تفریحی و گردشگری: حنانۀ موسیقی ایران – پارسا

تفریحی و گردشگری: حنانۀ موسیقی ایران – پارسا

پارسا، مرتضی حنانه در یازدهم اسفند سال ۱۳۰۱ در خانواده‌ای که اکثر آن‌ها به شغل مهندسی‌ اشتغال داشتند متولد شد. جدش «صدیق الملک» از اعقاب سلسله چوپانیان به شمار می‌رفت. پدرش «محمد حنانه» ملقب به «مدیر»، مؤسس مدرسه ثروت(ایرانشهر و قریب گرگانی فعلی) بود. او که به استعداد فرزندش پی برده بود در موقع مناسب او را به هنرستان عالی موسیقی فرستاد.

در آن زمان هنرستان عالی موسیقی تحت ریاست «غلامحسین مین‌باشیان» دوازده استاد از پراگ استخدام کرده بود. استادش «اوربانتس» رهبر ارکستر سمفونیک هنرستان او را به شاگردی جهت آموختن «هورن» انتخاب کرد و طریقه نوشتن جملات موسیقی را جهت سازهای بادی به او آموخت.

شهریور ۱۳۲۰ جنگ جهانی دوم به ایران نیز کشیده شد. اساتید پراگی به ناچار ایران را ترک کردند. «علینقی وزیری» به سمت ریاست اداره کل موسیقی کشور برگزیده شد. نزاع بین طرفداران موسیقی ملی و طرفداران موسیقی علمی آغاز گشت. حنانه به جرگه طرفداران موسیقی علمی پیوست و با چند نفر از دوستانش به تقویت پرویز محمود(موسیقی‌دان و رئیس مؤسسین ارکستر سمفونیک تهران) پرداخت. در سال ۱۳۲۱ موفق به اخذ دیپلم هنرستان عالی موسیقی شد. سپس با همکاری دوستان و هدایت «پرویز محمود»، «ارکستر سمفونیک تهران» را تاسیس کردند.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: کتاب گل‌نبشته‌های باروی تخت‌جمشید منتشر شد > پارسا

«مرتضی حنانه» پس از «پرویز محمود» و «روبیک گریگوریان» در سال‌های ۱۳۳۱ و ۱۳۳۲ به هدایت ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد و در سال ۱۳۳۲ در جشن هزاره ابن سینا از طرف دولت ایتالیا به اخذ یک بورس تحصیلی در ایتالیا نائل شد و در سال ۱۳۳۳ به رُم مسافرت کرد و در مدت ۵ سال در «انستیتوی موسیقی مذهبی مقدس» واتیکان به تحصیل آهنگ‌سازی نزد «مایستر وکاردوچی» استاد کمپوزیسیون ‌پرداخت و پس از آن به مطالعات خود در موسیقی مذهبی ایتالیا ادامه داد.

پس از مراجعت به ایران در سال ۱۳۴۳ با همکاری رادیو ایران، ارکستر سمفونیک فارابی را پایه گذاری کرد. در جشن هنر اول شیراز اثر «کاکوتی، رقصی برای او» از خودش را با ارکستر مجلسی رادیو اجرا کرد و موفق به اخذ «گر اندمانسیون اسپشیال» شد. در جشن هنر دوم شیراز، «کاپریس برای پیانو و ارکستر سمفونیک» او به وسیله «فرهاد مشکات» رهبر و «لوست مارتروسیان» پیانیست اجرا شد. در سال ۱۹۶۵ از طرف رادیو ایران در «تریبون انترناسیونال دِ کمپوزیتور دو رادیو تلویزیون» در یونسکو پاریس شرکت کرد و در جلسه مخصوص به شرق «آریای شیطان» را که بواسطه «حسین سرشار» و «فاخره صبا» و گروه کُر با ارکستر فارابی اجرا شده بود به سمع حاضرین رساند که رادیو ایرلند و سوئیس پخش آن را عهده دار شدند. وی در حوزه آهنگ‌سازی فیلم کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت و قریب به ۵۰ موسیقی برای فیلم نوشت که اثر درخشان او برای فیلک «فرار از تله» موفق به اخذ جایزه بهترین موسیقی فیلم ایران شد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: بزودی یک سینما در اصفهان به اکران فیلم های سینمای کودک اختصاص می یابد

مرتضی حنانه را نمی‌توان تنها منحصر به آفرینش آثار موسیقایی دانست، وجهی که او را از دیگر هم‌قطارانش متمایز کرده، روحیه‌ پژوهش‌گری وی بود، چرا که ‌اندیشه‌ای در پس این تحقیقات وجود داشت؛ گویی که در موسیقی‌اش عیان است، یعنی دغدغه‌ی ایرانی سرفراز، نه از جنس روزگار پشمینه، بلکه از جنس زرباف، که همواره در اندیشه او تلألو داشت. وی از معدود موسیقی‌دانانی بود که علی‌رغم توجه به دانش موسیقی، غنای موسیقایی آثارش به خاطر اعتنا به دانش و فرهنگ، در سطح وسیع و غیراختصاصی‌اش بود.

مرتضی حنانه ۲۴ مهر ماه ۱۳۶۷ خورشیدی در گذشت و در امامزاده طاهر کرج بخاک سپرده شد.