سیاست خارجی: سفر ظریف به آفریقا؛ اهمیت اقتصادی

سیاست خارجی: سفر ظریف به آفریقا؛ اهمیت اقتصادی

 
 سفر  ظریف سومین سفر ایشان به آفریقا در ۴ سال گذشته بود. اولین سفر در بهمن ٩٣ به ۴ کشور شرق آفریقا انجام شد و دومین سفر خرداد ٩۵ به ۴ کشور باختر آفریقا انجام شد.

 محمد آقاجعفری مدیر کل آفریقا وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگاران گفت: این سفر به سه کشور آفریقای جنوبی، اوگاندا و نیجر در سه منطقه جنوب، شرق و باختر آفریقا انجام شد و امیدواریم با توجه به نتایج خوب این سفر بتوانیم سفرهای دیگری را در مناطق مختلف آفریقا نیز برنامه ریزی کرده و این روند را ادامه دهیم.

اقتصادی

آقاجعفری ادامه داد: آفریقا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است. در عین حال این سفر دارای یکسری ویژگی‌های خاص و شرایطی ویژه است که آن را نسبت به دو سفر قبلی متمایز کرده است. اولا در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال قرار داریم، تکالیف و ماموریت هایی در این چارچوب برای وزارت خارجه تعریف شده که محورهای اصلی آن در دو حوزه افزایش صادرات کالاها و صدور خدمات فنی مهندسی است.

نکته دوم اینکه آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان در برنامه‌ دولت دوازدهم توسعه روابط اقتصادی با کشورهای جهان را به عنوان اولویت اول در سیاست خارجی دولت مطرح کرده اند و نکته سوم اینکه وزیر خارجه دیپلماسی اقتصادی را بعنوان یکی از دو ابر اولویت برنامه‌های خودشان در دولت جدید اعلام کرده اند. با توجه به این سه ویژگی و با مطالعه و همکاری دو بخش سیاسی و اقتصادی وزارت خارجه و با همکاری سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی یک هیات اقتصادی بسیار قوی شامل مجموعه‌ای از شرکت‌های بزرگ دولتی و بخش خصوصی در یک طیف گسترده از توانمندی های کشورمان در حوزه های مختلف از فناوری های نو، جهاد دانشگاهی، بنیاد مستضعفان و نفت و گاز و پتروشیمی و خودرو سازی تا صنایع غذایی و لوازم منزل متناسب با ظرفیت های کشورهای هدف تنظیم و در این سفر وزیر خارجه را همراهی کردند. برای این مجموعه در هر سه کشور مجمع تجاری با حضور تجار و فعالان اقتصادی این کشورها برگزار شد و با توجه به توافقات انجام شده و رضایتمندی هیات اقتصادی به نظر می‌رسد که در این زمینه تاحد زیادی به اهداف این سفر دست یافتیم.

در بخش اقتصادی یکی از موانعی که بر سر راه توسعه روابط ایران و آفریقا قرار دارد عدم شناخت دو طرف نسبت به یکدیگر است. لذا برگزاری نشست های تجاری اینگونه اگرچه کوتاه و یک روزه است اما می تواند موجب شناخت دو طرف از توانمندی‌ها و ظرفیت های یکدیگر و ایجاد ارتباط مستقیم و بدون واسطه تجار و فعالان اقتصادی با طرف های ذیربط گردد که نفس این موضوع گام بسیار مهمی است به خصوص آنکه برخی از این شرکتهای بزرک بخصوص در حوزه فناوری های نو و شرکت های دانش بنیان برای اولین بار در این قاره بزرگ حضور داشتند و بسیار نیز مورد توجه طرفهای آفریقایی قرار گرفتند. البته در هر حوزه ای چنانچه این نشست ها منحر به قرارداد و توافقاتی نیز بشود موفقیت آن دوچندان خواهد بود .
علاوه بر این، در آفریقای جنوبی سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک دورکشور برگزار و زمینه‌های مختلف همکاری بررسی شد.

در اوگاندا یک بیمارستان که با مشارکت بخش خصوصی کشورمان راه اندازی شده با حضور رئیس جمهور و تعدادی از وزرای دولت اوگاندا از جمله وزرای خارجه، کشور، بهداشت ، محیط زیست و نیز وزیر خارجه کشورمان افتتاح شد. زمین بیمارستان را دولت اوگاندا اختصاص داده بیمارستان از محل کمک های توسعه ای و با مشارکت بخش خصوصی ایران احداث، تجهیز و راه اندازی شده است. از مصالح ساختمانی تا کار احداث ساختمان و نیز کلیه تجهیزات بیمارستانی و پزشکی وهمچنین داروهای بیمارستان ایرانی و تولید جمهوری اسلامی ایران است.
بخش خصوصی علاوه بر تجیهز بیمارستان، مدیریت این مرکز را برعهده گرفته است ضمن آنکه تعدادی از پزشکان ایرانی نیز در این بیمارستان مشغول به کار شده اند. در واقع یک کار چند وجهی فرهنگی، بهداشتی، اقتصادی و با تاثیرگذاری سیاسی انجام شده است. در مجموع در این پروژه حدود چهار میلیون دلار اعم از صادرات مصالح ساختمانی، صدور خدمات فنی و مهندسی و صادرات تجهیزات پزشکی و دارو از کشورمان به اوگاندا انجام شده است که بخش اعظم آن از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی است و با توجه به اینکه دایر کردن این مرکز درمانی کمک به توسعه اوگاندا نیز محسوب می شود در واقع یک الگوی همکاری برد- برد در آفریقا محسوب می شود و می تواند الگوی مناسبی برای تعمیم آن به سایر کشورهای آفریقایی و در نتیجه گسترش حضور بخش خصوصی و بطور کلی جامعه ایرانی در آفریقا و تبلیغ ومعرفی کالاها و تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و دارویی کشورمان در این قاره باشد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : راه‌اندازی خانه جوان قزوین تا اوایل سال آینده

 سیاسی

در هر سه کشور با روسای جمهور و وزرای خارجه ملاقاتهای بسیار خوب و مفیدی انجام شد. در نیجر علاوه بر آن با نخست‌وزیر نیز دیدار شد. موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو قرار گرفت. در اغلب موضوعات و مواضع یا اشتراک نظر داشتیم یا نظراتمان بسیار نزدیک بود. بخصوص در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گری که از تهدیدات اساسی دنیای امروز است و هیچ حد و مرزی نیز نمی شناسد، به ویژه با توجه به تهدیداتی که در این زمینه متوجه کشورهای آفریقایی است، با عنایت به تجارب ارزشمند کشورمان، گفتگوهای بسیار مثبتی در خصوص چگونگی همکاری در این حوزه از جمله در بخش‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، اقتصادی و نیز امنیتی با هر سه کشور انجام شد.

همچنین استمرار و تقویت همکاری ها با هر سه کشور در مجامع و سازمان های منطقه ای و بین المللی از جمله محورهای گفتگوی وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات این کشورها بود.
در بحث دوجانبه هم گفت‌وگوهایی بسیار خوبی در همه زمینه ها انجام شد.

این سفر به لحاظ زمانی در شرایط مناسبی انجام شد ما در مذاکرات آقای ظریف با مقامات هر سه کشور، به خوبی شاهد ارتقای جایگاه بین‌المللی ایران و خرسندی و نیز احترام شایان توجه این کشورها به این جایگاه بودیم. در ملاقات‌هایی که صورت گرفت بدون استثنا تلاشها و نقش مثبت ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد تقدیر قرار دادند و از وفای به عهد و اجرای تعهدات ایران در برجام پشتیبانی و قدردانی کردند و بر ضرورت اجرای تعهدات همه طرفها تاکید داشتند

در روابط دوجانبه بخصوص در زمینه روابط و همکاری های اقتصادی گفتگوهای بسیار خوبی انجام شد.

در مجموع سفر بسیار مثبتی بود و توافقات خوبی نیز انجام گرفت. آنچه مهمتر از توافقات این سفر و نیز سفرهای قبلی است، پیگیری اجرای توافقات است که منجر به پیشرفت و گسترش عملی مناسبات و همکاری ها می گردد. ساز و کاری را در وزارت خارجه با همکاری سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی در این خصوص تعریف کردیم که به صورت مستمر و پیوسته اجرای این توافقات بخصوص با هیات اقتصادی همراه وزیر را رصد کرده و پیگیری کنیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: عربستان را عددی حساب نمی کنیم

اهمیت آفریقا

آفریقا قاره‌ای است با ۱٫۲ میلیارد جمعیت و بازاری بزرگ با رشد اقتصادی ۵ درصدی است. باید تلاش کنیم سهم خود را از بازار آفریقا به دست آوریم. اگر در چارچوب سیاست مقاومتی،به دنبال رونق اقتصادی و افزایش تولید و اشتغال هستیم در حوزه خارجی، قاره آفریقا مستعد ترین منطقه ای است که می‌تواند در این زمینه جهش ایجاد کند.

آفریقا بازار بسیار گسترده با حجم بیش از یک هزار میلیارد دلار است که ما سهم بسیار ناچیزی از آن را در اختیار داریم که میزان آن به یک میلیارد دلار نیز نمی رسد.

در عین حال و اگر چه همه قدرتهای بزرگ و رقبا مدتهاست در این عرصه حضور گسترده و قوی دارند ولی همچنان در برخی حوزه ها بکر و دارای ظرفیت های گسترده است. وی با ابراز تاسف از غفلت هایی که طی چند دهه گذشته نسبت به روابط اقتصادی قوی با آفریقا شده افزود: کار جدی با آفریقا نیاز به یک عزم ملی و ورود جدی همه نهادها و سازمانهای ذیربط کشور در این روند دارد. وی با تاکید بر اینکه حضور افتصادی ما در آفریقا یک معادله برد – برد است گفت ما می توانیم با توجه به توانمندی ها و پیشرفتهای بسیار عظیم علمی ، صنعتی و فناوری در سالهای اخیر و پیشینه مثبت کشورمان در حمایت از استقلال طلبی و مبارزات آرادیخواهانه مردم آفریقا یک شریک قابل اعتماد برای کشورهای این قاره باشیم و از سوی دیگر با استفاده از ظرفیت‌های آفریقا در جهت رونق اقتصادی و توسعه کشورمان بخوبی استفاده کنیم.

وی درباره سفر رئیس جمهور به آفریقا عنوان کرد که سفر رئیس جمهور به چند کشور آفریقایی در دستور کار روابط با این قاره قرار دارد . این سفر قرار بود اسفند ماه سال گذشته به آفریقای انجام شود که به امسال موکول شده است وامیدواریم در فرصت مناسبی قبل از پایان سال انجام شود.
آقاجعفری در ادامه گفت: برگزاری کمیسیون مشترک با کشورهایی که می تواند مقصد احتمالی سفر رئیس جمهور محترم باشد پیش بینی شده و این نشست ها در واقع به نوعی تمهید سفر رئیس جمهور نیز محسوب می گردد و برنامه ریزی آن انجام شده است.

وی درباره بحث عضویت ایران در بریکس عنوان کرد: بریکس مشتمل بر ۵ قدرت‌ نوظهور اقتصادی جهان است. در گفت‌وگوهای انجام شده در سفر سال گذشته رئیس جمهور آفریقای جنوبی به تهران این موضوع از سوی رئیس جمهور آفریقای جنوبی مطرح شد و ما نیز از همکاری و حضور در بریکس استقبال کردیم. پیوستن به این مجموعه نیازمند رایزنی‌های بیشتر با سایر اعضا و روندی است که می بایست طی شود هنوز ابتدای راه هستیم و باید در این زمینه تلاش و پیگیری شود.

آقاجعفری خاطرنشان کرد: در این زمینه با سایر کشورهای دوست در بریکس نیز درحال رایزنی و همفکری هستیم.

مدیرکل آفریقای وزارت خارجه در خصوص برخی تحلیل‌های مطرح شده در خصوص سفر ظریف به این سه کشور و تلاش برای افزایش مراودات با آفریقا به خاطر اینکه اگر برجام به هم بخورد جایگزینی داشته باشیم، عنوان کرد: ما سیاست ثابتی نسبت به توسعه روابط با آفریقا داریم و این سیاست در چهار دهه گذشته ثابت بوده و تابع شرایط نبوده است. ضمن اینکه این سومین سفر دوره ای آقای ظریف است و موضوع جدیدی نیست. توسعه روابط با آفریقا یک اولویت اساسی در سیاست خارجی مااست.

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: پربیننده‌ترین اخبار پارسا در ۲۴ساعت گذشته

وی درباره کمک صدور روادید برای ارتقای روابط که عنصر مهمی در مراودات تجاری و اقتصادی با آفریقای جنوبی است، گفت: این موضوع و سایر موضوعات کنسولی در نشست کمیسیون مشترک با حضور نماینده بخش کنسولی وزارت خارجه با مسئولین آفریقای جنوبی مورد بررسی قرار گرفت و گفتکو های ثمر بخشی انحام شد. دو طرف توافق کردند نشست های منظم و دوره‌ای کنسولی داشته باشند. موضوع تسهیلات روادید یکی از موضوعات اصلی گفتگوهای کنسولی بود و توافقات خوبی نیز در این زمینه به عمل آمد.

آقاجعفری ادامه داد: علاوه بر موضوع روادید که از ملزومات گسترش روابط اقتصادی دو کشور است ، موضوع حمل و نقل نیز با خصور مدیرعامل سازمان کشتیرانی در دستور کار کمیسیون مشترک بود همچنین ایجاد خط مستقیم هوایی میان دو کسور نیز از جمله موضوعات نشست کمیسیون مسترک بود که پیشرفت های خوبی در همه زمینه ها ایجاد شد. برای رسیدن به میزان حجم دومیلیارد دلاری مبادلات تحاری و اقتصادی با آفریقای جنوبی که در سفر سال قبل رئیس جمهور این کشور به تهران مورد توافق روسای جمهور دو کشور قرار گرفت باید سرعت بیشتری به اجرایی کردن توافقات بخصوص در حوزه های کلیدی مانند همکاری های بانکی و حمل و نقل بدهیم و در این خصوص با طرف آفریقای جنوبی اتفاق نظر داریم.

مدیرکل آفریقای وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص واکنش آمریکایی ها به سفرهای وزیر خارجه کشورمان به مناطق مختلف جهان و اینکه آنها به سرعت خود را به این مناطق می رسانند گفت اولاً آمریکا در هیچ زمانی اینگونه در جامعه جهانی منزوی نبوده است. نزدیکترین متحدین سنتی غربی آمریکا نیز نمی توانند در کنار ترامپ بایستند ثانیاً ما بدون توجه به این مسائل و براساس منافع و مصالح مشترکی که با کشورهای جهان داریم روابط و همکاری های خود را با این کشورها تعریف و تنظیم می کنیم. وی افزود رابطه ما با آفریقا رابطه جدیدی نیست با اکثر این کشورها سابقه روابط بیش از ٣٠ و ۴٠ ساله داریم. وی در عین حال افزود: تقویت پیوندهای اقتصادی با کشورها بخصوص کشورهای آفریقایی می تواند میزان تاثیرگذاری دیگران در روابط ما را کاهش می‌دهد. آقاجعفری افزود: رابطه اقتصادی قوی رابطه سیاسی پایداری را ایجاد و به سایر ابعاد روابط نیز کمک کند و این موضوع به صورت جدی در دستور کار روابط با کشورهای آفریقایی قرار داشته و طی دو سال اخیر و پس از لغو تحریم ها در این زمینه پیشرفت های بسیار خوبی با اغلب کشورهای آفریقایی بوجود آمده و با برخی کشورها حجم روابط ما طی یک سال گذشته ١٠٠ ٪؜ افزایش یافته است و حتی به میزان بیش از دوره قبل از تحریم ها نیز رسیده است

آقاجعفری در مورد برنامه های آینده با کشورهای حوزه آفریقا گفت برگزاری نشست های کمیسیون مشترک با تعدادی از کشورها در باختر و شرق آفریقا طی سه ماه آینده برنامه ریزی شده و بموقع انجام خواهد شد.