بین الملل: پیروزی غافلگیر کننده حامیان دولت ونزوئلا در انتخابات منطقه‌ای

بین الملل: پیروزی غافلگیر کننده حامیان دولت ونزوئلا در انتخابات منطقه‌ای

حامیان دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در انتخابات منطقه‌ای این کشور پیروز شده و توانستند اکثریت فرمانداری‌های مناطق را به خود اختصاص دهند.

پارسا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که نظرسنجی‌های قبل از این انتخابات نشان می‌دادند که مخالفان دولت ونزوئلا در آستانه کسب پیروزی بزرگی در این انتخابات هستند و نتیجه مذکور سبب شده که آنها اتهام تقلب در انتخابات را مطرح کنند.

تیبیسای لوسنا، رئیس کمیته انتخاباتی ونزوئلا گفت: در انتخابات منطقه‌ای این کشور حزب سوسیالیست حاکم ۱۷ فرمانداری از مجموع ۲۳ فرمانداری ایالات این کشور را به خود اختصاص داده در حالی که ائتلاف مخالف مشهور به وحدت دموکراتیک تنها پنج فرمانداری را به دست آورده و نتایج انتخابات در همه ایالات به جز یک ایالت غیرقابل بازگشت است.

نیکولاس مادورو ۵۴ ساله در یک سخنرانی بعد از اعلام این نتایج با خوشحالی و با اشاره به نام هوگو چاوز، رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا گفت: چاویسمو در خیابان‌های کشور زنده و پیروز است.

دقایقی پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، رهبران مخالفان دولت ونزوئلا اعلام خطر داده بودند کمیته انتخاباتی که حامی دولت است به دنبال اعلام نتایجی است که در تناقض آشکار با پیروزی “عظیم و مسلم” آنها خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: پیشرفت ایران فراتر از تصورم بود/ دوستان دانشجوی ایرانی‌ام را شیفته فرهنگ و طبیعت پاکستان کردم - پارسا

جرالدو بلید، رئیس ستاد انتخاباتی مخالفان به خبرنگاران گفت: ما سوءظن‌ها و تردیدهای جدی داریم. با وجود آنکه رهبران مخالفان دولت ونزوئلا جزئیاتی درباره اتهام تقلب یا مدارک و شواهد مربوط به آن را ارائه نکردند حامیان آنها از انزجار و سرخوردگی خود از بابت دستکاری فاحش آراء سخن گفتند.

در این انتخابات دولت ونزوئلا از یک شرکت جدید برای تجهیزات انتخاباتی استفاده کرد چراکه شریک قبلی این دولت یعنی شرکت اسمارت ماتیک مستقر در لندن بعد از انتخابات ماه ژوئیه دولت را متهم به دخل و تصرف در انتخابات کرد.

یک نظرسنجی قبل از انتخابات منطقه‌ای روز یکشنبه نشان داده بود که مخالفان دولت در این انتخابات ۴۴.۷ درصد آراء را کسب خواهند کرد در حالی که دولت تنها ۲۱.۱ درصد رای‌ها را کسب می‌کند.

این نتیجه پیش‌بینی شده نزدیک به میزان محبوبیت ۲۳ درصدی نیکولاس مادورو براساس نظرسنجی‌ها بوده است.

پنج فرمانداری که مخالفان بر آنها پیروز شدند شامل ایالت‌های مریدا، تاچیرا و ایالت نفت‌خیز زولیا هستند.

دولت ونزوئلا در ایالت مهم و پرجمعیت میراندا که شامل بخش‌هایی از کاراکاس می‌شود، توانست پیروز شود.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: شروع برگزاری دوره‌های آموزشی توانمندسازی عوامل اجرایی خدمات سفر در آذربایجان غربی

همچنین برادر کوچکتر هوگو چاوز به نام آرجنیس چاوز در ایالت باریناس که زادگاه خانوادگی آنها محسوب می‌شود، پیروز شد.

تا قبل از این انتخابات دولت ونزوئلا فرمانداری ۲۰ ایالت از مجموع ۲۳ ایالت این کشور را در دست داشت اما نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که مخالفان با توجه به خشم و نارضایتی مردمی از ناکارآمدی دولت ونزوئلا قرار است این نتیجه را کاملا برعکس کنند.

در نهایت مخالفان دولت تنها توانستند دو ایالت بیشتر را نسبت به وضعیت قبلی به دست آورند اما این بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها درخصوص ۱۸ الی ۱۹ ایالت به آنها است.

این نتیجه غافلگیر کننده دورنمای ناآرامی‌های بیشتر در ونزوئلا را مطرح کرده است.

اوایل سال جاری اعتراضات چهار ماهه مخالفان دولت در این کشور منجر به کشته شدن ۱۲۵ تن و هزاران مجروح و دستگیری شد.

همچنین بعید است که مخالفان به فرایند گفت‌وگویی که ماه گذشته میلادی از سوی دولت ونزوئلا به میزبانی جمهوری دومینیکن پیشنهاد شد بازگردند.

در انتخابات منطقه‌ای ونزوئلا دولت این کشور بدون محدودیت از منابع دولتی در پشتیبانی از تبلیغات کاندیداهایش استفاده کرده و شدیدا روی تبلیغ با اعتبار هوگو چاوز مانور داد و در عین حال از ونزوئلایی‌ها خواست تا به دلیل ناآرامی‌های این کشور “کاندیداهای خشونت” را رد کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: "بروکراسی شیطان"؛ موصل تحت حکومت داعش

مادورو گفته همه فرمانداران جدید از جمله پنج فرماندار متعلق به مخالفان باید به مجمع قانون اساسی این کشور که در ماه ژوئیه انتخاب شد، سوگند وفاداری یاد کنند اما مخالفان دولت این نهاد را به رسمیت نمی‌شناسند.

در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا مجموعا بیش از ۶۱ درصد رای دهندگان واجد شرایط شرکت کردند.

همچنین کمیته انتخابات این کشور مشکلات متعددی را برای مخالفان ایجاد کرد از جمله این اقدامات جا به جایی ۲۷۳ حوزه رای‌گیری به بهانه مسائل امنیتی بود که این حوزه‌ها را بسیار دور از مناطق حامی مخالفان قرار داد.

همچنین این نهاد در مواردی از به روز رسانی برگه‌های رای‌گیری و حذف اسامی سیاستمداران مخالف دولت که در انتخابات مقدماتی شکست خورده بودند خودداری کرد که این باعث سردرگمی رای‌دهندگان شد.

یکسری مشکلات فنی نیز از جمله قطعی برق رخ داد که البته این مساله در ماه‌های اخیر در کشور بحران زده ونزوئلا همیشگی بوده است.

مقام‌های ونزوئلا همچنین انتخابات منطقه‌ای این کشور را رای علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دانستند.

پارسا