تفریحی و گردشگری: سالن سینما یا جلسه مشاوره؟

تفریحی و گردشگری: سالن سینما یا جلسه مشاوره؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی پارسا، مثلا اینکه یک خبرنگار باید بداند که در درجه اول یک خبرنگار است و نه یک فعال حقوق بشر و نمی تواند به طور شخصی در یک پرونده هرچند جذاب هم دخالت کند، و یا یک بازیگر در یک پروژه سینمایی بازیگر است و نه کارگردان و حق ندارد نقش را به دلخواهش تغییر بدهد و بازی دیگران را کنترل و تصحیح کند. مشکل اصلی فیلم پوران درخشنده این است که بیشتر از آنکه یک فیلم باشد یک جلسه روان درمانی است.

موضوع فیلم با وجود اینکه نو و جدید نیست و بارها و بارها دیده ایم و شنیده ایم اما همچنان معضل جامعه در حال گذار ایران است و نیازمند چاره جویی و بررسی، به همین خاطر هم هنوز می شود درباره اش حرف ها زد.

خیانت و طلاق عاطفی بحران زندگی های امروز است. نه اینکه قبلا نبوده و قدیمی ترها ندیده اند و در آینده هم ریشه کن می شود نه، مشکل این جاست که در ایران امروز ورود رسانه های مجازی و اینترنت و موبایل هوشمند و … آمار این مخاطرات را به شدت بالا برده و اساسا نقد بسیاری از روان شناسان و جامعه شناسان به شبکه های مجازی هم از همین جا آب می خورد. جامعه ایران در لایه های زیرین در مبحث روابط خانوادگی دچار مشکلاتی است که نیاز به تحقیق و درمان دارد. اما این کار به صورت تخصصی برعهده سینما نیست و سینما باید نقش دیگری در حل این بحران ایفا کند.  

اما متاسفانه پوران درخشنده این نقش متفاوت را خوب ایفا نکرد و حرف جدیدی برای زدن در این حوزه نداشت. او یک زن است و به طبع برخی از مسائل را بهتر درک و دریافت می کند و طبیعی است که دغدغه مندانه به آنها بپردازد، اما برای ماندن در سینما، برای تاثیرگذاری در مردم باید یک حرف کهنه را در یک کاغذ کادوی جدید پیچید و به دست مردم داد.

نمایش مسائل و معضلات اجتماعی در فیلم همه شعارگونه است، سینما مدیوم قصه است و کافی است کمی خلاق باشی تا حرفت را مردم خوب خوب بفهمند بی آنکه فکر کنند داری نصیحتشان می کنی. پوران درخشنده برای ایده اش قصه ای نوشته که نه جدید است و نه خوب پرداخت شده و به خاطر همین شخصیت هایش باورپذیری در ذهن مخاطب ایجاد نمی کنند، در نهایت فیلم ارتباط سازنده و موثری با مخاطبش ایجاد نکرده است.  

مشکل دیگر سینمای ایران که دامن گیر فیلم درخشنده هم شده مسئله مدگرایی است! در هر برهه ای بازیگری مد می شود و به سر در هر سینمایی که نگاه می کنی تصویر او را می بینی، انگار قحط بازیگر آمده و کارگردان بیچاره چاره ای جز انتخاب همین یک بازیگر ندارد. بدتر از این مدگرایی هم این است که یک بازیگر در نقشی جا می افتد و دیگر تمام. بهنوش طباطبایی و فرهاد اصلانی را در همین نقش ها قبلا دیده ایم و چیز جدیدی برای دیدن نیست. بازی فرهاد اصلانی در «زندگی خصوصی» نمونه عالی بازی اش در این نقش بود که الحق و برخلاف بازی اش در این فیلم به دل می نشست.

بطور کلی «زیر سقف دودی» آنچنان که باید در ذهن مخاطب سینمای امروز جایی ندارد، برخلاف فیلم قبلی درخشنده «هیس دختران فریاد نمی زنند» که موضوع جذابی داشت و استقبال خوبی از آن شد، فیلم جدیدش دلنشین از آب درنیامد./

مینا میرباقری

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: سالنامه موسیقی ۱۳۹۷ منتشر می شود