سیاست خارجی: رونمایی از کتاب خاطرات رئیس سازمان انرژی اتمی

سیاست خارجی: رونمایی از کتاب خاطرات رئیس سازمان انرژی اتمی

به گزارش گروه سیاست خارجی پارسا، کتاب «گذری در تاریخ» خاطرات علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه سابق و رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران، امروز (دوشنبه) ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه رونمایی شد.

 

 

بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و جمعی از معاونان و مدیران وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی در این مراسم حضور داشتند.

 

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی که متولد چهارم فروردین سال ۱۳۲۸ در شهر کربلا است، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت و دکترای خود را در رشته مهندسی هسته‌ای در سال ۱۹۷۷ از دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا دریافت کرده است.

 

علی‌اکبر صالحی، با مرتبهٔ علمی استاد، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بوده و بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ و ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته است. وی در دولت هفتم و هشتم به مدت پنج سال نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و در دسامبر سال ۲۰۰۳ در سمت نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پروتکل الحاقی را امضا کرده بود.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : ارائه خدمات درمانی در مراکز ملکی تامین اجتماعی با "کارت ملی"

وی بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، معاون دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی (سازمان همکاری اسلامی کنونی) را عهده‌دار بود.

در سال ۱۳۸۸ و پس از استعفای غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، صالحی به این سمت منصوب شد.

علی‌اکبر صالحی استاد دانشگاه صنعتی شریف، رئیس سابق این دانشگاه، استاد مهندسی هسته‌ای، مشاور وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سرپرست وزارت امور خارجه را در کارنامه کاری خود دارد.

علی اکبر صالحی آذر سال ۱۳۸۹ به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه انتخاب و جایگزین منوچهر متکی شد. او در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۸۹، به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و در ۱۰ بهمن همان سال، با ۱۴۶ رای موافق، ۶۰ رای مخالف و ۳۵ رای ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر امور خارجه آغاز به کار کرد.

مرداد سال ۱۳۹۲ پس از پایان دولت دهم، صالحی از سوی حسن روحانی رئیس جمهور وقت به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت یازدهم منصوب شد. مسئولیت صالحی در این سازمان در دولت دوازدهم نیز تمدید شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: پیامی که قرار است جانسون از ایران برای ترامپ ببرد

رئیس سازمان انرژی اتمی در دوران مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ هدایت مذاکرات فنی را عهده‌دار شد و بارها با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا به گفت‌وگو درباره ابعاد مختلف فنی برجام پرداخت.

پارسا/

پارسا/