بین الملل: امیر قطر در آسیا چه می‌کند؟

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در حالی تور آسیایی خود را به کشورهای جنوب شرق آسیا آغاز کرده است که یک گروه بلند پایه از اعضای کابینه و تجار و فعالان اقتصادی این کشور وی را همراهی می کنند.

امیر قطر در نخستین سفر دوره ای خارجی خود پس از بحران اخیر در فوریه سال جاری میلادی به کشورهای ترکیه، آلمان، فرانسه و آمریکا سفر کرده بود.

رسانه های قطری مهمترین هدف تور آسیایی امیر این کشور را گفت وگو با مقام های عالی رتبه سه کشور مالزی، سنگاپور و اندونزی برای استحکام روابط دو جانبه و رایزنی های اقتصادی برای امضای تفاهم نامه های مشترک تجاری اعلام کرده اند.

طبق این گزارش قرار است در مالزی مسئولان دو کشور علاوه بر گفت وگو در مورد روابط دوجانبه ، در زمینه های اقتصادی از جمله انرژی و سرمایه گذاری رایزنی داشته باشند.

شیخ تمیم که به دعوت سلطان محمد پنجم پادشاه مالزی به این کشور سفر کرده ،در ۲۵ژوئن ۲۰۱۳ به عنوان هشتمین امیر قطر قدرت را به دست گرفت.

آخرین میزبانی مالزی از یک امیرقطری به ۱۸ سال پیش (۲۰۰۹) در جریان دیدار شیخ حمد خلیفه آل ثانی پدر شیخ تمیم از این کشور باز می گردد.

دیدار با سلطان محمد پنجم پادشاه و نجیب تون رزاق نخست وزیرمالزی از برنامه های دیدار دو روزه شیخ تمیم حمد آل ثانی از این کشور اعلام شده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی: مطالبات «بحق و صادقانه» مردم از حرکات تخریب گرانه ی یک گروه جداست/ «طبقات ضعیف» تحت فشار هستند و باید همه همت صرف حل مشکلات شود/ گله می‌کنند که هدایت چرا تذکر نمی دهد؛ مدام تذکر می‌دهم/ تذکرعلنی یک دهم اوقات تلخی های ما با مسئولان در جلسات غیرعمومی نیست

مالزی و قطر روابط مساعد و همکاری های مشترک اقتصادی و سیاسی دارند.

** روابط اقتصادی – تجاری

قطر با جمعیتی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمله کشورهای ثروتمندی محسوب می شود که ظرفیت های سرمایه گذاری زیادی در آن وجود دارد و شرکت های مالزیایی به دلیل عملکرد به ویژه از سال ۲۰۱۴، به بعد مورد اعتماد طرف های قطری قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری قطر ، دوحه وکوالالامپور روابط اقتصادی مشترکی بایکدیگر دارند که بر اساس آمار ارائه شده ارزش روابط اقتصادی دو جانبه تا پایان سال ۲۰۱۶ برابر با ۵۶۶ میلیون دلار برآورد شده است.
طبق این گزارش حجم این روابط اکنون به ۱٫۱ میلیارد دلار رسیده است.

آمار نشان می دهد که حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۰۶ حدود ۲۶۵ میلیون دلار بود که این میزان در سال ۲۰۱۵ با افزایش حدود سه برابری به ۸۴۳ میلیون دلار رسید تا این کشور کوچک باختر آسیا پس از امارات متحده عربی و عربستان سومین شریک بزرگ تجاری مالزی در منطقه محسوب شود.

صادرات مالزی به قطر شامل ماشین آلات ، فرآورده های چوب، لواز الکتریک و محصولات فلزی است. صادرات فرآورده های چوبی به ۲۱۸ کشورجهان به عنوان یکی از شاخص های اصلی برنامه توسعه این این کشور تا سال ۲۰۲۰ محسوب می شود.
واردات مالزی از قطر نیز عمدتا شامل نفت، مواد شیمیایی، محصولات آلومینیومی، ماشین آلات و تجهیزات نوری است.
این دو کشور همچنین یک صندوق سرمایه گذاری مشترک به ارزش دو میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۱ ایجاد کردند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - حرکت ایران و روسیه به سوی مشارکت راهبردی

براساس برخی گزارش های رسانه ای حدود پنج هزار مالزیایی در قطر زندگی می کنند که بیشتر آنها در شرکت خطوط هوایی قطر، صنعت آموزش و پتروشیمی این کشور فعالیت می کنند و برخی از مالزیایی ها نیز در بخش دولتی قطر از مناصب بالایی برخوردارند.
دوحه و کوالالامپور در برخی پروژه ها اقتصادی همکاری مشترک دارند که مهمترین آنها در پروژه های اقتصادی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر است.

– جام جهانی ۲۰۲۲

قطر که در مرحله آماده سازی وتدارک زیرساخت ها و امکانات لازم برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ میلادی است در گیر پروژه های متعدد ساخت و ساز از جمله یک شبکه ریلی، ساخت هشت استادیوم ورزشی و شهر ورزشی لوسیل است.
قطر در این مسیرنیاز به مواد اولیه برای پروژه های عمرانی خود ازجمله محصولات چوبی است که مالزی به عنوان یک کشور دارای منابع غنی جنگلی یکی از مهمترین منابع تامین کننده این نیاز می تواند باشد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره ، از شروع بحران روابط میان قطر و عربستان با ایجاد ائتلافی علیه این کشور به همراه امارات درماه ژوئن سال جاری میلادی، مالزی جایگزین عربستان برای تامین فولاد قطر شده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - خدعه آمریکا در یک توافق هسته‌ای چگونه بحران کره شمالی را رقم زد

احمد زاهد حمیدی معاون نخست وزیر مالزی که در فوریه سال جاری از قطر دیدار داشت ابراز امیدواری کرده بود که شرکت های مالزیایی بتوانند در پروژه های توسعه ای مرتبط با مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ مشارکت داشته باشند.
به گزارش چاینا نیوز در حال موجود ۱۵ شرکت مالزیایی در قطر در بخش زیرساخت ها و بخش های مهمان پذیری فعالیت دارند.

** روابط دیپلماتیک

دو کشور در سال ۱۹۷۴ از طریق سفارت قطر در اندونزی روابط دیپلماتیک برقرار کردند. سفارت قطر در کوالالامپور در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد.
شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر سابق قطر، در سال ۲۰۰۹ از مالزی بازدید کرد، وپس از آن پادشاه وقت مالزی در سال ۲۰۱۰ به قطر سفر کرد.

قطر و مالزی مواضع مشابهی در مورد برخی مسائل منطقه ، به ویژه در مورد منازعات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین اشغالی و بحران روهینگیا در میانمارداشته اند.

سفر امیر قطر به کوالالامپور چند ماه پس از سفر ملک سلمان پادشاه عربستان به مالزی در اواخر فوریه سال جاری میلادی صورت می گیرد. مالزی با هر دو کشورعربستان و قطر روابط مساعد دارد.

نخست وزیر مالزی پس از بروز بحران دیپلماتیک بین قطر و سه کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج پارس گفت: ‘ما دعا می کنیم که به لطفا خداوند متعال، همه تفاوت های بین برادران عرب ما حل و فصل شود.

۵۲۵۲