پارسا نیوز: اردوغان چگونه می تواند از چالش ها عبور کند؟

پارسا نیوز: اردوغان چگونه می تواند از چالش ها عبور کند؟


یادداشت اختصاصی خبرنگار ترک برای پارسا


اردوغان چگونه می تواند از چالش ها عبور کند؟

امیر اکسی اوغلو

پیروزی اردوغان در رفراندوم ١۶ آوریل را نمی توان تنها موفقیت او یا دولتش نامید، شواهد بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد، این اتفاق می تواند آغازی باشد برای یک ترکیه قوی تر. 

ترکیه در سال ٢٠١٩ وارد یک چرخه جدید می شود. سیستم سیاسی جدید ریاست جمهوری در ترکیه که از سوی حدود ۵١ درصد مردم این کشور مورد پذیرش قرار گرفت، باعث شده نارضایتی و ناآرامی در میان مخالفان پدید آورد. بعد از برگزاری این رفراندوم جریان های مخالف دولت به رهبری حزب جمهوری خواه خلق، مشروعیت این رفراندوم را زیر سوال بردند و خواستار بازنگری شدند. 

اما جریان های مخالف هم می دانستند این درخواست آنها عملی نیست و تنها در حد یک رویا باقی می ماند. رویایی که البته این روزها در رفتار حزب CHP نهادینه شده است. آنها تلاش دارند با این اقدامات پوششی بر شکست ها و ناکامی های متعدد خود در چند انتخابات اخیر بگذارند. این روزها دعوت مردم به خیابان ها و تلاش برای ایجاد هرج و مرج برای آنها به یک تاکتیک سیاسی تبدیل شده است. 

بدیهی است تغییر نظام سیاسی آنهم در انتخاباتی که آرای موافقان و مخالفان بسیار به هم نزدیک بوده، تردیدهایی را در میان مردم ترکیه به همراه داشته است، اما ما باید برخورد عقلانی با این موضوع داشته باشیم و به بحث ها پیرامون این رفراندوم پایان دهیم. 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پارسا - علت دسترسی کم مردم به خدمات طب سنتی ایران + یک درخواست

نظام ریاست جمهوری ترکیه با آنچه در ایران وجود دارد متفاوت است. رئیس جمهور ایران در انتخاباتی که هر ۴ سال یک بار برگزار می شود به قدرت می رسد و او دومین فرد قدرتمند در آن نظام سیاسی است. اما رئیس جمهور در ترکیه هر ۵ سال انتخاب می شود و او تنها فرد موجود در قدرت به شمار می آید. با تغییراتی که ایجاد شده، پارلمان ترکیه ۶٠٠ عضو خواهد داشت ( در حالیکه قبلا ۵۵٠ نماینده داشت) 

اردوغان باید چه بکند؟

از زمانی که اردوغان در سال ٢٠٠٢ به عنوان نخست وزیر به قدرت رسید تا به امروز، او در هیچ انتخاباتی شکست نخورده است و چه به عنوان نخست وزیر و چه در جایگاه رئیس جمهور همواره پیروز بوده است و او به همین دلیل هم همواره بر لزوم توجه به آرای عمومی گفته است. اردوغان احتمالا در سال ٢٠١٩ نخستین رئیس جمهور ترکیه در دوره جدید و قانون اساسی جدید خواهد بود. در حالیکه ٢ سال در سیاست زمان زیادی است و هر اتفاقی ممکن است در آن روی دهد، اما باید در نظر داشت رجب ظیب اردوغان به عنوان بزرگترین سیاستمدار ترکیه از زمان تاسیس این جمهوری در زمان مصطفی کمال آتاترک. شناخته می شود. همچنین با توجه به اینکه حزب ملی گرای MHP از اردوغان حمایت کرده، اردوغان رقیب جدی که بتواند او را به چالش بکشد ندارد. 

چیزی که باید در دوره اردوغان از سوی همه مد نظر قرار گیرد این است که ترکیه در این دوران موفقیت های پررنگی در زمینه اقتصادی و همچنین نظامی داشته است. برخی از کشورها که از این پیشرفت ها نگران هستند، تمایل ندارند یک ترکیه قوی را مشاهده کنند. به همین دلیل اردوغان همواره از سوی این کشورها و رسانه های آنها تحت فشار بوده است. کشورهایی چون هلند، آلمان و سوئیس که خود را دموکراتیک می خوانند، اجازه ندادند وزرای دولت اردوغان به این کشورها بروند، در حالیکه آنها به اعضای گروه های تروریستی چنین اجازه ای را می دهند. همچنین رسانه های این کشورها هم تلاش کردند، از اردوغان تصویر یک دیکتاتور را به نمایش بگذارند. بدیهی است که چنین روندی ادامه خواهد داشت. اردوغان باید در مقابل این تلاش ها و اقدامات تدابیری اتخاذ کند. اما برای اینکار باید نیم دیگر کشور که به او علاقه مند نیستند را هم جذب کند. برای این امر ضروریاتی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد. 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : شناسایی یک گروهک تکفیری دیگر در تونس

اردوغان با مخالفین چه باید بکند؟

١- تاکید بیشتر بر اهمیت جمهوری ترکیه. ناسیونالیسم هوشمند در فلسفه سیاسی آتاترک باید به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد. 

٢- موضوع سوریه نباید سرسری گرفته شود، برخی کشورها در حال بازی در زمین سوریه هستند و ترکیه باید تلاش کند، حق خود را در این موضوع به دست آورد. به اعتقاد من، ترکیه باید در این خصوص با ایران همکاری کند. 

٣- جامعه ترکیه همانند ایران پر از طبقه جوان است و اکثریت این جوانان ضد اردغان هستند. اردوغان باید تلاش کند تا راهی بیابد که به آنها منتقل کند، اینجا تنها موضوع سیاست مطرح نیست و بحث کشور و مباحث کلان تر در میان است. 

۴- تبلیغات زیادی در خصوص دستگیری روزنامه نگاران در ترکیه انجام شود، اما باید این موضوع مشخص شود که این روزنامه نگاران به دلیل حمایت از تروریسم به زندان افتاده اند. 

۵- مهمترین مولفه ای که باعث افزایش عدم محبوبیت اردوغان شده، افراد غیرصادقی هستند که دور او را فرا گرفته اند. واقعیت این است آنها به دلیل فواید شخصی و نه برای شخص اردوغان یا ترکیه مشکلات زیادی را برایش ایحاد کرده و باعث شده اند تصویر عمومی از رئیس جمهور وجهه منفی پیدا کند. اردوغان باید فکری به حال اطرافیانش بکند. 

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : خسرو حیدری: امید ابراهیمی پروژه ۵ ساله من است :: پارسا

در پایان باید اشاره کرد، رفراندوم یک پیروزی برای اردوغان به شمار می رود اما موضوع مهمتر رویکرد آتی او بعد از این پیروزی است. کودتای ناکام ١۵ جولای ٢٠١۶ نباید فراموش شود, چرا که اشتباهات گذشته باعث می شود هزینه به مراتب سنگین تری به کشور وارد شود. یکی از دلایل تغییر نظام سیاسی، پیشگیری از همین کودتاها بود. هرچند به نظر می رسد، بسیاری از این بازی ها با محوریت خارجی و یا دست کم با تاثیرپذیری خارج از مرزهای ترکیه صورت می گیرد، اما در مجموع به باور نگارنده، ترکیه همچنان در مسیر پیشرفت در یک رویکرد ملی گرایانه، عقل گرایانه و البته پراگماتیک حرکت می کند و می تواند در ٢٠٢٣ به بسیاری از دست آوردها که انتظارش را می کشیده دست یابد.

۴۹۵۰