حسینیه پارسا: خدا انسان را فقیر آفریده است + فیلم

حسینیه پارسا: خدا انسان را فقیر آفریده است + فیلم

به گزارش خبرنگار  حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی پارسا؛ تمامی نعمت های الهی، همان گونه که قرآن کریم برایمان روشن کرده است، آفریده شده اند که برای رسیدن به سرمنزل مقصود و جلب رضایت الهی تلاش کنند. «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ   جن و انس را نیافریدم جز براى آنکه مرا بپرستند»

به راستی که رود ها در حرکتند، طوفان ها در جنبشند،کوه ها و درختان استوار ایستاده اند، گیاهان و جانوران رشد می کنند، فصول مختلف می آیند و می روند که جهان همان طوری شود که جهان دار می خواهد.

 

خدا انسان را فقر آفریده است

 

این حرکت ها و تغییرات چگونه و بر اساس چه منطقی صورت می گیرد؟

حجت الاسلام و المسلمین علی سرلک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، مدرس حوزه و کارشناس مذهبی در گفتگو با پارسا در این باره گفت: خدا در آیه ۱۵ سوره فاطر می گوید که انسان را فقیر آفریده است. «یَا أَیُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ     اى مردم شما به خدا نیازمندید و خداست که بى ‏نیاز ستوده است.» نیاز ها درون ما انواع و اقسامش وجود دارد. از جمله نیاز های مادی، معنوی، کوتاه مدت، بلند مدت، نیاز های ابدی، درد جاودانگی، میل به بیکرانگی، نیایش به ماندن، نیایش به زیبایی و غیره. این ها انواع نیاز هایی هستند که درون ما وجود دارد. در هرم مازلو هم بخشی از نیاز ها بیان شده است. برای اینکه نیاز ها برآورده شود با وجود محدودیت ها باید چه کرد؟

پیشنهاد ویژه :   حسینیه پارسا: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کجا برگزار شود؟

وی افزود: انسان همان گونه که قرآن کریم می فرماید محدود آفریده شده است و ضعیف. «خُلِقَ الْإِنْسانُ ضَعِیفاً       انسان، ضعیف آفریده شده» با این ضعف باید چه کرد؟ راه گریز و راه نجات چیست؟ در این مبارزه بی امان و نفس گیر باید چه کرد؟ این که امیر المومنین (ع) در دعای کمیل می فرمایند صلاح ما دعاست. به چه معناست؟ صلاح دعا، به این معناست که انسان آن  تمایلات فراوانش را که از عهده تأمینش بر نمی آید، به اسباب و صلاح برنده ی دعا بسپارد.

 

خدا انسان را فقر آفریده است

 

این کارشناس مذهبی در خصوص ویژگی های دعا ادامه داد: این دستان به آسمان خدا بلند شده است که هدفی را محقق کند. دعا، پلی است از همه فقر ها به همه بی نیازی ها برسند. پلی است از همه ملک با همه محدودیتش، به همه ملکوت با همه ی نامحدودیتش. دعا، سرمایه بزرگ حرکت است. دعا سرمایه بزرگ حرکت است و امکان تعالی روح است.

سرلک در پایان اضافه کرد: خلاصه این شت شیرین پر گهر، این دریای پر طوفان را باید جرئه نوشی کرد و از آن بهره برد. عالم در سرایش بندگی است. این عالم جملگی در حرکت است که به هدفش برسد. می خواهد دوباره به روزگار وصل خویش برود و به سر منزل مقصودشان برسد. همان گونه که مولوی می گوید،

پیشنهاد ویژه :   حسینیه پارسا: گلچین مداحی فاطمیه اول

هر کسی کو دور ماند از اصل خویش             باز جوید روزگار وصل خویش

 

 

 

 

پارسا/

چرا عالم در حرکت است و دعا کردن برای چیست؟