سیاست خارجی: ماس:مهم است که برجام نگه داشتن شود

سیاست خارجی: ماس:مهم است که برجام نگه داشتن شود

به گزارش گروه بین‌الملل پارسا، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان پیش از حضور در نشست امروز دوشنبه وزرای خارجه اروپایی در لوکزامبورگ بار دیگر بر پیگیری راهکار سیاسی در حل بحران سوریه تاکید کرد.

وی با حضور در جمع خبرنگاران گفت که در پی اقدام نظامی ۳ کشور آمریکا، فرانسه  و انگلیس در سوریه امروز نشست مهمی در سطح وزرای خارجه اروپایی برگزار می‌شود و تمامی تلاش‌ها در این جهت صورت می‌گیرد که از تنش‌های بیشتر جلوگیری شود.

ماس افزود: من در زمینه راهکار سیاسی با همکار فرانسوی خود کاملا هم‌عقیده هستم و ما در این مورد صحبت می‌کنیم که این راهکار را اجرایی کنیم. بدون روسیه این مسئله حل نخواهد شد.» و گفت که آلمان باید در زمینه تنش‌زدایی اروپایی با همراهی روسیه اقدام کند.

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد باید ضمن تحقق آتش‌بس، امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به منطقه فراهم شود و در این زمینه ایجاد دولت انتقالی و تجدید‌نظر در قانون‌اساسی ضروری است. در نهایت هم باید انتخاباتی برگزار شود که همه مردم سوریه به وسیله آن درباره آینده کشورشان اتفاق‌نظر داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: قاسمی در نشست خبری ۲ و پایانی ایران ناقض برجام نخواهد بود و به تعهدات‌مان متعهد هستیم

ماس گفت: «تحولات روزهای اخیر نشان می‌دهد که صلح پایدار در سوریه به وسیله راهکار سیاسی محقق می‌شود.» و تاکید کرد که آلمان در این زمینه تمامی تلاش خود را به کار خواهد بست.

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره آینده برجام و موضع اروپا در این مورد هم گفت که این موضوع دیگری است که در نشست امروز به آن پرداخته می‌شود. وی  حضور  ایران در سوریه و برنامه موشک‌های بالستیک این کشور را از جمله مواردی دانست که به آنها پرداخته می‌شود. ماس درباره آینده برجام هم گفت که اهمیت دارد که توافق هسته‌ای با ایران نگه داشتن شود.

«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس نیز پیش از نشست در بروکسل گفت که اقدام انگلیس برای یورش به سوریه اقدامی کاملا صحیح بود. وی افزود با نگاه کردن به تصاویر مردمی که مورد یورش شیمیایی دولت سوریه قرار گرفته‌اند، انگلیس و متحدانش آمریکا و فرانسه تصمیم صحیحی برای یورش به سوریه اتخاذ کردند.

انتهای‌پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس