سیاست خارجی: پایان سفر ظریف به دوشنبه/وزیر خارجه به تهران بازگشت

سیاست خارجی: پایان سفر ظریف به دوشنبه/وزیر خارجه به تهران بازگشت

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پارسا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که پیش از ظهر دیروز (دوشنبه) ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۷ در رأس یک هیأت سیاسی به منظور شرکت در بیست و سومین نشست شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر کرد، دقایقی قبل به تهران بازگشت.

وی روز گذشته در حاشیه این نشست با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار طرفین ضمن گفت‌وگو و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور بر گسترش روابط و همکاری‌های ایران و تاجیکستان در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، انرژی و فناوری تاکید کردند.

 

 

وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی در بیست و سومین نشست شورای وزیران خارجه سازمان اکو در تاجیکستان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای طراحی راهبرد جامع مقابله با افراط گرایی و تروریسم اعلام کرد.(جزییات بیشتر)

 

رئیس دستگاه سیاستمداری جمهوری اسلامی ایران همچنین امروز (سه‌شنبه) با «رشید مردوف» همتای ترکمنستانی خود در حاشیه این نشست دیدار و گفت‌وگو کرد.وزرای امور خارجه ایران و ترکمنستان در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه، پیگیری توافقات سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری به پرستش‌آباد و مسائل منطقه‌ای گفتگو و تبادل نظر کردند.

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: سناتور تندروی کنگره، ایران و سوریه و روسیه را تهدید کرد

 

 

وزیر خارجه کشورمان همچنین امروز از نمایشگاه صنایع دستی کشورهای عضو اکو در باغ ارم دوشنبه بازدید کرد.

سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO) ، یک سازمان منطقه‌ای با ۱۰ عضو است که در سال ۱۹۸۵ بواسطه ایران، پاکستان و ترکیه به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی، فنی و فرهنگی بین کشورهای عضو تاسیس و در سال ۱۹۹۲ این سازمان گسترش یافت و هفت عضو جدید از جمله جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان به آن اضافه شدند.

رئیس دستگاه سیاستمداری جمهوری اسلامی ایران آبان سال گذشته (١٣٩۶) سفری رسمی به تاجیکستان داشت و با مقامات این کشور ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کرد.  

ظریف در هفته‌ای که گذشت نیز سفری پنج روزه به چهار کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی شامل سنگال، برزیل، اروگوئه و نامیبیا داشت.

پارسا/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس