دفاعی ، امنیتی: هنیه: رهبران مسلمانان جبهه واحدی برای حفاظت از فلسطین تشکیل دهند / لزوم تدوین راهبرد ممنوعیت همه جانبه اشغالگران – اخبار پارسا

دفاعی ، امنیتی: هنیه: رهبران مسلمانان جبهه واحدی برای حفاظت از فلسطین تشکیل دهند / لزوم تدوین راهبرد ممنوعیت همه جانبه اشغالگران – اخبار پارسا

به گزارش گروه بین الملل پارسا به نقل از خبرگزاری فلسطینی شهاب، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس از رهبران مسلمانان خواست تا جبهه واحدی را برای محافظت از فلسطین و مقابله با خطرات از بین بردن مسئله فلسطین تشکیل دهند و بر روی یک راهبرد کاری اسلامی به منظور ممنوعیت همه جانبه اشغالگران، منزوی کردن رژیم اسرائیل و برملاکردن جنایات آن و تحویل سران جنایتکار این رژیم به دادگاه های بین المللی توافق کنند.

هنیه بر لزوم رد هرگونه مصوبه ای علیه حقوق و اصول ملی ثابت فلسطین و در صدر آن رد به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و ایستادن در برابر همه تلاش‌های برخی کشورها برای حرکت در مسیر رویکرد دولت آمریکا در قبال مسئله فلسطین تاکید کرد.

رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین بر لزوم اعلام پایان محاصره تحمیلی دوازده ساله نوار غزه و اقدام فوری برای پایان رنج و مشکلات دشوار انسانی ساکنان این منطقه تاکید کرد.

وی تاکید کرد: ملت فلسطین حق قانونی و مشروع دارند که از خود دفاع کرده و حقوق خود را بازپس گیرند و سرزمین خود را آزاد و دولت مستقل خود به پایتختی قدس شریف را برپا کنند و به سرزمین خود که از آنجا رانده شدند، بازگردند.

هنیه همچنین از مردم فلسطین که به کمک شهر اشغالی قدس آمدند و به طور گسترده در راهپیمایی مسالمت آمیز بزرگ بازگشت در نوار غزه و کرانه باختری شرکت کردند، تشکر کرد.

وی همچنین از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به خاطر اخراج سفیر رژیم اسرائیل از کشورش و دعوت آنکارا از رهبران اسلامی برای برگزاری نشست فوری در شهر استانبول به منظور کمک رساندن به فلسطین و قدس و مسجد الاقصی تشکر کرد.

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: اگر شما این علامت‌ها را دارید، بی‌شک خودشیفته‌اید!

هنیه از این نشست خواست تا تصمیماتش در سطح چالش‌ها و خطرات پیش روی فلسطین اشغالی و قدس و مسجد الاقصی و نیز حجم جانفشانی ملت فلسطین در طول تاریخ برای دفاع از سرزمین و مقدسات به نیابت از امت اسلامی باشد.

وی بر اهمیت این مسئله تاکید کرد این نشست همه مصوبات علیه حقوق و اصول ثابت ملی فلسطین و در صدر آن مصوبه آمریکا در به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت اشغالگران و انتقال سفارت خود به این شهر را رد کند.

هنیه همچنین بر لزوم اجرایی شدن همه مصوبات گذشته سازمان همکاری اسلامی درباره قدس و فلسطین و پیگیری آن تاکید کرد.

نظامیان رژیم صهیونیستی در روز دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت همزمان با سالروز نکبت(اشغال فلسطین و تشکیل رژیم جعلی صهیونیستی) ۶۳ فلسطینی را در جریان راهپیمایی مسالمت آمیز بازگشت در مرز نوار غزه با فلسطین اشغالی شهید و حدود سه هزار نفر دیگر را زخمی کردند.

السنوار: اگر می‌خواستیم؛ تل آویو را موشک باران می‌کردیم

از سوی دیگر یحیی السنوار رئیس جنبش حماس در نوار غزه نیز گفت: “اگر می‌خواستیم به آنچه اشغالگران علیه ملت ما مرتکب شدند، پاسخ بدهیم روز پانزدهم ماه مه جاری با موشک باران تل آویو و شهرهای رژیم صهیونیستی با صدها موشک ما از سوی ما همراه می شد.”

وی در عین حال تاکید کرد: مقاومت فلسطین از همه ابزارها در زمان مناسب هر مرحله استفاده خواهد کرد و راهپیمایی بازگشت و مبارزه مردمی ابزاری موفقیت آمیز است و ما از دیگر ابزارهای خود دست نخواهیم کشید.

السنوار گفت: راهپیمایی بازگشت و شکسن محاصره ابزاری موفقیت آمیز در این مرحله به شمار می‌رود.

وی افزود: ما مقاومت مردمی مسالمت آمیز را برگزیدیم، اما این بدان معنا نیست که از مقاومت مسلحانه که ممکن است در هر لحظه به آن متوسل شویم، دست برداشته‌ایم.

السنوار تصریح کرد: راهپیمایی بازگشت اهدافی راهبردی را تحقق بخشید و مسئله فلسطین را به جایگاه داخلی، منطقه‌ای و بین المللی خود بازگرداند و حق بازگشت آوارگان را پیش چشم فلسطینی‌ها قرار داد و ثمره آن نیز همبستگی منطقه‌ای و بین المللی بود.

وی افزود: مسئله ملی فلسطین در دشوارترین و پیچیده ترین مرحله به سرمی‌برد و راهپیمایی بازگشت دژ بلندی دربرابر تلاش‌ها برای مرسوم سازی روابط با اشغالگران و از بین بردن مسئله فلسطین شد.

رئیس جنبش حماس در نوار غزه همچنین از جنبش فتح خواست تا با فعال سازی قدرت مقاومت مردمی و نقش مردم در محاسبات خود بازنگری کند و راه را برای مردم به منظور بیان احساس خود در قبال اتفاقات نوار غزه هموار کند.

وی تاکید کرد: اگر مشت امنیتی (تشکیلات خودگردان فلسطین) از روی اهالی کرانه باختری برداشته شود، وضعیت مسئله فلسطین تغییر خواهد کرد.

السنوار همچنین تاکید کرد: غزه سرچشمه انقلاب فلسطین است.

وی درباره پرونده تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی گفت: پرونده اسرا در صدر اولویت‌های حماس است. حماس آماده ورود به مذاکرات برای قرارداد مبادله جدیدی است اما اشغالگران مانور می دهند و دروغ پردازی می کنند تا حماس را مجبور به امتیاز دهی کنند.

السنوار تاکید کرد: آزادسازی اسیران فلسطینی از مسئولیت‌های ما است. سران اشغالگر به خانواده نظامیان اسیر رژیم صهیونیستی دروغ می‌گویند و این سران سرگرم رسوایی‌ها و پرونده های فساد هستند.

وی افزود: حماس تصویر مفصلی از سناریوهای قرارداد جدید مبادله اسرا را به برخی میانجیگران ارائه کرده است.

رئیس جنبش حماس در نوار غزه درباره آشتی ملی گفت: همگان حرکت پرشتاب حماس به سمت آشتی را شاهد بودند و از هیچ صحبت خود درخصوص حرکت به سمت آشتی پشیمان نیستم زیرا تلاش برای گردهم آوردن اقشار ملت وظیفه ای است که جای پشیمانی ندارد.

وی تاکید کرد: درهای حماس برای تحقق وحدت واقعی مبتنی بر کار مشترک و نه کنار زدن طرف مقابل، همچنان باز است و توطئه‌ها علیه مسئله فلسطین، همگان را ملزم می‌کند که با هم متحد شده و گردهم آیند.

السنوار گفت: ما (به هیئت‌های عربی و بین المللی که با ما دیدار کردند،) موضع خود را توضیح داده و بر بیزاری خود با طرح سازش آمریکایی موسوم به “معامله قرن” و بیزاری با انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس و اقدام واشنگتن در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اشغالگران تاکید کرده‌ایم. ما همچنین بر پایبندی به حقوق ملی و حق بازگشت آوارگان فلسطینی و شکستن محاصره تاکیددکردیم و تماس‌ها تا روزهای اخیر ادامه داشت.

پارسا/