بین الملل: تحلیل عبدالباری عطوان|چرا حزب‌الله هدف ممنوعیت‌های آمریکا قرار دارد؟ – اخبار پارسا

بین الملل: تحلیل عبدالباری عطوان|چرا حزب‌الله هدف ممنوعیت‌های آمریکا قرار دارد؟ – اخبار پارسا

به گزارش پارسا، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» به اقدام آمریکا برای ممنوعیت دبیرکل حزب‌الله لبنان، و هم‌نوایی عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج‌پارس با آمریکا در این زمینه، نوشت: تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اعمال ممنوعیت‌هایی علیه «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله و معاون وی «شیخ نعیم قاسم» و همچنین اعضای مجلس شورای این حزب، غیرمنتظره نبوده است به ویژه پس از پیروزی سیاسی بزرگی، که حزب‌الله در انتخابات پارلمانی اخیر لبنان به دست آورد ولی مسئله دردناک‌تر برای ما این است که این تصمیم از طریق همکاری و هماهنگی با مرکز به اصطلاح «مبارزه با تروریسم» وابسته به حکومت‌های شش‌گانه شورای همکاری خلیج‌پارس و اعلام تعهد و آمادگی کامل آنها به اجرای فوری آن اتخاذ شده است.

این سومین بار است که دولت آمریکا ممنوعیت‌هایی علیه سید حسن نصرالله اعمال می‌کند؛ اولین بار در سال ۱۹۹۵ به بهانه تعطیلی فرایند(به  اصطلاح) صلح، دومین بار در سال ۲۰۱۲ به دلیل حضور حزب‌الله در جنگ سوریه و سومین بار همین دیروز به بهانه اتهام بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه بوده ولی این بار شیخ نعیم قاسم به فهرست افتخاری ممنوعیت‎های آمریکایی اضافه شده است.

بیشتر افرادی که در فهرست ممنوعیت‌ها درج شده‌اند از اعضای شاخه سیاسی حزب‌الله هستند و این به این معناست که آمریکا و همپیمان شش‌گانه‌اش در شورای همکاری خلیج‌پارس هیچ تفاوتی میان شاخه‌های سیاسی و نظامی حزب‌الله قائل نیستند و حزب‌الله را جنبشی تروریستی تلقی می‌کنند. «استفان منوچی» وزیر خزانه‌داری آمریکا، که این ممنوعیت‌ها را وضع کرده است،گفت: «همه کشورهای ما، یعنی آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج‌پارس، تمایز جعلی میان این دو شاخه را رد می‌کنند.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ۹ دی انقلاب سوم مردم ایران بود/در شرایط فتنه شیطان بر پیروان خود مسلط می‌شود

موضوع جالب این است که این تصمیم آمریکا دو روز پس از جشن انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، و شهادت بیش از ۶۰ تظاهرکننده غیرنظامی بی‌گناه به ضرب گلوله‌های تک‌تیراندازهای اسرائیلی در مرزهای نوار غزه، و نیز تشدید تنش میان ایران- حامی اصلی حزب‌الله- و آمریکا در نتیجه خروج طرف آمریکایی از توافق هسته‌ای، اتخاذ شد.

بر این باور نیستیم که سید حسن نصرالله به دلیل نگرانی از این ممنوعیت‌ها و تأثیر آن بر دارایی‌هایش در بانک‌های آمریکایی یا اروپایی، خواب به چشمانش نیاید؛ زیرا طبق اطلاعات موثقی که ما داریم، او هیچ حساب بانکی در بانک‌های لبنانی یا غیرلبنانی به نام خود ندارد و چیزی به نام کارت اعتباری یا دفترچه چک نمی‌شناسد و همان‌گونه که خود در مصاحبه با شبکه ماهواره‌ای «المیادین» گفت، حقوق دریافتی وی از حزب‌الله بیش از ۱۳۰۰ دلار نیست.

وی با کنایه به حاکمان سعودی و دیگر رژیم‌های مرتجع عرب حاشیه خلیج پارس که سفرهای  تفریحی پرهزینه و پر سر و صدایی در اروپا و دیگر کشورهای خوش آب و هوا دارند، افزود سید حسن نصرالله نه کشتی تفریحی لوکس و مجلل دارد و نه هواپیمای خصوصی. هم‌چنان‌که او تعطیلات تابستانه‌ای را در سواحل فرانسه و تعطیلات زمستانه‌اش را در جزایر مالدیو یا تفرجگاه‌های «سیشل» نمی‌گذراند بلکه او تعطیلاتش را در میان هوادارانش در ضاحیه جنوبی(جنوب بیروت) یا در کوه‌های مرتفع جنوب لبنان-کوه‌هایی که مشرف به اراضی فلسطین اشغالی است- سپری می‌کند تا هوای پاک استنشاق کند و منتظر روز بزرگ آزادی بماند که قطعا چنین روزی در راه است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: راهی که آمریکا برای تاثیرگذاری بر انتخابات در روسیه برگزید - اخبار پارسا

موضوعی، که ما را نگران می‌‌کند این است که مرکز به اصطلاح «مبارزه با پشتیبانی مالی تروریسم» وابسته به خلیج‌پارس و شش کشور عضو آن به اجرای این ممنوعیت‌ها متعهد شده‌اند؛ مسئله‌ای  که ده‌ها هزار نفر از برادران لبنانی را با دردسرهای بزرگی، به بهانه وابستگی‌شان به حزب‌الله یا داشتن ارتباط مالی و همبستگی با این جنبش، روبرو می‌کند. قانون در بیشتر این کشورها غایب و دستگاه قضایی عادلانه نیز در آنها در بیشتر مواقع از محال‌های هفت‌گانه است و دستور بازداشت و سپس اخراج در چند دقیقه صادر و در چند ساعت اجرایی می‌شود حتی اگر اتهام، خلاف رانندگی یا عبور از چراغ قرمز باشد.

سیدحسن نصرالله و دوستانش به این دلیل که اسرائیل را دو بار شکست دادند، هدف قرار گرفته می‌شوند؛ اولی زمانی‌که نیروهای اسرائیلی را در سال ۲۰۰۰ مجبور به عقب‌نشینی از خاک لبنان کردند و دومی زمانی‌ که مردانه در ماه جولای ۲۰۰۶ با تجاوز اسرائیل مقابله کردند. اگر حزب‌الله زیر پرچم آمریکا در سوریه مداخله می‌کرد میلیاردها دلار پول مانند باران بر سرش می‌بارید ولی این حزب تصمیم گرفت در سنگر مقاومت و شکست طرح‌های آمریکایی– اسرائیلی برای تجزیه سوریه، به مانند آن چه برای لیبی، یمن و عراق اتفاق افتاد، قرار بگیرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: خاطرات آخرین فرستاده موساد به ایران - اخبار پارسا

ما مطمئن هستیم که تأثیر این ممنوعیت‌ها بسیار محدود خواهد بود و وضع چنین ممنوعیت‌هایی نیز، در سایه فضای جنگی که اکنون آمریکا و اسرائیل و همپیمانان عرب سنتی و جدید آن بر طبل آن می‌کوبند، قابل پیش‌بینی بود. هیچ تردیدی در این خصوص نداریم که این ممنوعیت‌ها هرگز سید حسن نصرالله و دوستانش را نمی‌ترساند، و مبالغه نمی‌کنیم اگر بگوییم که ترس و وحشت اکنون در صفوف کسانی که این ممنوعیت‌ها را اعمال کرده اند، رو به فزونی است.

کسی که حرکت در مسیر مقاومت را انتخاب کرده و پسرش را تقدیم کرد تا شهید شود و خودش در هر لحظه منتظر شهادت است یک لحظه نیز در مقابل این ممنوعیت‌ها متوقف نمی‌شود و به اذن خداوند پیروز خواهد شد… باید منتظر ماند.

پارسا/