پارسا نیوز: آیفون ده ساله شد؛ چه آینده ای پیش روی این موبایل پرطرفدار است؟

پارسا نیوز: آیفون ده ساله شد؛ چه آینده ای پیش روی این موبایل پرطرفدار است؟

ده سال قبل، زمانی که استیو جابز فقید از نخستین آیفون رونمایی کرد، توانایی اپل در باره ترکیب سه محصول با یکدیگر را به رخ همگان کشید:

یک تلفن همراه انقلابی، یک آیپاد با صفحه عریض و کنترل لمسی، و یک دستگاه متصل به اینترنت با پشتیبانی کامل از ایطلب، مرور وب، سعی و موقعیت یابی مکانی؛ همه در باره قالب یک محصول سبک وزن و کوچک.

این قابلیت ها هنوز هم علائم مشخصه آیفون به شمار می روند، اما در باره کنار آنها موارد متعدد دیگری نیز اضافه شده اند؛ بیش از ۲ طلبیون اپلیکیشن، که نحوه زندگی شخصی و حرفه ای ما را دستخوش عوض کردن کرده و ارتباطمان با خانواده و دوستان را به سطحی فراتر رسانده اند.

jobz

پس از معرفی آیفون تا مدتی محصولات تقلیدی از روی آن ساخته شد، و نهایتاً صنایعی تشکیل شدند که بدون موبایل، نمی توانستیم وجود آنها را متصور شویم. از این نظر، تلفن همراه اپل را می توان موفق ترین محصول مصرفی تاریخ دانست.

اما همه اینها به کنار، از اینجا به بعد چه خواهد شد؟

برای اپل، ده سال آینده را می توان دوره اصلاح، ارتقاء و ساده سازی موبایل پرطرفدارش در باره نظر گرفت. البته هیچکس نمی تواند حدس بزند که آیفون در باره آینده به همین شکل مستطیلی باقی ماند یا عوض کردن شکل می دهد؛ چارچوب فلزی خواهد داشت یا به یک قطعه یکپارچه شیشه ای تبدیل خواهد شد.

همه این موارد به پیشرفت های فن شناسی و البته تصمیمات جانی آیو، طراح ارشد محصولات این کمپانی بستگی دارد؛ اما مهم تر از آن، پلتفرمیست که پیرامون آیفون شکل می گیرد، از جمله تصویریت قابل تصدیقی و خانه های هوشمند.

tim-cook

تیم کوک، مدیرعامل اپل در باره بیانیه ای روی فید خبری آنلاین این کمپانی اظهار داشت:

آیفون به بخشی جدانشدنی و ضروری از زندگی مشتریان ما بدل شده، و امروز بیش از هر زمان دیگری به تعریف دوباره شیوه ارتباطات، سرگرمی، کار و زندگی کاربران می پردازد.

آیفون در باره اولین دهه از حیاتش، استاندارد دلگرمدی را برای ارتباطات موبایلی بنا نهاد، و البته این هنوز شروع ماجراست. آینده پر از خبرهای خوب خواهد بود.

در باره ادامه قصد داریم این «آینده خوب» را پیش بینی کنیم.

سادگی

پیش از این، آیفون ها چندین کارکرد اصلی را به نحو احسن اجرا می کردند، اما امروزه iOS و آیفون بی نهایت پیچیده شده اند. انواع و اقسام تنظیمات آشکار و پنهان در باره همه جا به چشم می خورند. مدیریت فضای ابری و تصاویر، مرور نوتیفیکیشن ها و تنظیمات حریم شخصی و امنیتی، به راحتی کاربر را به هزارتویی بی پایان هدایت می کنند.

شاید بهتر باشد اپل دوباره به سادگی روی بیاورد، و تجربه خود را روی مسائل اساسی و بنیادی صرف کند. باید راهی پیدا شود که تنها موارد مورد نیاز و ضروری در باره اختیار کاربر و جلوی دید او قرار بگیرند، و مابقی در باره پس زمینه به صورت خودکار اجرا گردند.

برای رسیدن به این منظور شاید لازم باشد طراحی مجدد در باره دستور کار این شرکت قرار گیرد، حتی در باره حوزه نرم افزار که یکی از نقاط قوت آنها به شمار می رود.

original-iphone-anniversary

نکته دیگر، تنوع محصولات اپل در باره طی سال های اخیر است. قبلاً فقط یک مدل آیفون وجود داشت، اما امروزه مدل هایی با ابعاد، رنگ ها و پردازنده های مختلف را در باره بازار می بینیم، و شایعات نشان می دهند سال بعد آیفون هایی با نمایشگرهای مختلف را نیز شاهد خواهیم بود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پشتیبانی از تحصیل و آموزش در یک پلت‌فرم مهربان | پارسا

البته تصویریت بازار تلفن همراه در باره عصر فعلی، این است که سازندگان باید رده ها و گروه های مختلف خریداران را با سبک زندگی متفاوت، در باره نظر بگیرند. به همین دلیل شاید راهی برای برگشت به دوران گذشته و ارائه تنها یک مدل آیفون در باره هر سال وجود نداشته باشد.

ارتباط با همه چیز

آیفون در باره حال فعلی مرکز کنترل جزءهای پایش سلامت، اپل واچ، و دنیایی رو به رشد از وسایل خانگی هوشمند و گجت های متصل به اینترنت به شمار می رود. دلگرمدترین نسخه از iOS میانبرهایی برای تنظیمات خانه هوشمند را در باره مرکز کنترل قرار داده، که موبایل را به یک ریموت کنترل خانگی بدل می سازد.

با این حال تصور کنید همین پشتیبانی برای دیوایس ها و خدمات بیشتر نیز ارائه گردد؛ قطعا ارتباط با انواع و اقسام گجت ها به شیوه ای ساده تر صورت خواهد گرفت.

apple-homekit

بلوتوث ۵ برد بیشتر و سرعت بالاتری را برای ارتباط با تجهیزات جانبی نوید می دهد، که عوض کردن گسترده ای را در باره منزل به همراه خواهد داشت. در باره این میان می توان به فناوری وای-گیگ نیز اشاره کرد که با پهنای باند فوق العاده وسیع و برد کوتاه تر نسبت به وای-فای کنونی، می تواند مسیر را برای تبدیل آیفون به مرکز کنترل خانه هوشمند هموار سازد.

هوش مصنوعی عمیق تر

اسپیکر اکوی آمازون برای نخستین بار مفهوم دستیار صوتی را به تصویریت بدل کرد، و اکنون صحبت کردن با گجت ها به موضوعی جذاب و کاربردی تبدیل شده. با این حال، سیری که از چند سال قبل گرداگردً روی تمامی دیوایس های آیفون حضور دارد، هنوز با مشکل مواجه است.

دستیار صوتی اپل به اندازه الکسا نمی تواند نیازهای کاربر را پاسخ گوید، و جامعیت آن نیز در باره سطح اسیستنت گوگل نیست. اهالی کوپرتینو باید فکری به حال سیری بکنند.

شاید گام بعدی، معرفی آیفونی آگاه تر و سودمندتر باشد. اسیستنت در باره موبایل های پیکسل همواره آماده کمک به کاربر است. در باره iOS 9 اپل نیز چند گام به جلو برداشت، اما در باره ادامه باید بتواند اپلیکیشن ها و سرویس های بیشتری را با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیوند دهد.

originaliphone

البته یکی از تفاوت های رویکرد اپل با دیگر شرکت ها از جمله گوگل و آمازون در باره این زمینه، اتکا به منابع سخت افزاری خود موبایل برای پردازش در بارهخواست های کاربر است، و گرداگردً هیچ چیز به کلاود منتقل نمی شود. این شیوه عملکرد، امنیت بیشتری را در باره زمینه حفظ حریم شخصی به همراه دارد.

به عنوان مثال دلگرمدترین نسخه Photos آیفون می تواند به طور هوشمندانه چهره ها و مکان ها را تشخیص داده و آنها را در باره قالب آلبوم هایی جذاب دسته بندی کند، و خاطرات کاربر را زنده سازد.

در باره نهایت باید گفت ارتقاء سیری و هوش مصنوعی پیشرفته تر نه تنها برای آیفون، بلکه برای کل پلتفرم اپل نیز ضروری است.

کاملاً بدون پورت

فقدان جک هدفون برای همه ما ناراحت کننده بود، اما چرا از شر همه در بارهگاه ها خلاص نشویم؟ در باره سال ۲۰۱۶ آیفون ها و مک بوک ها دست از تنوع برداشته و فقط یک گزینه ارتباطی را معرفی کردند. در باره آینده شاید همین گزینه نیز از بین برود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: تلگرام به پشتیبانی از نسخه های قدیمی اندروید خاتمه می دهد

البته عملیات شارژ در باره آیفون هنوز هم از طریق کابل لایتنینگ صورت می گیرد، و فناوری شارژ بیسیم که سال هاست برای موبایل های اندر بارهویدی عرضه شده و در باره اپل واچ نیز به کار رفته، هنوز در باره آیفون دیده نمی شود. به نظر می رسد در باره آیفون ۸ با تعبیه قابلیت شارژ وایرلس، دیگر ضرورتی برای استفاده از کابل لایتنینگ وجود نداشته باشد.

iphone-no-headphone-jack-w600

انتقال داده که یکی دیگر از کاربردهای در بارهگاه فیزیکی به شمار می رود، همین حالا هم کاربرد زیادی ندارد و اکثر کاربران از AirDrop برای انتقال فایل و AirPlay به منظور استریم محتوا بهره می گیرند. البته کمی عجیب خواهد بود اگر اپل با حذف جک هدفون در باره آیفون ۷، موبایل بعدی اش را کاملاً بدون پورت فیزیکی عرضه کند، اما عرضه آیفونی کاملاً وایرلس در باره آینده به هیچ وجه بعید نیست.

نمایشگر تمام صفحه

هنوز هم در باره اطراف نمایشگر آیفون، حاشیه هایی به چشم می خورد؛ به عنوان مثال سطح اطراف دکمه هوم را در باره نظر بگیرید. سامسونگ طی سال های اخیر توانسته این فضای نه چندان زیبا را به حداقل برساند و حتی نمایشگر را به لبه های کناری بکشاند.

با توجه به پیشرفت فناوری، می توان انتظار داشت آیفونی بدون حاشیه و با نمایشگری که به طور کامل پنل جلویی را پوشانده، عرضه شود. بدین ترتیب صفحه نمایشی بزرگ تر در باره بدنه ای کوچک جای می گیرد، که کار کردن با آن را تسهیل می نماید.

samsunggalaxynoteedgecurvedscreenholdingstill

همچنین معرفی فناوری هایی که حسگر اثر انگشت را با نمایشگر ترکیب می کنند، می تواند نیاز به دکمه فیزیکی هوم یا حسگر جداگانه را از بین ببرد، و با لمس هر قسمت از صفحه می توان عملیات احراز هویت یا پرداخت مالی را انجام داد.

کلاود، و باز هم کلاود

رابطه اپل با خدمات مبتنی بر کلاود کمی بیش از اندازه پیچیده است. گوگل و آمازون، فضای ذمبهوت سازی گسترده و گزینه های همگام سازی متعددی را در باره اختیار کاربر قرار می دهند، اما استفاده از iCloud در باره حجم بالا می تواند هزینه زیادی را در باره پی داشته باشد.

در باره حال فعلی دسترسی به فایل ها و تصاویر به کلاود وابسته است، و فولدر بارهی به نام iCloud Drive نیز در باره آیفون تعبیه شده، اما مدیریت محتوای آن چنگی به دل نمی زند، و با توجه به رشد روزافزون سرویس های جایگزین، به سختی می توان همه چیز را تحت کنترل گرفت.

iphone-replace-tech

خدمات کلاود همان چیزی هستند که Mac OS و iOS را به یکدیگر پیوند می دهند، و پیام ها، فایل ها، تصاویر، یادداشت ها و غیره را بین دو پلتفرم به اشتراک می گذارند. چنین خدماتی از سوی گوگل نیز ارائه می شود، که در باره بعضی موارد عملکرد بهتری از اپل دارد و گاهی اوقات نیز ضعیف تر است.

باید اعتراف کرد در باره حال فعلی موبایل ها به در بارهگاهی برای اتصال به سیستم فوق العاده وسیعی از دیوایس ها و خدمات تحت شبکه تبدیل شده اند، و بنابراین آینده آیفون نیز به خدمات کلاود گره خورده است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: مراتب ثبت «خانه احمد قلی‌خان حاجی‌باشی» به استاندار مرکزی ابلاغ شد
AR و VR

سامسونگ مدت هاست که پرچمدارانش را از طریق Gear VR به تجهیزات تصویریت قابل تصدیقی سیار مبدل ساخته؛ گوگل نیز با معرفی پلتفرم DayDream و هدست های مربوط به آن، قدم محکمی را در باره این عرصه برداشته؛ اما اپل هنوز در باره این زمینه سکوت پیشه کرده است.

the-gear-vr-is-well-worth-its-99-price-tag-w600

البته به جای هدست هایی که به موبایل متصل شوند، می توان دوربین های پیشرفته تر را نیز در باره نظر گرفت. پروژه تانگوی گوگل که تصویریت افزوده را تحت لوای DayDream عرضه می کند، از دوربین هایی سه بعدی با قابلیت تشخیص عمق بهره می گیرد که محیط اطراف را اسکن کرده و تصاویر گرافیکی را در باره آن منعکس می سازند.

همچنین قابلیت ردیابی حرکتی را نیز می توان به این گجت ها افزود، به گونه ای که هدست VR قادر باره خواهد بود حرکات کاربر را به خوبی دنبال نماید.

تیم کوک پیش از این علاقه اش را به تصویریت افزوده اعلان کرده بود، بنابراین احتمال می رود که تعبیه قابلیت های فوق در باره قالب دوربین های پیشرفته آیفون های آینده، سمت و سوی مورد نظر اهالی کوپرتینو باشد.

همانند حالت پرتره و تشخیص عمق میدان در باره ماژول دوربین دوگانه آیفون ۷ پلاس، می توان دوربین های پیشرفته تری را در باره آیفون های بعدی قرار داد که تصویریت افزوده را محقق سازند، و توانایی فوق را به هدست های تصویریت قابل تصدیقی همچون Occipital Bridge منتقل نمایند.

occipital

البته برای اپلی که همواره با رویکرد مینیمالیستی در باره ارائه محصولاتش پیش می رود، ورود به این عرصه آزمون و خطا در باره آینده ای نزدیک کمی نامحتمل به نظر می رسد، اما با توجه به فراگیری روزافزون AR و VR، این کمپانی نیز نمی تواند بیش از این مقاومت کند.

عبور از آیفون

شاید بزرگ ترین عوض کردن در باره آیفون سال ۲۰۲۷، این باشد که دیگر با یک دستگاه موبایل روبرو نباشیم، حداقل نه به شکلی که امروز می شناسیم. احتمالاً طی دهه آینده آنچه پیرامون اسمارت فون ها شکل می گیرند، از خودشان مهم تر باشند.

اپل در باره حال فعلی می خواهد آیفون را به ریموت کنترل خانه هوشمند بدل کند، و بعید نیست در باره آینده ای نزدیک، تلفن همراه به مرکز کنترل تمام بخش های زندگی بدل گشته و خانه ها و شهر های هوشمند را تحت مدیریت در بارهآورد.

apple-original-iphone

همان طور که آیپاد کم کم از دور خارج شد، شاید آیفون نیز به همین سرنوشت دچار شود. اپل در باره حال فعلی ارتباط بین دیوایس های مختلف پلتفرمش را ممکن ساخته و آیفون، مک و آیپد به صورت یکپارچه عمل می کنند. حال می توان اپل واچ و دیگر دیوایس های هوشمند را نیز به این مجموعه افزود.

در باره واقع به عقیده جان داوسون، حداقل چیزی که می توان در باره مورد آینده مطمئن بود، این است که موبایل ها از حالت دستگاهی مستقل بیرون آمده و به رابطی بین کاربر و پلتفرمی گسترده بدل گردند؛ جایی که هیچ محصول یا سرویسی به یک دیوایس مخصوص وابسته نیست.