دفاعی ، امنیتی: عدم موفقیت در مقوله عدالت به‌دلیل نظام اقتصادی نفتی و رانتی است

دفاعی ، امنیتی: عدم موفقیت در مقوله عدالت به‌دلیل نظام اقتصادی نفتی و رانتی است

به گزارش حوزه احزاب پارسا، نشست سازوکارها و موانع تحقق عدالت اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران با حضور صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان و کاظم جلالی نماینده مجلس شورای اسلامی در دفتر مرکزی حزب ندای ایرانیان برگزار شد.

برپایه این خبر در این نشست صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان با اشاره به مفهوم عدالت خاطرنشان کرد: عدالت را باید به‌صورت وابسته دید و با دیدگاه استقرایی نمی‌توان صحبت کرد، من معتقدم در تحقق عدالت موفق نبودیم.

وی افزود: دولتی که تمام توان و انرژی‌اش را گذاشته برای این‌که توزیع امکاناتش عادلانه باشد، این‌ها همه مقدمه حکمرانی خوب است. مهم‌ترین عنصر اجرای عدالت حکمرانی مستحکم است و مهم‌ترین شاخصه عدالت، آزادی است. اگر آزادی نباشد زبان و قلم مهجور است و یک خودزندانی و خودتحقیری به‌وجود می‌آید. راه مبارزه با فساد آزادی قلم و کلام است و عدالت و تقوا همزاد یکدیگر هستند.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان درباره سفر اخیرش به خوزستان و اهواز، تصریح کرد: من در روزهای گذشته در خوزستان و اهواز چیزهایی دیدم که امکان به‌وجود آمدن آن‌ها در هیچ کشوری وجود ندارد و حلبی‌‌آبادهای گذشته پیش آن‌ها کاخ محسوب می‌شود.

خرازی بابیان این‌که تجربه نشان می‌دهد آزادی مقدم بر عدالت و عدالت مقدم بر توسعه است، خاطرنشان کرد: ۷۰ میلیون نخل، ۳۰۰ هزار زمین کشاورزی، ۸ میلیون دام به خاطر بی‌تدبیری یک دولت از بین رفته است که هیچ‌کدام از این‌ها با عدالت سازگاری ندارد. من از کسانی بودم که می‌گفتم توسعه مقدم بر عدالت است و الآن فریاد می‌‌زنم که اشتباه کردم و می‌گویم عدالت مقدم بر توسعه است.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: پیشنهادی برای ارزان شدن ارز/ رشوه‌خواری در دو سفارتخانه‌ آلمان/ دلایل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

وی با ابراز این‌که انقلاب اسلامی یکی از مردمی‌ترین انقلاب‌های تاریخ بشر است، گفت: یکی از پاک‌ترین و منزه‌ترین انقلاب‌های قرن بیستم، انقلاب اسلامی بود و انقلابی بود که با شور و شعور و اندیشه پیروز شد.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان راجع به بصیرت مردم در شناخت اشخاص مختلف خاطرنشان کرد: چرا چهره‌ای مانند حاج قاسم سلیمانی با این‌که نظامی است محبوب است، اما دیگران این‌گونه نیستند؟ چرا مردم سال ۸۴ به آیت‌الله هاشمی رأی ندادند اما آن تشییع‌جنازه تاریخی از ایشان صورت گرفت؟ این نشان‌دهنده این است که مردم ما بصیرت دارند و با الفاظ نمی‌شود با آن‌ها سخن گفت.

خرازی در خصوص موضوعاتی مثل آزادی‌های جنسیتی گفت: من در مورد آزادی‌های جنسیتی آخوند محض هستم چراکه ما ملتزم به قرآن و روایات هستیم و همان راهی را می‌رویم که دکتر شریعتی و شهید مطهری پیش‌ازاین رفته‌اند و کاملاً سیاست‌ها و نظام باختر را در این موضوعات به چالش کشیده‌اند و آن را محکوم کرده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: سخنانی که در بعضی از بیانات دولتمردان ما است هیچ آمیختگی‌ای با اصل آزادی بیان و اصل رعایت حق مخالف ندارد و اگر داشت این اتفاقات نمی‌افتاد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: یادداشت سفیر دولت قطر در تهران به مناسبت گذشت یکسال از محاصره؛ نقش ایران را فراموش نخواهیم کرد - اخبار پارسا

همچنین کاظم جلالی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز دراین نشست با بیان این‌که عدالت یک مفهوم انتزاعی است، گفت: روی خوب بودن مفاهیم انتزاعی از قبیل عدالت اکثراً اجماع وجود دارد، شما در طول تاریخ هیچ‌کسی را نمی‌بینید که بگوید من آمده‌ام تا ظلم کنم و همه عدالت را دوست دارند، اما گاهی دیده می‌شود که بدترین ظلم‌ها تحت لوای کسانی صورت می‌گیرد که ادعای عدالت دارند.

وی بابیان این‌که در برخی از انقلاب‌ها پس از پیروزی انقلاب جدایی و تفرقه به وجود می‌آید خاطرنشان کرد: انقلاب‌ها و شعارهای انقلاب روی مفاهیم انتزاعی بناشده است، لذا برای همین بعد از پیروزی انقلاب‌ها جدایی و تفرقه بین دسته‌ها به وجود می‌آید، چون تفسیر به رأی زیاد است. لذا ما باید در گام نخست تعریف درستی از این مفاهیم داشته باشیم.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم موفقیت در بحث عدالت در کشور گفت: یکی از عللی که ما نمی‌توانیم در عدالت موفق شویم نظام اقتصادی مبتنی بر نفت و نظام رانتی است.

جلالی در ادامه خاطرنشان کرد: یک نفر ۸ سال شعار عدالت را مطرح کرد، اما بدترین اتفاق‌ها افتاد. ما باید ببینیم که از این به بعد چه‌کار کنیم که این اتفاق‌ها نیفتد. گام اولی که باید برداریم این است که فقر و نابرابری و فساد و درد مردم را درک بکنیم و همچنین برای اداره جامعه باید سند داشته باشیم.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : ثبت ۲۱۳میلیارد تومان جریمه خودروها به‌دلیل نداشتن معاینه فنی در سال ۹۶ - اخبار پارسا

وی افزود: باید ببینیم در مقوله عدالت چقدر مستندسازی شده است و اولین گام تعیین سیاست‌های مشخص در حوزه عدالت است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از طرح‌های مجلس شورای اسلامی دراین‌باره گفت: ما قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را نوشتیم اما دولت هنوز آن را اجرا نکرده است.

جلالی در ادامه تصریح کرد: ما در ایران انقلاب سیاسی انجام دادیم، یعنی یک نظامی را برداشتیم و نظام دیگری را جایگزین آن کردیم، انقلاب فرهنگی هم تلاش کردیم انجام بدهیم که حاصل آن شورای عالی انقلاب فرهنگی و نهادهای فرهنگی دیگر بود اما هیچ دولتی نیامد که بتوانیم یک انقلاب در نظام اداری کشور ایجاد کنیم.

وی در پایان با اشاره به لزوم حزب در کشور، گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که دموکراسی داریم اما حزب نداشته باشیم. ما باید رسانه‌هایمان را مطالبه‌گر کنیم. دموکراسی بدون حزب شبیه هواپیمایی است که هرچند امکانات خوبی دارد اما پرواز نمی‌کند.

پارسا/