دفاعی ، امنیتی: دولت سخنگوی اقتصادی برگزیند/ باید یک پیام برای کنش گران اقتصادی منتشر شود

دفاعی ، امنیتی: دولت سخنگوی اقتصادی برگزیند/ باید یک پیام برای کنش گران اقتصادی منتشر شود

به گزارش حوزه پارلمان پارسا به نقل از خانه ملت، سیده فاطمه حسینی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۹ فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با تبریک حلول ماه مبارک شعبان که با روز ارتش متقارن شده است، گفت: با توجه به تداوم التهابات ارزی در هفته‌های اخیر علیرغم آنکه در نطق بهمن‌ماه سال گذشته نیز به آن پرداخته‌ام، ارز از منابع کمیاب کشور محسوب می‌شود که مدیریت عرضه و تقاضای آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با گرامیداشت یاد شهید صیاد شیرازی افزود: در مدیریت عرضه انتظار می‌رفت همان‌گونه که پیش از این نیز اشاره شد ارز ناشی از صادرات غیرنفتی علی‌الخصوص آنکه بخش عمده آن متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی است به شکل شفاف به بازار ارز در راستای پاسخ به تقاضای مدیریت شده هدایت می‌شد.

بانک مرکزی با شکل دادن بازار متشکل ارزی باید در حذف رانت‌های ارزی گام برمی‌داشت

حسینی افزود: بانک مرکزی با شکل دادن بازار متشکل ارزی باید در حذف رانت‌های ارزی گام برمی‌داشت در مدیریت تقاضای ارزی در التهابات اخیر شاهد خطا در تصمیم‌گیری‌ها بودیم. دولت به‌طور روشن تکلیف تقاضای ارز دانشجویی و دانشجویان و جوانان شاغل به تحصیل در خارج از کشور را باید روشن کند، همچنین باید سایر نیازهای خرد ارزی مانند نیاز به ارز مسافران و بیماران تعیین تکلیف شود.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: پربازدیدترین خبرهای پارس در ۹ اسفندماه

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در التهابات اخیر ارزی شاهد روزافزون شدن تقاضای تبدیل دارایی و سرمایه ریالی به ارز بودیم که عمده التهابات اخیر را اگر بی‌اعتمادی کنش گران بازار ارز اعم از بنگاه‌های اقتصادی و خانوارها به سیاست‌گذاران بدانیم می‌بایست در سطح ملی عزمی راسخ در جلب اعتماد عمومی و ترمیم آن داشته باشیم.

دولت و مراجع اقتصادی چندگانه آن تأثیر به سزایی در انتشار پیام ثبات و آرامش دارند

حسینی گفت: دولت و مراجع اقتصادی چندگانه آن تأثیر به سزایی در انتشار پیام ثبات و آرامش دارند و پیشنهاد می‌کنم دولت یک سخنگوی اقتصادی برگزیند تا همواره از دولت یک پیام برای کنش گران اقتصادی و جامعه منتشر شود چراکه در کاهش التهابات این موضوع نقش دارد.

وی در خصوص مشارکت اقتصادی زنان گفت: گزارش‌های اخیر اقتصادی بیانگر این است که زنان تحصیل‌کرده ایرانی سرمایه‌ای بالقوه برای رشد بلندمدت و پایدار محسوب می‌شوند، برای آنکه فرصت‌های شغلی زنان گسترش یابد و درنهایت به افزایش تولید ناخالص داخلی منجر شود باید موانع حقوقی و اجتماعی برداشته شود همچنین شکاف دستمزد به مردان و زنان مورد رسیدگی قرار بگیرد. نکته دیگر اینکه تخصیص یارانه به زنان کم‌درآمد موردتوجه قرار بگیرد.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: روحانی درگذشت مادر شهیدان محمدی را تسلیت گفت

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به‌طورکلی کاهش هزینه‌های زنان برای حضور در بازار کار می‌تواند در طولانی مدت به رشد منتهی شود همان‌طور که مطرح شد بسیاری از زنان به دلیل مشکلات شخصی و خانوادگی به دنبال یافتن کار نیستند یا به دلیل نیافتن کار مناسب ناامید شده‌اند و از گروه متقاضیان بازار کار خارج شده‌اند.

حسینی تصریح کرد: با وجود تلاش‌هایی که برای تحصیل زنان در سطح کشور صورت گرفته همچنان موانع متعددی بر سر راه مشارکت اقتصادی زنان وجود دارد ازاین‌رو به نظر می‌رسد با توجه به اینکه دستیابی رشد اقتصادی ۸ درصد و بهره‌وری ۲٫۸ درصد که در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده، بنابراین باید اقدامات ویژه برای پشتیبانی از اشتغال زنان فارغ‌التحصیل دانشگاهی انجام شود.

وی گفت: در صورتی که شکاف حقوق و دستمزد بین زنان کمتر شود شاهد توسعه اقتصادی خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود درآمد متوسط زنان در بخش‌های رسمی و غیررسمی افزایش یابد.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر این برنامه نگهداری از کودک باعث رشد اقتصادی و درآمد دولت و افزایش GDP می‌شود و در طولانی مدت ۲ درصد GDP را با افزایش روبه‌رو می‌کند؛ بنابراین باید به مشکلات رسیدگی شود.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: پرستش را باید از بسیجیان جان بر کف آموخت

پارسا/