جوانکده : نقش مداخلات بهنگام در کاهش عوارض کودک آزاری غیرقابل انکار است

جوانکده : نقش مداخلات بهنگام در کاهش عوارض کودک آزاری غیرقابل انکار است

نقش مداخلات بهنگام در کاهش عوارض کودک آزاری غیرقابل انکار استسید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون پارسا؛ اظهار کرد: مداخلات بهنگام در معضل کودک آزاری و کاهش عوارض آن، نقش مهمی را در ایجاد حساسیت برای کنترل این معضل در جامعه امروز ایفا می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد:شهروندان در صورت مشاهده هرگونه کودک آزاری می‌توانند با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس بگیرند و در پی آن تیم سیار و مددکاران اجتماعی برای مداخله و پیشگیری از خطراتی که کودک را مورد تهدید قرار می‌دهند، به صورت حضوری به محل مورد نظر مراجعه خواهند کرد.

رئیس انجمن مددکاری ایران خاطرنشان کرد: مددکاران اجتماعی پس از بررسی شرایط کودک و در صورت امکان نگهداری کودک در خانه، آموزش های لازم را به والدین و سرپرست کودک می‌دهند و در صورت عدم تایید شرایط مناسب منزل، وی را به مراکز سازمان بهزیستی منتقل می‌کنند.

موسوی چلک با اشاره به حساسیت بالای موضوع کودک آزاری یادآور شد: تلاش تیم مددکاری بر آن است تا کودک را در صورت بهبود وضعیت خانه و رفتار سرپرست کودک، از خانه خارج نکنند و او را مورد پشتیبانی‌های جانبی قرار دهند و در صورتی که رفتار سرپرست کودک غیر موثر باشد، با توجه به حکم دادگاه او را به مراکز سازمان بهزیستی منتقل می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : دوست ندارم ایران و کرواسی همگروه شوند/ حسرت حضور در فینال آسیا را خوردم/ با مسلمان مشکلی ندارم - پارسا | پایگاه خبری

وی تاکید کرد: تصویب نهایی لایحه پشتیبانی از حقوق کودکان در اواخر سال ۱۳۸۷ در جلسه مسئولان عالی قضایی به تصویب رسید و به دولت ارائه شد و در حال اماده نیز هنوز در مجلس باقی مانده است، در پیشگیری و مداخله به هنگام در موارد کودک آزاری نقش مهمی دارد.

ضرورت تصویب لایحه پشتیبانی از حقوق کودکان

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران اضافه کرد: معضل کودک آزاری از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است و اینکه چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی هنوز به صورت جدی به آن نمی پردازند، عجیب است.

موسوی چلک در ادامه تصریح کرد: تصویب لایحه پشتیبانی از حقوق کودکان کمک می‌کند تا پشتیبانی اجتماعی و قضایی از کودکان در معرض آسیب و همچنین هماهنگی‌های بین بخشی فعلی میان دستگاه‌ها افزایش پیدا کند.

وی تاکید کرد تنها اگر ۳۰ درصد بندهای لایحه پشتیبانی از حقوق کودکان که در حال اماده در مجلس بلاتکلیف است، به تصویب برسد و اجرایی شود، ایران به یکی از کشورهای پیشرو در مسئله تحقق پشتیبانی از حقوق کودکان تبدیل خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   جوانکده : از تاکید بر نگه داشتن امنیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا مرور وظایف دستگاه قضا در مبارزه با قاچاق کالا

پارسا/