دفاعی ، امنیتی: سیاست‌گذاری‌های مصنوعی مسئولان جریان دانشجویی را به عمله تبدیل می‌کند/ ۱۶ آذر باید زمان پاسخگویی مسئولان باشد

دفاعی ، امنیتی: سیاست‌گذاری‌های مصنوعی مسئولان جریان دانشجویی را به عمله تبدیل می‌کند/ ۱۶ آذر باید زمان پاسخگویی مسئولان باشد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پارسا، محمدجواد معتمدی‌نژاد دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی  در میزگرد « ۱۶ آذر و دغدغه‌های جنبش دانشجویی» که با حضور مسئولان اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی کشور در پارسا، برگزار شد، گفت: در مراسم روز دانشجو خوی استکباری در شخص آقای روحانی تجلی پیدا کرد. وی در یک سخنرانی کاملاً‌ تشریفاتی با عده‌ای از دانشجویان صحبت کرد و سخنان خود را گفت و هیچ پاسخگویی را از وی ندیدیم.

وی ادامه داد: پاسخگوی مدنظر ما صرفاً یک پاسخگویی تشریفاتی نیست. مسئولان جمهوری اسلامی مسئولانی هستند با اختیارات زیاد و در عین حال پاسخگویی بسیار کم. یعنی اصلاً پاسخ‌گو نیستند، حتی در این نشست‌های خبری و جلساتی هم که با سایرین می‌گذارند، آن‌گونه که باید پاسخ‌گو نیستند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: مسئول یعنی کسی که مورد سؤال واقع می‌شود، مسئول باید خودش را در معرض سؤال عموم مردم و دانشجویان قرار دهد نه اینکه صرفاً یک مراسم تشریفاتی برگزار کنند و یک عده بیایند حرف بزنند و آن هم حرف خودش را بزند.

وی گفت: متأسفانه مسئولان سایر قوا نیز در این رابطه آن‌گونه که باید پاسخ‌گو نیستند. وقتی که مسئولان خود را در معرض نقد قرار ندهند، دخالت مردم در حکومت هم ضعیف‌تر می‌شود و وقتی به اینجا برسیم صرفاً از حکومت اسلامی یک پوسته‌ای بیشتر نخواهیم داشت. این پاسخگویی‌ها باید به درستی صورت گیرد و ۱۶ آذر باید زمان پاسخگویی مسئولان باشد.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: جنبش دانشجویی در ایران در عین رخوت و بی تفاوتی، در حال اماده یکی از جریانات موثر در کشور است. نحوه مواجهه مسئولان ما اعم از شخص رئیس‌جمهور و سایرین با این جریان مؤثر چگونه است؟ چقدر از نظرات آنها استفاده می‌کنند و چقدر به جنبش دانشجویی بها می‌دهند که باید گفت تقریباً هیچ و فقط در مواردی که می‌خواهند از جنبش دانشجویی استفاده ابزاری کنند، جنبش دانشجویی برایشان مهم می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: حکایت نویسنده‌ای که از «دهلیز انتظار» گمگشتگی مهتاب را دید

معتمدی‌نژاد افزود: ما برخورد گازانبری آقای روحانی را در سال ۹۴ فراموش نمی‌کنیم. آقای رئیس‌جمهور که روز گذشته مطالبی را که برایش از قبل نوشته می‌شد را می‌خواند، سال ۹۴ کجا بود؟ آن سالی که با تشکل‌های مختلف آن برخورد نامناسب صورت گرفت و ۴۰ دانشجو دستگیر شدند؟

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: ما بی‌توجهی دولت به جنبش دانشجویی را فراموش نمی‌کنیم. همین امروز چندین از دانشجویان دانشگاه نفت به خاطر یک مطالبه قانونی دچار مشکلاتی شدند. ولی رئیس‌جمهور در شعار می‌گوید فضای آزاد در دانشگاه‌ها برای ما مهم است.

وی گفت: متاسفانه جنبش دانشجویی امروز جمع‌بندی درستی از معضلات و مشکلات کشور و نظام ندارد و تبع آن نمی‌تواند مواجه درستی با مسائل داشته باشد.

معتمدی‌نژاد تاکید کرد: با نگاه به عملکرد تشکل‌های دانشجویی می‌بینیم یکسری از کارهای پراکنده انجام می‌دهند که یک نقطه را هدف قرار نگرفته یا هدف قرار نمی دهند و سیاست‌گذاری مسئولان از دلایلی است که روی این مسئله تاثیر گذاشته است.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: سیاست‌گذاری‌های مصنوعی در کف دانشگاه، جنبش دانشجویی را به بی‌راهه می‌برد، این نوع سیاست‌گذاری‌ها جریان دانشجویی را به یک عمله تبدیل می‌کند.

معتمدی تصریح کرد: یکی از آفت‌های اصلی جنبش دانشجویی، تبدیل شدن جنبش دانشجویی به سکوی پرتاب است، این شرایط باعث می‌شود که دیگر یک دانشجوی مبارز اسلامی تربیت نشود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : در نخستین روز ثبت‌نام شورای شهر تهران، ری و تجریش در فرمانداری چه گذشت؟

وی گفت: در این شرایط است که دانشجویی باید حرف آز آرمان‌ها بزند، به وضع موجود قانع می‌شود، در این شرایط است که دانشجوی ما با کت و شلوار می‌آید و حرف‌های خوب  می‌زند، حرف‌هایی که حاکمیت خوشش بیاید.

این فعال دانشجویی ادامه داد: در این شرایط حرف‌ها و مطالبه های اصیل و برآمده از دل انقلاب و مردم زده نمی شود. در این صورت است که جنبش دانشجویی که باید یک جنبش چابک، پویا و تاثیرگذار باشد، به یک جریان پیرو پاتال، چاق و به دردنخور تبدیل خواهد شد.

وی یادآور شد: جنبش دانشجویی باید در مقام جهت‌دهی به حاکمیت باشد نه یک توجیه‌گر وضع فعلی حاکمیت، نه اینکه البته فقط نکات منفی را بیان کند، جنبش دانشجویی باید هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف را ببیند. در این زمان است که جنبش دانشجویی می‌تواند به جامعه و نظام کمک کند.

* رئیس‌جمهور در دیدار با دانشجویان ثابت کرد طاقت شنیدن نقد را ندارد

محمد صادق طاهری عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه این نشست گفت: متأسفانه روالی در جمهوری اسلامی حاکم شده که مسئولان خودشان را جدا از مردم می‌بینند یا فرضاً خودشان را بالاتر از مردم می‌دانند. 

وی افزود: در جلسه اخیر رئیس‌جمهور با دانشجویان حتی ثابت شد که طاقت شنیدن صدای نقد را هم ندارند. متأسفانه دولتی که از آزادی دم می‌زد، خودش بزرگ‌ترین عامل برای نشنیدن صدای دانشجویان است.

طاهری گفت: ما معتقدیم کسی که در کشور انتقادپذیر نیست، خائن است. زیرا انتقاد باعث رشد و پیشرفت کشور می‌شود و کسی که انتقادپذیر نباشد، مخالف رشد و پیشرفت کشور است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: راهیان نور - دهکده‌های مقاومت در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود

وی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور در جلسه اخیر ثابت کرد که تا چه حد مخالف انتقاد است. یک عده از حامیان خود را آورده‌اند تا در مقابل‌شان سخنرانی کنند و به دانشجویان دیگر توجهی نکردند و این رسماً توهین به دانشجویان است و با بردن تریبون از دانشجویان، صدای دانشجو را خفه کردند.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه خاطرنشان کرد: در دوران انتخابات گاهی دیده می‌شود برخی از تشکل‌های دانشجویی به پیاده نظام احزاب تبدیل می‌شوند و به دنبال این هستند که جناح‌های رقیب را تخریب کنند.

وی گفت: جنبش دانشجویی نتوانسته اولویت‌ها را برای خودش تعریف کند به همین دلیل گاهی به مسائلی می‌پردازد که اولویت نیست.

طاهری تصریح کرد: براساس تأیید رهبر معظم انقلاب دانشجو باید تحلیلگر باشد تا تحلیلگر، ولی متاسفانه برخی‌ها این تحلیل‌گری دانشجو را نمی‌پسندند. که این توهین به دانشجو است.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: جنبش دانشجویی در سال‌های اخیر مقداری محافظه‌کار شده است و خط قرمز پوشالی را برای خودش درست کرده است که این خطوط قرمز باعث شده نتواند درست عمل کند.

طاهری در ادامه گفت: جنبش دانشجویی استکبار ستیزی و به دنبال نابودی استکبار است. برای جنبش دانشجویی استکبار داخلی و خارجی هم فرقی ندارد و باید با استکبار مبارزه کند.

وی در پایان سخنان خود از برخی اقدامات در قوه قضاییه هم انتقاد کرد و ابراز امیدواری کرد که مشکلاتی هم که در قوه قضاییه وجود دارد رفع شود.

پارسا/