آنتی اکسیدان های ضد التهابی است که اثر مخرب آسیب ناشی از قرار ستاندن در معرض UVB را کاهش می دهد. انار نه تنها در برابر رادیکال های آزاد از شما محافظت می کند، بلکه منبع خوبی برای فیبر نیز است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : مدیرت درون‌گرا بهتر است یا برون‌گرا؟

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که این ماده مغذی اثر محافظتی خود در برابر اریتما یا قرمزی پوست ناشی از قرار ستاندن در معرض پرتو فرانبفش را نشان داده است. مطالعه ای که در نشریه The Journal of Nutrition منتشر شد، این نتایج را نشان داد. تنها پس از گذشت ۱۰ هفته، گروهی از شرکت کنندگان در این مطالعه که رب گوجه فرنگی مصرف می کردند کاهش ۴۰ درصدی اریتما نسبت به گروهی که گوجه فرنگی مصرف نمی کرد را نشان داد.

بادام

بادام سرشار از ویتامین E است که یک ماده مغذی برای مقابله با آسیب ناشی از قرار ستاندن در معرض نور خورشید محسوب می شود. ویتامین E نه تنها در برابر آسیب ناشی از پرتو فرانفش از شما محافظت می کند، بلکه به لطف خواص مرطوب کنندگی خود به نگه داشتن جوانی و شادابی طبیعی پوست نیز مدد می کند.

پوست

 

هندوانه

هندوانه یکی دیگر از بهترین منابع برای لیکوپن است. این میوه آبدار افزون بر لیکوپن منبع خوبی برای ویتامین C است که با محافظت در برابر آسیب ناشی از قرار ستاندن در معرض پرتوهای فرانبفش پیوند خورده است.

چای سبز

چای سبز به واسطه محتوای آنتی اکسیدان های قوی خود و فوایدی که برای سلامت بدن انسان ارائه می کند، شناخته شده است. نتایج یک آزمایش نشان داد که پلی فنول های موجود در چای سبز به نام EGCG اثرات محافظتی در برابر پرتوهای فرابنفش در موش ها ایجاد کرده است و دانشمندان بر این باورند که امکان کسب نتایجی مشابه در انسان ها نیز وجود دارد. مصرف چای سبز هم به تغذیه پوست مدد خواهد کرد و هم بدن را هیدراته نگه می دارد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : تهاتر بدهی ایرلاین‌ها فقط با شرکت آسمان

گواوا

گواوا سرشار از لیکوپن و ویتامین C است. هم به صورت موضعی و هم خوراکی، ویتامین C موجود در این میوه برای پوست مفید است و برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است به پیشگیری و درمان آسیب ناشی از قرار ستاندن در معرض پرتوهای فرابنفش مدد کند. همچنین، قرار ستاندن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند موجب کاهش محتوای ویتامین C در اپیدرم پوست شود، بر همین اساس اضافه مواد غذایی سرشار از این ماده مغذی به رژیم غذایی بهترین گزینه برای بهبود شرایط است.

هویج

هویج حاوی بتا کاروتن، لیکوپن و ویتامین C است. هر سه ماده مغذی نشان داده اند که در برابر آسیب های ناشی از قرار ستاندن در معرض نور خورشید، از جمله سرطان پوست، و پیری زودرس، از پوست محافظت می کنند.

توفو

نتایج یک مطالعه نشان داد که اضافه سویا که سرشار از ایزوفلاون است به رژیم غذایی زنان بهبود ضخامت پوست و تراکم کلاژن و فیبرهای الاستیک در آن را به همراه دارد و این اثرات ممکن است به محافظت در برابر پرتوهای فرانبفش خورشید نیز مدد کنند. طی بازه زمانی مطالعه، ۸۶٫۲ درصد از زنان اماده در مطالعه افزایش تراکم کلاژن در درمیس پوست را تجربه کردند.

گیلاس

مطالعه ای که در نشریه Oxidative Medicine and Cellular Longevity منتشر شد، نشان داد که هر ۱۰۰ گرم گیلاس دارای ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم از پلی فنول ها است. افزون بر این که پلی فنول های گیاهی محافظت در برابر سرطان ها، بیماری های قلبی، دیابت، پوکی استخوان، و بیماری های انحطاط عصبی را نشان داده اند، محتوای آنتی اکسیدانی گیلاس نیز محافظت در برابر پرتوهای فرانبفش را نشان داده است.

قهوه

مطالعه ای که در نشریه Oxidative Medicine and Cellular Longevity منتشر شد، نشان داد که یک فنجان قهوه حاوی حدود ۱۰۰ میلی گرم پلی فنول های محافظ در برابر پرتوهای فرابنفش است.