دفاعی ، امنیتی: دستگاه های کشور زیر بازوهای تجار را بگیرند/بار اقتصادی کشور سنگین است

دفاعی ، امنیتی: دستگاه های کشور زیر بازوهای تجار را بگیرند/بار اقتصادی کشور سنگین است

به گزارش حوزه پارلمانی پارسا به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ضیافت شام که به میزبانی سفارت ایران در کلمبو برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه شعبان، گفت: امیدوارم که خدا در این ماه برای خود را بر ملت ایران نازل کند و شرایط را برای بهبود زندگی مردم فراهم کند.

وی با بیان اینکه ایران درگذشته همیشه روابط نسبتا خوبی با سریلانکا داشته است، افزود: دو کشور در مجامع بین المللی پارلمانی رایزنی‌ها و همکاری های مشترکی داشته اند، البته گاهی فراز و فرودهایی در این روابط وجود داشته اما همیشه روابط برقرار بوده است.

*بار اقتصادی کشور سنگین است

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون در برخی زمینه‌های اقتصادی مسائلی با کشور سریلانکا وجود دارد که باید حل شود،البته زمینه‌های رفع این مسائل فراهم است.

لاریجانی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه بر این موضوع که سفارتخانه های ایران باید ذهنیت فعال و پویایی در مسائل اقتصادی کشور داشته باشند تاکید شده است، ادامه داد:در حال اماده بار اقتصادی کشور سنگین است، لذا وزارت خارجه که بیشتر سبقه سیاسی داشته باید رویکرد و برنامه ریزی های آن به گونه ای دقیق تر در حوزه اقتصادی قرار گیرد و ذهن افراد در وزارتخانه بر روی این موضوع متمرکز شود.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: مواضع ترامپ آدرس مصنوعی دادن و جنجال آفرینی است/ جامعه جهانی از نگاه و نوع رویکرد ترامپ در قبال مسائل منطقه‌ای و جهانی استقبال نمی‌کند

وی یادآور شد: درست است که تجار باید کار تجاری خود را انجام دهند، اما برخی دستگاههای کشور باید زیر بازوهای آنها را بگیرند، تا زمینه حضور در اقتصاد جهانی فراهم شود.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه باید در زمینه صادرات محصولات و بخش فنی مهندسی فعال شویم، افزود: بسترهای صادرات باید فراهم و فعال و انگیزه آن ایجاد شود در این راستا نقش وزارتخانه‌ها نیز مهم است.

*تعرفه واردات برخی محصولات اضافه شده تا پشتیبان صادرات شود

وی اشاره به اینکه اگر صادرات کشور جهش پیدا نکند وضعیت اقتصادی روتین می‌شود، ادامه داد: در بودجه سال جاری برای پشتیبانی از صادرات بخشی را به عنوان مشوق‌های صادراتی طراحی کردیم، البته این پشتیبانی به درآمد نفتی و مالیاتی ارتباط ندارد،  تعرفه واردات برخی محصولات اضافه شده تا پشتیبان صادرات شود.

لاریجانی با بیان اینکه این مشوق صادراتی برای پشتیبانی از حضور تجار در نمایشگاه ها و تبلیغات محصولات آنها است، اظهار داشت:این مشوق جدا از یارانه ای است که برای صادرات در نظر گرفته می شود، لذا فعالیت در این زمینه باید روشن تر و متمایزتر از گذشته شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: دریافت ۱,۷۱۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار از آمریکا بابت قراردادهای نظامی پیش از انقلاب - پارسا

وی ادامه داد: در سفارتخانه ها باید روی بحث صادرات تمرکز شده و روی این موضوع جهت گیری های لازم انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با مجموع شرایطی که در گذشته درحوزه اقتصادی داشته ایم و چالش هایی که در این حوزه با آن مواجه بودیم در حال اماده مسیر روشن‌تر شده است، تصریح کرد: شرایط برای قرارگرفتن اقتصاد در ریل صحیح فراهم شده است، که امیدوارم در آینده با تدابیر مقام معظم هدایت که راهگشای کشور است، شرایط اقتصادی بهبود یابد.

انتهای پیام/