تفریحی و گردشگری: اتمام سامان‌دهی محیطی خانه تاریخی اسدی در قزوین > پارسا


در راستای صیانت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، طرح مرمت و بازسازی دیوار پیرامون خانه تاریخی اسدی در قزوین به‌پایان رسید.

اتمام سامان‌دهی محیطی خانه تاریخی اسدی در قزوین

به‌گزارش پارسا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین، مرمت و سامان‌دهی دیوار پیرامون خانه تاریخی اسدی به‌دنبال تخریب بخش‌هایی از دیوار و مشکلاتی که برای عبور و مرور اهالی این محل ایجاد شده بود در دستور کار مرمتگران میراث‌فرهنگی استان قزوین قرار گرفت و در این طرح اقداماتی چون دوخت‌و‍‌دوز سردر و پی‌بندی، استحکام‌بخشی و بازسازی بخش‌های فرو‌ریخته دیوار ضلع شرقی به متراژ ۶۰ متر مربع و مرمت دیوارهای خانه‌های تاریخی خطیبی و زینعلی که در مجاورت این بنا قرار دارند مطابق با الگوهای اولیه و هزینه‌ای معادل ۱۵۰‌میلیون ریال از محل اعتبارات ملی میراث‌فرهنگی اجرا شد.»

به‌منظور استحکام‌بخشی این بنای تاریخی و پایداری آن، اقدامات اولیه حفاظتی و مرمتی در سال ۹۰ تحت نظارت کارشناسان میراث‌فرهنگی استان قزوین و با اعتبار تقریبی ۲۰۰‌میلیون ریال صورت گرفت ولی با توجه به آسیب‌های وارد شده به این اثر در سال‌های اخیر، عملیات مرمتی آن آغاز شد.

خانه تاریخی اسدی از بناهای تاریخی متعلق به دوره قاجار است که با شماره ۳۷۹۶ در ۱۲ شهریور ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنا متعلق به یکی از تجار بزرگ شهر قزوین، به نام حاج علی‌اصغر اسدی است. این خانه از دو حیاط مجزا با تناسبات مستطیل و نگینی تشکیل شده و ۵۰۲ متر مربع عرصه و ۶۵۰ متر مربع اعیانی دارد. هشتی ورودی آن مزین به رسمی بندی است. فضاهای خانه تناسبات معماری خانه های سنگی قزوین را دارا است.

از تزیینات بنا می‌توان به سردر ورودی، گچ‌بری در نمای داخلی و گچ‌بری رنگی دور قاب آیینه اتاق‌ها، اورسی‌های چوبی، رسمی‌بندی و آجرکاری‌های تزیینی در نما اشاره کرد.

 این خانه در خیابان مولوی محله آقامعصوم قرار دارد. سردر ورودی خانه اسدی دارای نمای آجری و تزیینات آجرکاری است که آن‌ را از خانه‌های مجاور متمایز می‌سازد.

 سه ردیف قوس هلالی در بالا و پست نما دیده می‌شود که ورودی اصلی در میان قوس مرکزی واقع است و در دو سوی ورودی پیر‌نشین‌ها قرار دارند. در قاب‌های قوسی شکل ردیف بالای نما، کتیبه‌ای آجری با نوشتار «بسم ا…الرحمن الرحیم» در میانه به چشم می‌خورد و در میانه دو قاب مجاور آن قابهای دایرهای‌شکل مرسوم قاجار (پنجره‌های کور) قرار گرفته است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: برنامه‌های خوبی برای ارکسترهای ملی ایران و سمفونیک تهران داریم